تمدید قرار بازداشت قاسم شعله‌سعدی و ادامه بازداشت آرش کیخسروی از وکلای در بازداشت

 

 

نگام ؛ حقوق بشر _ در حالی که قرار بازداشت وکیل، قاسم شعله سعدی به مدت یک ماه تمدید شده، پیام درفشان وکیل آرش کیخسروی به کمپین گفت بازپرسی اوین باید تا روز نهم مهر درباره این وکیل زندانی تصمیم بگیرد که قرار است بازداشت را تمدید کنند یا با تبدیل قرار و زمینه آزادی او را فراهم کنند.

 

به گزارش سحبانیوز  ؛  نسرین ستوده، آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی سه وکیل سرشناس ایرانی هم اینک در اوین زندانی اند، محمدحسین آقاسی، وکیل قاسم شعله‌سعدی به کمپین گفت دادسرای امنیت قرار بازداشت موکلش را تمدید کرده است. توییتر آقای شعله سعدی که پس از بازداشت توسط دوستان مورد اعتمادش به روز میشود نیز نوشت دادگاه انقلاب تهران با تبدیل قرار بازداشت مخالفت کرده است، بر اساس این خبر، نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی توسط قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شده است.

پیام درفشان، یکی از وکلای آرش کیخسروی اما به کمپین گفت بازپرسی اوین باید تا روز نهم مهر درباره ادامه بازداشت یا آزادی او تصمیم بگیرند. پیام درفشان گفت بازجویی و تحقیقات از موکلش به پایان رسیده و با انتقال او به بند عمومی زندان اوین، دلیلی بر ادامه بازداشت نیست: « در خصوص اقای کیخسروی بازپرس باید نهایتا تا روز دوشنبه (نهم مهر) تعیین تکلیف کند که قرار بازداشت ایشان را تمدید کند یا به قرار وثیقه و کفالت تبدیل کند و ایشان آزاد شوند. کار دیگری که بازپرس میتواند و امیدواریم انجام ندهد، این است که در اغلب در پرونده های سیاسی، کیفرخواست صادر میکنند و مستقیم به دادگاه میفرستند که بازداشت به اجرای حکم حبس وصل میشود و به این ترتیب زندانیان سیاسی را در حبس نگه دارند. ما امیدواریم بازپرس قرار را تبدیل کند و قرار مجرمیت صادر نکند.»

وکیل آرش کیخسروی گفت موکلش نایب رییس صندوق حمایتی کانون وکلای کشور است و وکلا و مدیران کانون به بازداشت موکلش عنوان یک موضوع حیثیتی می‌نگرند و در در حال پیگیری و رایزنی‌اند.

پیام درفشان به همراه آقای کیخسروی مشترکا وکالت خانم نسرین ستوده را به عهده داشتند و با بازداشت آرش کیخسروی، دو وکیل دادگستری همزمان به عنوان وکیل و موکل بازداشت شدند، پیام درفشان و فرخ فروزان نیز روز دهم مرداد ۹۷ بازداشت شدند و پس از پنج روز با قرار وثیقه آزاد شند. در این پنج روز وکیل زندانی، وکیل وکیل زندانی و وکیل وکیل وکیل زندانی همزمان محبوس بودند.

نسرین ستوده پیش از این چهار سال سال در زندان بود و اکنون از ۲۳ خرداد ۹۷ مجددا به اوین بازگشته است. او در حال حاضر در حال سپری کردن حکم پنج سال غیابی به اتهاماتی مانند جاسوسی است و همچنین با یک پرونده دیگر با اتهامات امنیتی مانند اتهامی نظیر اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق وکالت دختران خیابان انقلاب و تشکیل و عضویت در گروه لگام برای حذف اعدم روبرو است که در حال بررسی است.

نسرین ستوده در نامه ای از اوین خطاب به نیما پسر دوازده ساله اش، از دچار شدن حرفه وکالت در ایران به یک نفرین ابدی نوشته است: «پسرم، من نمی‌توانستم… .همین. گناهم همین بود و حرفه‌ام که به نفرین ابدی در ایران دچار شده است مرا و این بار پدرت را نیز در این طوفان بی‌عدالتی و بی‌شهامتی که جامعه‌ی وکالت ایران را از کار انداخته است در خود فرو می‌برد و من در این روزها بیش از پیش به تو می‌اندیشم و به تنهایی تو و مهراوه عزیزم که با همه‌ی افتخاری که همواره برایمان ارمغان آورده است حالا باید نقش پدر و مادر را توامان برایت بازی کند و از تو به شایستگی مراقبت کند. اشک‌های عاشقانه‌ام را نثارت می‌کنم تا گوشه‌ای از ظلم و بیداد زمانه را برایت قابل تحمل سازد.»

One thought on “تمدید قرار بازداشت قاسم شعله‌سعدی و ادامه بازداشت آرش کیخسروی از وکلای در بازداشت

Comments are closed.