” دخل به ریال، خرج به دلار “

 

 

نگام ؛ فرهنگ و هنر _ دخل به ریال، خرج به دلار عنوان فیلم مستندی است به تهیه کنندگی و کارگردانی پارسا مریخ پور دانش آموخته سینما از دانشگاه کنکوردیای مونترال. این فیلم مستند که مراحل فیلمبرداری آن در ماه سپتامبر در تورنتو و مونترال شروع شد نگاه موشکافانه ای دارد به تأثیر کاهش ارزش پول ملی ایران بر زندگی ایرانیان مهاجر در کانادا.

 

محمد تاج دولتی

 

در این مستند پیامدهای نوسان نرخ ارز و برابری دلار کانادا در گفتگو با فعالان اقتصادی در جامعه ایرانی کانادا به تصویر کشیده میشود. پارسا مریخ پور علاقمند به موضوعات اجتماعی است و پیش از تولید این فیلم مستند با بسیاری از ایرانیان از جمله دانشجویان و تازه مهاجران گفتگو کرده و تأثیر افزایش روزانه نرخ دلار بر زندگی روزمره این ایرانیان او را بر آن داشته تا دست به کار تولید این فیلم مستند شود.

برآورد میشود با موج شدید مهاجرت ایرانیان در سالهای اخیر جمعیت ایرانیان مهاجر در کانادا بزودی به نیم میلیون نفر میرسد. در این میان بسیاری دانشجویان یا فارغ التحصیلان بهترین دانشگاهها و مؤسسات آموزشی ایران یا کانادا میباشند که این گروه بیشترین آسیب را از بالا رفتن غیر عادی نرخ دلار متحمل میشوند.

این پروژه با همکاری عوامل حرفه ای ایرانی و کانادایی در دست تهیه است و در این میان نام نظام کیایی صدابردار کهنه کار سینمای ایران و همچنین شهریار اسدی تصویربردار سینما که اکنون مقیم تورنتو میباشد دیده میشود. عوامل این فیلم مستند:

کارگردان و مدیر پروژه: پارسا مریخ پور
فیلمبرداران: شهریار اسدی، ژان-فیلیپ داژنه
صدابردار: نظام کیایی
موسیقی: شوان توکل
دستیار کارگردان: وحیده زاده رحمانی
مشاور پروژه: فروغ میرتهماسب
عکاس: آوا کیایی