سخنرانی اردوغان در سازمان ملل متحد: سازمان ملل باید به تامین کننده عدالت در جهان مبدل شود

 

 

نگام ، بین الملل _ رئیس جمهور ترکیه با تاکید بر لزوم اصلاح ساختار سازمان ملل گفت که این سازمان باید به تامین کننده عدالت در جهان مبدل شود.

 

به گزارش آناتولی فارسی ؛‌ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود خطاب به هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با تاکید بر لزوم اصلاح ساختار این سازمان گفت: سازمان ملل باید به تامین کننده عدالت در جهان مبدل شود.

مشروح سخنرانی اردوغان در مجمع عمومی سازمان ملل به شرح زیر است:

«سازمان ملل در تاریخ ۷۳ ساله خود موفقیت های غیرقابل انکاری را به دست آورده است. اما واقعیت این است که در طی زمان انتظارات به منظور ایجاد صلح و رفاه برای بشریت را برآورده نکرده است.

شورای امنیت سازمان ملل را ساختاری ناظر بر ستم جاری و در خدمت منافع ۵ کشور دارنده حق وتو در برگرفته است. بیایید سازمان ملل را تبدیل به سخنگو و مجری انتظارات انسانیت از عدالت کنیم. دارایی ۶۲ ثروتمند برتر دنیا از ثروت ۳.۶ میلیارد نفر در جهان بیشتر است و این نشانگر بی عدالتی است. بر لزوم اصلاح ساختار سازمان ملل و بزرگ‌تر بودن جهان از ۵ تاکید می‌کنیم.

ما طرفدار حل مسائل بر اساس گفت‌وگوی سازنده و شرایط برابر هستیم. مانند تمام بخش های دیگر انتظار داریم در زمینه های اقتصادی نیز مسئولانه عمل شود. کسی حق ندارد در مقابل لغو خودسرانه توافق نامه‌های تجاری و استفاده از تحریم اقتصادی به عنوان سلاح سکوت کند. برای جلوگیری از اختلال نظام جهانی تجارت با تصمیم‌های یک طرفه، همه باید همکاری کنیم.

حتی اگر تمام دنیا به این موضوع پشت کند نیز ما به ایستادن در کنار مردم مظلوم فلسطین و دفاع از جایگاه تاریخی و حقوقی قدس به عنوان قبله اول‌مان ادامه خواهیم داد.

از همه طرف‌های درگیر دعوت می‌کنم که از روند سیاسی عادلانه و پایدار در سوریه به شکلی سازنده حمایت کنند. ترکیه تاکنون برای پناهجویان سوری ۳۲ میلیارد دلار هزینه کرده است. درحالی که تاکنون از سازمان های بین المللی تنها ۶۰۰ میلیون دلار و ۱.۷ میلیارد دلار نیز از اتحادیه اروپا به این امر اختصاص یافته است.

با پاکسازی مناطق جرابلس و راعی در شمال سوریه از لوث داعش و منطقه عفرین از حضور گروه تروریستی پ.ک.ک- پ.ی.د/ ی.پ.گ مساحت ۴ هزار کیلومتری را به محل امن و آرامش برای سوری‌ها تبدیل کردیم. بدون تردید کسانی که در راستای اهداف تاکتیکی خود هزاران محموله سلاح از راه زمین و هوا برای تروریست ها می فرستند پیامد دردناک این اقدام را خواهند دید.

با توافق سوچی از حملات خونبار به ۳,۵ میلیون نفر در منطقه کاهش تنش در ادلب جلوگیری کردیم.

تمام کشورها را به هوشیاری در قبال گروه تروریستی فتو و مقابله با آن فرامی‌خوانم. سرکرده فتو در ملکی به مساحت ۴۰۰ هکتار در پنسلوانیای آمریکا زندگی کرده و به ۱۶۰ کشور تروریست صادر می‌کند.

باید در بنیه سازمان ملل تشکیلاتی برای جوانان که آینده ما هستند به وجود آید. پیشنهاد می‌کنیم که مجمع جوانان سازمان ملل تشکیل و مرکز آن استانبول به عنوان یکی از شهرهای تاریخی جهان باشد. می‌توانیم یک ساختمان را که هم اکنون در استانبول درحال ساخت است را به این منظور اختصاص دهیم.»

 

 

One thought on “سخنرانی اردوغان در سازمان ملل متحد: سازمان ملل باید به تامین کننده عدالت در جهان مبدل شود

Comments are closed.