پر کردن ظرفیت هتل های شهر وان ترکیه توسط گردشگران ایرانی در ایام تعطیلات محرم

 

 

نگام ؛ بین الملل _ وان به عنوان یکی از شهرهای نزدیک به مرز مشترک ایران و ترکیه، از اولین مقاصد گردشگران ایرانی به ویژه ساکنان مناطق غربی و شمال غربی ایران به شمار می‌آید.

 

حسن مقیمی

 

شهر وان ترکیه ‏یکی از شهرهای تاریخی و زیبای این کشور است. شهری با جمعیتی نزدیک به۴۰۰ هزار نفر که مردمش به زبان کردی کرمانجی ‏سخن می‌گویند.

‌طبق گزارش های اداره کل گردشگری استان وان ترکیه، اکثریت قریب به اتفاق گردشگران این استان و ‏شهر را گردشگران فرهنگی تجار تشکیل می دهند. تامین کنندگان عمده گردشگران خارجی شهر وان ترکیه را به ترتیب ‏کشور های آلمان، کره جنوبی و ایران تشکیل می دهند.

شهر وان در شهریور ماه میزبان گروه بزرگی از ایرانیان به واسطه نزدیکی به پایان تعطیلات تابستانی و بازگشایی مدارس و البته ایام تعطیلات محرم است. مسافرانی که به دلیل وجود قیمت پایین لباس و دیگر اجناس به این شهر هجوم آورده‌اند.

شمار زیادی از گردشگران ایرانی در ایام تعطیلات ماه محرم در آخرین هفته تابستان با سفر به استان وان ترکیه به خرید و گردش پرداختند.

گردشگران ایرانی با پر کردن ظرفیت هتل های شهر وان از آثار تاریخی و زیبایی های طبیعی این شهر دیدن کردند.

همچنین با سفر گردشگران ایرانی، میزان فروش مغازه داران شهر وان طی این روزها افزایش یافته است.

مظفر آکتوغ، مدیر اداره فرهنگ و گردشگری استان وان در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی گفت: “طی ۹ ماه اول سالجاری در حدود ۶۸۰ هزار گردشگر از استان وان بازدید کرده اند که ۴۴۴ هزار تن از آنها گردشگران داخلی و ۲۳۵ هزار نفر نیز گردشگر خارجی بوده اند.

میزان گردشگر نسبت به سال گذشته کمی افزایش یافته، اما مبلغ بالایی که طرف ایرانی از مسافران به عنوان عوارض خروج دریافت می‌کند تاثیر منفی بر صنعت توریسم و تجارت منطقه داشته است”.