وزیر امور خارجه آمریکا، آیت الله خامنه‌ای را “صحنه‌گردان واقعی ایران” توصیف کرد و پیشنهاد دیدار با ترامپ را به او داد

 

 

نگام ؛ بین الملل _ گروهی از مقام های پیشین دولت آمریکا با انتشار یک بیانیه هشدار داده اند که خط مشی فعلی دولت دونالد ترامپ در قبال حکومت ایران می تواند به جنگ منجر شود.

 

حسن مقیمی

 

در بیانیه این افراد – که عمدتا از منتقدان دولت ترامپ و حامیان توافق هسته ای (برجام) هستند – آمده است: “اعمال فشار و تحریم های یکجانبه بدون گزینه های دیپلماتیک عملی…می تواند به یک درگیری منطقه ای خطرناک، ویرانگر و مستمر با ایران منجر شود.”

بیانیه این افراد هم زمان با ورود حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، منتشر شده است. آقای روحانی – که روز سه شنبه آینده در مجمع سخنرانی خواهد کرد – پیشتر گفته که موضع آقای ترامپ برای مذاکره “صادقانه” نیست.

امضا کنندگان بیانیه به طور تلویحی این اتهام دولت آمریکا که حکومت ایران از تروریسم حمایت می کند و از طریق گروه های شبه نظامی طرفدار خود، ثبات منطقه را به خطر می اندازد را تایید کرده اما گفته اند که آمریکا فقط در یک چارچوب چندجانبه و با به کار گرفتن فشار و دیپلماسی می تواند فعالیت های ایران را مهار کند.

این چهره های منتقد گفته اند که خط مشی فعلی واشنگتن، فضای زیادی برای دیپلماسی به تهران نمی دهد و فقط “گزینه تسلیم یا جنگ را برای ایران به جای گذاشته است.”

امضا کنندگان بیانیه از دولت ترامپ خواسته اند که به برجام بازگردد تا بتواند با سایر فعالیت های غیرهسته ای ایران در منطقه برخورد کند.

اما برایان هوک، رئیس “گروه اقدام ایران” در وزارت امور ‌خارجه آمریکا، می‌گوید: “برجام اصلا یک توافق هم نبود. یک برنامه اقدام بود. همان‌طور که من به‌طور غیرعمومی از خود جواد ظریف، وزیرخارجه ایران هم شنیده‌ام که این را گفت.”

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس گفت که رئیس جمهوری آمریکا آماده دیدار با مقام‌های ایرانی در نیویورک است.

او گفت آقای ترامپ حاضر به ملاقات با آقای روحانی است. اما در عین حال گفت که به گمان آنها رهبر واقعی ایران آیت الله خامنه‌ای است و آقای ترامپ آمادگی دیدار با او را هم دارد. وزیر امور خارجه آمریکا، آیت الله خامنه‌ای را “صحنه‌گردان واقعی ایران” توصیف کرد.

آقای پومپئو در بخش دیگری از مصاحبه‌اش با فاکس حملات مرگبار روز جمعه در اهواز را محکوم کرد.

او در عین حال با اشاره به موضع رهبران ایران که عوامل حمله جمعه را وابسته به چند کشور عرب تحت حمایت آمریکا می‌دانند، گفت: “اشتباه بزرگی است که موقع رویدادی امنیتی در داخل، بقیه را مقصر بدانیم.”

روز گذشته محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفت یک “رژیم خارجی” عوامل حمله اهواز را آموزش داده‌ و مسلح کرده‌ است. آقای ظریف گفت “حامیان منطقه‌ای تروریسم و اربابان آمریکایی آنها” باید برای این حمله پاسخگو باشند.

همتای آمریکایی آقای ظریف گفت: “مرگ مردم بی گناه دردناک است. اما ای کاش ظریف به جای ایجاد ناامنی در بقیه دنیا روی تامین امنیت مردم کشورش متمرکز می‌شد.”

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل هم اتهام ایران علیه آمریکا در ارتباط با حمله اهواز را رد کرده است.

خانم هیلی درباره صحبت‌های دیروز آقای روحانی گفت: “او می‌تواند هرچه قدر که می‌خواهد تقصیر را گردن ما بیندازد، اما کاری که او باید بکند این است که خودش را در آینه نگاه کند.”