وزیران خارجه ایران، روسیه و ترکیه در مقر سازمان ملل در ادامه فرایند آستانه و تهران، نشست سه جانبه برگزار کردند

 

 

نگام ، بین الملل  _  وزیران خارجه ایران، روسیه و ترکیه در ادامه فرایند آستانه و نشست تهران در مقر سازمان ملل متحد تشکیل جلسه دادند. تداوم همکاری های سه کشور در سوریه در نشست سوچی مورد تاکید روسای جمهوری سه کشور قرار گرفت و هر سه کشور بر همکاری در سوریه که در ۹ دور مذاکرات آستانه تضمین شده و از پاییز سال گذشته در تحولات میدانی سوریه نقطه عطف مهمی ایجاد کرده بود، تاکید کردند.

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این نشست که مربوط به یافتن راه حل بحران سوریه است، محمد جواد ظریف، سرگئی لاوروف و مولود چاووش اغلو حضور دارند.

دور اول نشست سه جانبه سران ترکیه، روسیه و ایران درباره بحران سوریه موسوم به نشست سوچی، چهارشنبه ۲۲ نوامبر (یکم آذر ۹۶) در شهر سوچی روسیه برگزار ‌شد.
در این نشست، کشورهای روسیه، ترکیه و ایران به عنوان دولت های ضامن روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه و برقراری ثبات و امنیت در این کشور روند حل جنگ داخلی سوریه را بررسی کردند.
تداوم همکاری های سه کشور در سوریه در نشست سوچی مورد تاکید روسای جمهوری سه کشور قرار گرفت و هر سه کشور بر همکاری در سوریه که در ۹ دور مذاکرات آستانه تضمین شده و از پاییز سال گذشته در تحولات میدانی سوریه نقطه عطف مهمی ایجاد کرده بود، تاکید کردند.
تضمین اجرای مناطق عاری از تنش از سوی تهران، مسکو و آنکارا در قالب مذاکرات آستانه تاثیر بسزایی در مبارزات علیه داعش و کاهش درگیری ها در سوریه داشت و منجر به برگزاری نشست سوچی شد.
توافق درباره برگزاری کنگره مذاکرات ملی سوریه در سوچی نیز که با حضور بیش از یکهزار و ۶۰۰ نفر از افراد موثر در تحولات سوریه در ۱۰ و ۱۱ بهمن برگزار شد، در جریان نشست سران ایران، روسیه و ترکیه به دست آمد.

دور دوم این نشست در ترکیه و دور سوم آن به تازگی در تهران برگزار شد.
سران سه کشور در بیانیه پایانی نشست تهران، بر پایبندی خود به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و همچنین اهداف و اصول منشور ملل متحد تاکید و تصریح کردند که این اصول باید از سوی همگان محترم شمرده شود.

سران این کشورها پذیرفته بودند که مذاکرات در سطوح وزرا و کارشناسان ادامه یابد و پیش از این هم اعلام شده بود که وزیران خارجه سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد تشکیل جلسه خواهند داد.