کانادا شهروندی افتخاری آنگ سان سوچی را پس گرفت

 

 

نگام ؛ بین الملل _ نمایندگان پارلمان کانادا به پس گرفتن شهروندی افتخاری رهبر میانمار در کانادا رای دادند. آنگ سان سوچی در سال ۲۰۰۷ شهروند افتخاری کانادا شده بود.

 

حسن مقیمی

 

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا اخیرا اعلام کرده بود، آماده رسیدگی به مساله پس گرفتن شهروندی افتخاری رهبری میانمار است اما چنین مساله‌ای به بحران در میانمار پایان نمی‌دهد.

پارلمان کانادا که پیش‌تر با انتقاد از سرکوب و آواره‌سازی مسلمانان روهینگیا، از آن به عنوان “نسل کشی” نام برده بود، در تازه‌ترین اقدام به لغو شهروندی افتخاری آنگ سان سوچی رای داد.

آنگ سان سوچی به‌خاطر انفعال و سکوت طولانی‌اش در قبال فرار حدود ۷۵۰ هزار تن از مسلمانان روهینگیا به بنگلادش از دست ارتش میانمار، مورد انتقاد و فشار شدید بین‌المللی است.

میانمار اقلیت مسلمان روهینگیا را “مهاجران غیرقانونی بنگالی” می‌داند و به همین دلیل از اعطای تابعیت و حقوق شهروندی به آنان خودداری می‌کند. سازمان عفو بین‌الملل تبعیض علیه اقلیت روهینگیا را در حد “آپارتاید” (تبعیض نژاد) ارزیابی کرده است.

پیشینه خانوادگی آنگ سان سوچی

آنگ سان سوچی روز ۱۹ ژوئن ۱۹۴۵ در شهر رانگون، پایتخت سابق برمه متولد شد. ژنرال «آنگ سان»، پدر وی یکی از مبارزان آزادی و استقلال برمه از بریتانیا بود. ژنرال آنگ سان در سال ۱۹۴۷ درست پیش از استقلال برمه از بریتانیا ترور شد و نتوانست رویایی را که دنبال ‌می‌کرد، به چشم ببیند.

با اعلام استقلال برمه از بریتانیا در سال ۱۹۴۸ میلادی، جنگ داخلی در این کشور آغاز شد. این جنگ داخلی که به «نبرد کارن» معروف است، به عنوان طولانی‌ترین جنگ داخلی ناتمام جهان شناخته می‌شود.

پیش از استقلال از بریتانیا، گروه‌های ضداستعماری در این کشور دست به اعتراض و اعتصاب زدند. دو گروه بزرگ به رهبری حزب کمونیست برمه (CPB) و ناسیونالیست‌های کارن تحت رهبری اتحادیه ملی کارن (KNU) از جمله احزاب و گروه‌های فعال و شناخته شده بودند.

سرانجام کشور برمه روز ۴ ژانویه ۱۹۴۸ رسما از بریتانیا اعلام استقلال کرد. با اینحال بسیاری از اقلیت‌های قومی از شکل‌گیری دولت جدید ناراضی بودند، چرا که اعتقاد داشتند بسیاری از مقامات نظامی کارن در اصل توسط دولت بریتانیا منصوب شده‌اند.

آنگ سانگ سوچی زمانی که ۱۵ سال داشت، همراه با مادرش به عنوان سفیر برمه و برادرانش به هند نقل مکان کرد.

او در سال ۱۹۷۳ همراه همسرش «میشل آریس» به بریتانیا نقل مکان کرد و تحصیلاتش را در فلسفه، سیاست و اقتصاد به پایان رساند. آن دو صاحب دو فرزند با نام‌های آلکس و کیم شدند و دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی را در بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و هند سپری کردند.