مادران لاکچری گرد ؛ تراژدی تولد نوزادان در ۹۷/۷/۷

 

 

نگام ؛ اجتماعی _ ۹۷/۷/۷ تاریخی که بر اساس اخبار رسیده، ۲ روز گذشته را موجب شلوغی بخش های زنان و اتاق های عمل در برخی بیمارستان های خصوصی شده است، از طرفی برخی پدر و مادرها به دلیل اینکه سه عدد هفت در تاریخ امروز وجود دارد و هفت را عدد خوش شانسی می دانند، اصرار دارند که نوزادشان در این روز متولد شود و میلیون ها تومن صرف این سزارین نوستالژی کردند.

 

حسن مقیمی

 

هفتم مهر ماه هزار و سیصد و نود و هفت! یک تاریخ جالب برای خیلی ها که میخواستند بعضی از کارها را در این تاریخ خاطره انگیز انجام دهند. تاریخی که به راحتی در یاد ها می ماند و تا آغاز عصر ایران ۱۴۰۰، تنها ۲ تاریخ این سبکی پیش روی خواهد بود. داستان از این قرار است که چندی پیش، برخی از مادران لاکچری گرد، به منظور استفاده از این تاریخ، تولد نوزادان خود را زودتر از زمان مقرر انجام داده و در ۹۷/۷/۷ صدها سزارین پیش از موعد در سراسر کشور انجام شد که بازتاب های گسترده خبری به خصوص در فضای مجازی ایرانیان به همراه داشت. سزارین الکتیو! گویا مدتی خیلی مرسوم شده است!

«فرزندم در تاریخ ۹۶/۶/۶ به دنیا آمده است»، «تاریخ تولد فرزندم ۹۷/۷/۷ است» اینها جملاتی است که برخی والدین و مادران باردار با افتخار آن را بیان می کنند، مد جدیدی که یکی دو سالی است باب شده و والدین به دنبال تولد فرزندشان در تاریخ تولد شیک و خاص هستند، برخی تاریخ های رُند را انتخاب می کنند و برخی والدین به دنبال آن هستند که هر طور شده نوزادشان در روزی که خودشان متولد شده اند یا در روزی مانند سالگرد ازدواجشان به دنیا بیاید و این فرای همه مدهای لاکچری بازها از جمله تزئین اتاق زایمان مادر باردار است.

متاسفانه این انتخاب های لاکچری در بین والدین امروزی به عاملی برای تفاخر تبدیل شده است و پدر و مادرها سلامت نوزادشان را فدای تاریخ تولد شیک و رند می کنند تا جایی که این مسئله واکنش معاون بهداشت وزیربهداشت را در پی داشت و آن را فاجعه نامید. معاون بهداشتی وزارت بهداشت گفته بود که باید توجه کرد که دستکاری در تاریخ زایمان‌ها، میزان بستری نوزاد در NICU و حتی مرگ نوزادان را افزایش می‌دهد و واقعا باید خانواده‌ها را از این کار منع کنیم.

اگر روزگاری اسم دختران و پسران، زبیده و سکینه و کلثوم و قاسم و عثمان بود و امروزه، ترند تغییر کرده و به لیانا و درسانا و آرین و رادین و . . . رسیده ایم، تاریخ تولد هم با ترند جدیدی همراه شده است که نمونه اش را دیروز در ایران شاهد بودیم. تولد کودکانی در یک تاریخ نوستالژی! تاریخی که بخشی از فرهنگ مسلط در جامعه امروز ایران را نمایان کرده و نشان می دهد که طیفی از جامعه تا چه اندازه درگیر خرافات و تفکرات عجیب و غریب و بعضا باورنکردنی در عصر هزاره سوم هستند!

One thought on “مادران لاکچری گرد ؛ تراژدی تولد نوزادان در ۹۷/۷/۷

Comments are closed.