سیاستمدار قدرتمند سازمان ملل کیست؟ / زنی که مردان به احترامش می ایستند

 

نگام ، بین الملل _  مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روز سه شنبه ۵ ژوئن برابر با ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ ماریا فرناندز را به عنوان رئیس هفتاد و سومین اجلاس خود انتخاب کرد. او اولین زنی است که از منطقه آمریکای لاتین و کارائیب به ریاست مجمع نائل شده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، ریاست مجمع عمومی سازمان ملل از نظر وجهه و جایگاه جهانی از اهمیت زیادی برخوردار است چون کنترل بودجه سازمان ملل را برعهده دارد و معاهدات و همچنین چندین قطعنامه را باید تصویب کند که اگر چه از نظر حقوقی الزام آور نیستند، اما به‌ صورت کلی می‌ توانند بر ایده‌ های بین‌ المللی اثر بگذارند. حال در این دوره، یک زن ریاست این نهاد بین المللی را برعهده دارد.

این زن، «ماریا فرناندا اسپینوزا» وزیر خارجه سابق اکوادور است که این هفته به دلیل برگزاری هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی، نام او پررنگ تر از پیش مطرح شده است.او طی سخنان خود در نخستین روز اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در روز سه شنبه ۳ مهر گفت: ما در جهانی به هم پیوسته زندگی می‌ کنیم که انتخابی بجز گفت‌ و گوی جهانی برای ما باقی نمی‌ گذارد.

زندگی نامه
«ماریا فردیناند اسپینوزا گارسز» در تاریخ ۷ سپتامبر ۱۹۶۴ در «سالامانکا» اسپانیا و در طول اقامت پدر و مادرش در این شهر متولد شد. او به زبان فرانسه و انگلیسی مسلط است. او در مدرسه بین المللی فرانسوی در اکوادور تحصیل کرد و در اوایل دهه ۱۹۸۰ از آنجا فارغ التحصیل شد.

تحصیلات
اسپینوزا دکترای فلسفه در جغرافیای زیست محیطی را از دانشگاه راتگرز در ایالات متحده آمریکا دارد، جایی که او در سال های ۱۹۹۶-۱۹۹۷ نیز عضو فوق دکترای آن بود. اسپینوزا دارای مدرک کارشناسی ارشد در علوم اجتماعی و مطالعات آمازونی است. او همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم انسانی و علوم سیاسی از دانشگاه Facultad Latinoamericano de Ciencias Sociales در کوئیتوی اکوادور و یک مدرک در رشته زبان شناسی کاربردی از دانشگاه پاتریسیک دانشگاه کاتولیکا دل اکوادور است. علاوه بر این، او در سال ۱۹۹۰ اولین جایزه شعر ملی اکوادور را به دست آورد.
فعالیت سیاسی
ماریا فرناندا اسپینوزا در دوره ریاست جمهور «رافائل کورئا» از ژانویه ۲۰۰۷ تا دسامبر همان سال وزیر امور خارجه، بازرگانی و ادغام بود.
سپس او از دسامبر ۲۰۰۷ تا فوریه ۲۰۰۸ مشاور ویژه «آلبرتو آکوستا» رئیس مجلس موسسان شد و سپس به عنوان نماینده دائم اکوادور در سازمان ملل منصوب شد. او مدرک خود را به عنوان نماینده دائم در تاریخ ۷ مارس ۲۰۰۸ ارائه کرد. از اکتبر ۲۰۰۹ تا نوامبر ۲۰۱۲ او وزیر هماهنگ کننده میراث بود.
او وزیر دفاع ملی اکوادور از ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲ تا ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۴ بود. اسپینوزا سومین زن در این کشور بود که پس از «گوآدالوپ لاریوا» و «لورنا اسکودرو» این سمت را در اختیار داشت.

او همچنین چندین پست دیگر را به عهده داشت. ماریا فرناندا اسپیونزا از اکتبر ۲۰۱۴ تا مه ۲۰۱۷ نماینده دائمی اکوادور در سازمان ملل‌ متحد در ژنو بود. در این دوره از نمایندگی، او از پرونده «جولیان آسانژ» در مبحث بازداشت خودسرانه اش در سپتامبر ۲۰۱۶ دفاع کرد.
او همچنین یکی از اعضای شورای آینده جهانی است.

ریاست مجمع عمومی سازمان ملل
ریاست مجمع عمومی سازمان ملل از نظر وجهه و جایگاه جهانی از اهمیت زیادی برخوردار است چون کنترل بودجه سازمان ملل را برعهده دارد و معاهدات و همچنین چندین قطعنامه را باید تصویب کند که اگر چه از نظر حقوقی الزام آور نیستند، اما به‌صورت کلی می‌ توانند بر ایده‌ های بین‌ المللی اثر بگذارند.
نمایندگان ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل با ۱۲۸ رای مثبت اسپینوزا را انتخاب کردند. رقیب وی «ماری الیزابت فلورس» نماینده هندوراس در سازمان ملل‌متحد ۶۲ رای به‌ دست آورد.

اسپینوزا چهارمین زن در تاریخ ۷۳ ساله این نهاد بین‌ المللی است. انتخاب یک زن برای ریاست مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۵۳ با انتخاب «ویجایا لاکشمی پاندیت» خواهر «جواهر لعل نهرو» نخست‌ وزیر فقید هندوستان آغاز شد. پس از او «انجی الیزابس بروکز» از لیبریا در سال ۱۹۶۹ و سپس «شیخه راشد آل خلیفه» از بحرین در سال ۲۰۰۶ به این پست رسیدند.

بر اساس سنتی دیرینه، گروه‌ های منطقه‌ ای سازمان ملل کاندیدایی واحد را کاندید می‌ کنند. اما در مورد اسپینوزا، این روند برای نخستین بار از ۱۹۹۱ به رقابت گذاشته شد چون کشورهای آمریکای لاتین نتوانستند بر روی یک کاندیدا به تفاهم برسند.
برای نخستین بار، «میروسلاو لایکاک» رئیس این مجمع که وزیر خارجه اسلواکی است، تصمیم گرفته تا از روندی که «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل انتخاب کرده، پیروی کند.
او از هر دو کاندیدا در چهارم مه دعوت کرد تا در مقابل اعضای مجمع حاضر شوند و دیدگاه هایشان را برای ریاست بگویند و به پرسش‌ های دیپلمات ها و نمایندگان جامعه مدنی پاسخ دهند.
وزیر خارجه اکوادور بر تحقق، مسئولیت‌ پذیری و همکاری بیشتر سازمان ملل با مردم در سراسر جهان و متقاعد کردن آنها برای این همکاری و این‌ که سازمان ملل به‌ دنبال ارائه زندگی بهتر برای آنها است، تأکید داشت.
سخنرانی در ۷۳ مین مجمع عمومی سازمان ملل
ماریا فرناندا اسپینوزا طی سخنان خود در نخستین روز اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل گفت: ما در جهانی به هم پیوسته زندگی می‌کنیم که انتخابی به جز گفت‌ و گوی جهانی برای ما باقی نمی‌ گذارد.
وی افزود، نخستین اولویت این مجمع برابری جنسیتی است.
او اولویت دوم را توافق جهانی جدیدی درباره مهاجران و آوارگان دانست.

اسپینوزا در ادامه اولویت سوم را بهبود وضعیت استخدام، اولویت چهارم را تغییرات آب‌ و هوایی و بهبود تدابیر حفاظتی محیط زیستی، اولویت پنجم را تعهدات سیاسی و اجتماعی برای کمک به مردم دارای ناتوانی، اولویت ششم را احیای سازمان ملل و اولویت هفتم این مجمع را صلح، امنیت و نقش جوانان در جلوگیری از درگیری‌ ها دانست.
او افزود: صلح ادامه‌ دار باید در گفت‌ و گو و درک متقابل ریشه داشته باشد.
وی تاکید کرد، درگیری‌ از طریق گفت‌ و گو و درک، حل می‌ شود.
زندگی شخصی
همسر او «ادواردو مانگاس» است و این دو فرزندی ندارند.

اسپینوزا علاوه بر فعالیت سیاسی، همچنین یک شاعر و مقاله نویس است.

One thought on “سیاستمدار قدرتمند سازمان ملل کیست؟ / زنی که مردان به احترامش می ایستند

Comments are closed.