ممنوعیت ازدواج دختران قبل از۱۳سالگی

 

 

نگام ؛ اجتماعی _ با یک فوریت ممنوعیت ازدواج دختران قبل از ۱۳ سال چهارشنبه چهارم مهر به تصویب نمایندگان رسید.

 

حسن مقیمی

 

این قانون در صورت تصویب، ازدواج دختران قبل از ۱۳ سال تمام شمسی و پسران قبل از ۱۶سال تمام شمسی را ممنوع می‌کند.

ماده ۱۰۴۱ قانون فعلی می‌گوید: «عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح.»

پیشتر عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفته بود: در قالب طرح «کودک همسری» حداقل سن ازدواج برای دختران به ۱۶ سال افزایش می‌یابد.

طیبه سیاوشی با اشاره به تدوین طرحی با عنوان «کودک همسری» در مجلس شورای اسلامی از سوی فراکسیون زنان مجلس اظهار داشت: در این طرح حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۶ سال و برای پسران ۱۸ سال پیش بینی شده است.

در حال حاضر حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال است و دختران زیر ۱۳ سال تنها با مجوز دادگاه امکان ازدواج دارند اما در طرح جدید دختران بین ۱۳ تا ۱۶ سال برای ازدواج باید حکم قانونی از دادگاه دریافت کنند.

در این طرح ازدواج دختران زیر ۱۳ سال مطلقا ممنوع خواهد شد.

این موضوع مخالفانی در کشور دارد اما با شورای فرهنگی اجتماعی زنان در مورد ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال به توافق رسیده ایم.

فاطمه حسینی در توییتر خود نوشته است: «دقایقی پیش، یک فوریت طرحی مبنی بر افزایش حداقل سن ازدواج برای مقابله با پدیده کودک همسری به همت نمایندگان زن مجلس و حمایت سایر نمایندگان تصویب شد. به زودی کلیات و جزئیات طرح در صحن بررسی میشود تا بتوان با قانون از ازدواج کودکان جلوگیری کرد.

طرح اصلاح ماده ۱۰۰۱ قانون مدنی»