باز هم وعده های پوشالی همزمان با آغاز سال تحصیلی ؛ دختران اوتیسم هنوز از داشتن مدرسه محروم هستند

 

 

نگام ؛ اجتماعی _ یکشنبه اول مهر بازگشایی مدرسه‌ها بود اما دختران متبلا به اوتیسم (درخودماندگی) در ایران هنوز مدرسه ندارند.

 

حسن مقیمی

 

محمدعلی میری، سرپرست آموزش، پژوهش و توانبخشی انجمن اوتیسم ایران یکشنبه اول مهر به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت: «در شهر تهران پنج مدرسه پسرانه برای مبتلایان به بیماری اوتیسم وجود دارد اما با وجود اینکه سازمان آموزش و پرورش استثنایی تهران قول داده بود اولین مدرسه دخترانه اوتیسم امسال فعالیت خود را آغاز کند اما دختران اوتیسم هنوز از داشتن مدرسه محروم هستند.»

به گفته او، قرار بود تا پایان شهریورماه نخستین مدرسه دخترانه اوتیسم در تهران راه‌اندازی شود اما این اتفاق نیفتاد.

شمار بیماران اوتیست پسر چهار برابر بیماران اوتیست دختر است.

میری همچنین بخش دیگری از مشکلات دانش‌آموزان اوتیست را ناآشنایی با این بیماری دانست.

اوتیسم انواع و درجات متفاوت دارد و برخی بیماران مبتلا به اوتیسم مشکلی برای تحصیل در مدارس عادی ندارند، اما به گفته میری «تابوهای فرهنگی» اجازه ورود آنها به این مدارس را نمی‌دهد.

این عضو انجمن اوتیسم ایران همچنین از گران‌شدن داروهای مبتلایان به اوتیسم همچون ریسپریدون و ریتالین خبر داد.

ارزش پولی ملی ایران پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای (برجام) تا ۵۰ درصد کاهش یافت و گرانی ارز به نایاب‌شدن و گرانی برخی داروها نیز انجامیده است.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی تهران پیشتر  گفته بود : با توجه به افزایش دانش آموزان اوتیسم، آنها را جدا کردیم و برای سال تحصیلی جدید مدرسه ای برای دانش آموزان دختر اوتیسم راه اندازی می کنیم.

وی درباره آغاز اجرای طرح سنجش بیان کرده بود : دستورالعمل مالی سنجش هنوز به دست ما نرسیده است، اما چون سنجش ما در مدرسه اجرایی می شود، زیر ساخت ها را آماده کردیم و نیروی انسانی آماده است و بعد از تعطیلی مدارس کار را آغاز خواهیم کرد.