اردوغان واشنگتن را درباره منبج سرزنش کرد

 

نگام ، بین الملل _ رئیس‌جمهوری ترکیه می‌گوید آمریکا به تعهداتش بر مبنای زمان‌بندی مورد توافق برای خارج کردن شبه‌نظامیان کُرد از منبج عمل نکرده است.

 

به گزارش ایلنا به نقل از حریت، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد که ایالات متحده به تعهداتش بر مبنای جدول زمان‌بندی توافق‌شده جهت خارج‌کردن «یگان‌های مدافع خلق» از شهر منبج در شمال سوریه عمل نکرده است.

به موجب توافق واشنگتن و آنکارا در ژوئیه گذشته، نیروهای ترکیه و آمریکا در حال گشت‌زنی در شهر منبج برای اخراج شبه‌نظامیان «یگان‌های مدافع خلق» از این شهر هستند؛ گروهی که آنکارا آن را تروریست می‌نامد.

اردوغان تأکید کرد که «یگان‌های مدافع خلق» همچنان در منبج هستند. او ایالات متحده را به عدم پایبندی به تعهداتش به موجب نقشه راه مورد توافق درباره آن، متهم کرد.

اردوغان به خبرنگاران گفته است: «آمریکا مطمئنا بر مبنای تقویم توافق‌شده در نقشه راه منبج عمل نکرده و یگان‌های مدافع خلق از این منطقه خارج نشده‌اند. صاحبان واقعی این منطقه هنوز در آن ساکن نشده‌اند».

ترکیه از حمایت آمریکا از «یگان‌های مدافع خلق» خشمگین است و پیش از توافق ژوئن تهدید کرده بود که به رغم حضور نیروهای آمریکایی در این منطقه، عملیاتی زمینی برای مقابله با این گروه شبه‌نظامی صورت می‌دهد.