قرارداد ایران با روسیه درباره واردات ۸۵۰ هزار واگن قطار شهری و قطار بین شهری

 

نگام ، اقتصادی _ سیداحسن علوی، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس کشور در اظهاراتی قابل تامل موضوع مخالفت وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران با اجرای قرارداد وزارت راه و شهرسازی با کشور روسیه درباره واردات ۸۵۰ هزار واگن قطار شهری و قطار بین شهری را مطرح کرد.

 

سارا آکالین

 

علوی در گفتگو با خبرگزاری “خانه ملت” افزود: البته علت مخالف وزارت صمت، عدم استفاده از کالاهای خارجی دارای تولید مشابه داخلی است ما هم معتقد به استفاده از توان داخل هستیم، اما به نظر من، نه در گذشته و نه در شرایط کنونی تولید داخل، جوابگوی نیازهای کشور نیست.

علوی ادامه داد: بر همین اساس و با بررسی ظرفیت تولید داخلی واگن، مقرر شد که قراردادی میان ایران و روسیه برای خرید واگن منعقد شود، که این مسئله سال گذشته محقق شد، اما در شرایط کنونی وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجه شرایط روز کشور از اجرای قرارداد مذکور جلوگیری کرده است.

وی اظهار داشت: در شرایط کنونی بخشی از واگن های کشور فرسوده هستند، به طوری که متوسط سن واگن ها حدود ۲۵ سال است، البته بر اساس برنامه ششم توسعه کل کشور، واگن های فرسوده شبکه ریلی باید به سرعت نوسازی شوند.

علوی افزود: به نظر من قراردادهای پیشین ایران با کشورهای خارجی باید به صورت کامل اجرایی شود، زیرا در صورت لغو یک طرفه، ما باید به کشور مربوطه خسارت پرداخت کنیم.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: با توجه به اهمیت مسئله واردات واگن و اجرای قرارداد میان ایران و روسیه، این کمیسیون از بررسی موضوع با حضور مسئولان وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت، معدن و تجارت و تعیین تکلیف آن استقبال می کند.

این در حالی است که ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه دو روز پیش در نشست مطبوعاتی علنا به همکاری اش با اسرائیل علیه ایران اعتراف کرد و گفت نیروهای تحت حمایت ایران پس از رایزنی ما با تهران از مناطق نزدیک جولان سوریه عقب نشینی کردند و از ناسپاسی اسرائیل بابت خوش خدمتی های مسکو گله کرد.

One thought on “قرارداد ایران با روسیه درباره واردات ۸۵۰ هزار واگن قطار شهری و قطار بین شهری

Comments are closed.