از «نمایش مضحک» تا «ادعای گمراه کننده»/ واکنش‌ها به سخنرانی نتانیاهو

 

 

نگام ، بین الملل _ بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز پنج‌شنبه در جریان سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل مدعی وجود انبارهای مخفی هسته‌ای در ایران شد و با نشان دادن عکس‌هایی هوایی از تهران، نقاطی را محل این انبارهای هسته‌ای مخفی معرفی کرد.

 

حامد تقوی

 

پس از سخنان نتانیاهو در مجمع عمومی، یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا نیز از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تا دربارۀ این ادعاها تحقیق کند.

با این وجود به نظر می‌رسد در این موضوع اتفاق نظری در میان مقامات آمریکا وجود ندارد چراکه همزمان با انتشار این بیانیه، یکی از مقامات اطلاعاتی این کشور به شرط ناشناس بودن اعلام کرد که آمریکا از وجود تاسیساتی که نتانیاهو آنها را «انبارهای مخفی» توصیف کرده آگاه بوده است.

به گزارش اعتمادآنلاین ،سید عباس عراقچی که همراه محمدجواد ظریف در نیویورک به سر می‌برد در واکنش به ادعاهای شب گذشته بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه ایران تاسیسات هسته‌ای اعلام نشده‌ای در تورقوزآباد تهران دارد، گفت: فکر می‌کنم عده‌ای دارند نتانیاهو را سرکار می‌گذارند و این دفعه او را به تورقوزآباد ارجاع داده‌اند.

سفارت ایران در بلژیک نیز با انتشار توییتی در حساب رسمی خود اظهارات نخست وزیر اسرائیل را «پرده دوم نمایش فریب» در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در پیامی توییتری در واکنش به این ادعاها خواستار بررسی دقیق برنامۀ هسته‌ای اسرائیل شد.

او در این پیام نوشت: «هیچ ترفند و تردستی نمی‌تواند این واقعیت را پنهان کند که اسرائیل تنها رژیم در منطقۀ ماست که برنامۀ تسلیحات هسته‌ای “محرمانه” و “اعلام نشده” دارد، از جمله یک “زرادخانه اتمی واقعی”. زمان آن رسیده که اسرائیل اعتراف کند و برنامۀ تسلیحات هسته‌ای غیرقانونی خود را در معرض بازدید بازرسان بین‌المللی قرار دهد.»

به گزارش جماران، نماینده ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با یادآوری اینکه رژیم صهیونیستی منشا بی ثباتی و بحران در منطقه است، ادامه داد: فلسفه بافی نتانیاهو نشانگر تمایلات ناخودآگاه و غیر ارادی وی در دروغگویی و تحریف واقعیت است و عمدتا با هدف انحراف توجهات از وحشیگری سرشتی این رژیم علیه مردم فلسطین صورت می گیرد.

ممدوحی تاکید کرد: به جای تولید خبر جعلی، اسراییل باید از تهدید به توسل از سلاح هسته ای احتراز کند. شواری امنیت قویا باید تهدید اسراییل به توسل به استفاده از سلاح هسته ای را محکوم کند.

وی تاکید کرد که بر تحرکات جنایت کارانه این رژیم اشراف داریم و زمان آن که به کشورهای همسایه با برخورداری از مصونیت ضربه بزند گذشته است.

One thought on “از «نمایش مضحک» تا «ادعای گمراه کننده»/ واکنش‌ها به سخنرانی نتانیاهو

Comments are closed.