ترامپ خطاب به شاه سعودی: بدون حمایت ما حتی ۲ هفته نیز در قدرت نخواهید بود

 

 

نگام ، بین الملل _ رئیس‌جمهور آمریکا به شاه سعودی هشدار داده است که بدون حمایت نظامی واشنگتن حتی دو هفته هم قادر نخواهد بود در قدرت  باقی بماند.

 

به گزارش  انتخاب ، دونالد ترامپ روز سه‌شنبه اظهارات غیردیپلماتیکی درباره عربستان سعودی بیان و رسماً سلمان شاه عربستان را تحقیر کرده است.

بر اساس این گزارش، ترامپ به شاه سعودی هشدار داده است که بدون حمایت نظامی ایالات متحده قادر نخواهد بود دو هفته هم قدرت را حفظ کند.

رئیس جمهور آمریکا در یک راهپیمایی انتخاباتی در می‌سی‌سی‌پی گفت: ما از عربستان سعودی محافظت می‌کنیم. شاید بگویید آن‌ها ثروتمند هستند و من عاشق شاه سعودی هستم، ولی من به شاه سعودی گفتم که “ما از شما محافظت می‌کنیم و بدون حمایت ما حتی دو هفته نیز در قدرت نخواهید بود. شما باید برای ارتش خودتان هزینه کنید”.

ترامپ به این مسئله اشاره نکرده است که این اظهارات را چه‌زمانی به شاه سعودی گفته است. علی‌رغم این اظهارات تند، دولت ترامپ روابط نزدیکی با عربستان سعودی دارد.

ترامپ سال گذشته عربستان سعودی را به‌عنوان نخستین مقصد سفر‌های خارجی خود به‌عنوان رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب کرد.

خبرگزاری رسمی عربستان نیز اعلام کرده است که ترامپ و سلمان روز شنبه به‌صورت تلفنی با یکدیگر صحبت کرده‌اند. مهمترین محور این مذاکرات، حفظ عرضه کافی نفت با هدف برقراری ثبات در بازار‌های جهانی بوده است.

عربستان سعودی بزرگترین صادرکننده نفت جهان و اوپک به‌شمار می‌رود، سازمانی که از سوی آمریکا به‌خاطر افزایش قیمت جهانی نفت مورد انتقاد واقع شده است.

One thought on “ترامپ خطاب به شاه سعودی: بدون حمایت ما حتی ۲ هفته نیز در قدرت نخواهید بود

Comments are closed.