چاووش اوغلو: بزرگترین مشکل امروز، تروریسم، مهاجرت غیرقانونی، فقر و نژادپرستی است

 

نگام  ، بین الملل _ وزیر امور خارجه ترکیه اظهار داشت با توافق سوچی از کشتار هزاران غیرنظامی در استان ادلب سوریه جلوگیری کردیم

 

به گزارش ت ر ت فارسی مولود  چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه طی سخنانی در همایش بین المللی «تی‌‌ آر‌‌ تی ورلد» با موضوع “بازاندیشی صلح و امنیت در جهان از هم‌ گسیخته” در استانبول گفت: “با توافق سوچی از کشتار هزاران غیرنظامی در ادلب جلوگیری کردیم. همه طرف‌ها را تشویق می‌کنیم به روند سیاسی بپیوندند”.

ادامه سخنان وزیر امور خارجه ترکیه در این همایش به شرح زیر است:

«توافق ترکیه و روسیه در سوچی بر سر مساله ادلب مانع ایجاد موج جدید مهاجرت به سمت اروپا شد، زیرا بزرگترین مشکل امروز، تروریسم، مهاجرت غیرقانونی، فقر و نژادپرستی است.

ساختار، تاکتیک‌ها و قوانین سازمان ملل متحد باید اصلاح شود زیرا انتظارات جهان امروز را برآورده نمی‌کند. این اصلاحات باید در شورای امنیت نیز باید اعمال شود. به همین دلیل رئیس جمهور اردوغان گفته که «جهان بزرگتر از پنج است».

باید از تلاش‌های سازمان ملل در یمن حمایت و سعی کنیم دوستان اروپایی خود را نسبت به ضرورت حمایت مستمر متقاعد سازیم. ترکیه نمی‌تواند بنیشیند و تماشا کند. رویکر ما در سیاست خارجی، بشردوستانه است. جهت پیشبرد راه حل‌های مسالمت‌آمیز برای توقف درگیری‌ها تلاش می‌کنیم.

فقر، جنون و نفرت در حال افزایش است. نابرابری در همه جا وجود دارد و بدون آن نمی‌توانیم در مورد عدالت صحبت کنیم. کمک های بشردوستانه ما در سال گذشته به ۸.۱ میلیارد دلار رسید. آمریکا با ۶.۳ میلیارد دلار در رتبه دوم قرار دارد.

از آسیب‌دیدگان سراسر جهان حمایت خواهیم کرد. ۳۲ میلیارد دلار برای پناهجویان سوری در ترکیه هزینه کرده‌ایم. مهاجران و پناهندگان دیگر کشورها نیز در ترکیه هستند.

صلح و رفاه نباید شامل کشورهای خاصی باشد، درحالی‌که بسیاری از مناطق دنیا در رنج به سر می‌برند. باید رویکرد برد-برد را اتخاذ کنیم، چون باعث تقویت نهادهای بین المللی می‌شود.

باید بر ریشه‌ درگیری‌ها تمرکز کنیم. کمک‌های بشردوستانه و حل مشکلات مردم در مناطق درگیری ضروری است. ترکیه در انجام این ماموریت موفق بوده است.

تحولات اخیر عراق، نشانه انتخاب راه درست برای آینده است. پس از تشکیل دولت این کشور باید همچنان از آن حمایت کنیم تا قادر به ادامه مبارزه با تروریسم باشیم»