اردوغان: سازمان ملل به مطالبات عدالت‌خواهانه پاسخی پیدا نکرده است

 

 نگام ، بین الملل _ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه تاکنون سازمان ملل به مطالبات عدالت‌خواهانه پاسخی پیدا نکرده گفت: “راه حلی برای مساله فلسطین و اسرائیل تاکنون پیدا نشده. چرا؟ برای اینکه هزاران مصوبه علیه اسرائیل در سازمان ملل تصویب شده اما اجرا نشده است. چرا؟ برای اینکه شورای امنیت پنج عضو دائمی دارد. اگر یکی از آنان رای مخالف بدهد موضوع خاتمه می یابد”.

 

به گزارش خبرگزاری آناتولی رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت که سازمان ملل به مطالبات عدالت‌خواهانه پاسخی پیدا نکرده و به انجام اصلاحات ساختاری نیز احتیاج دارد.

اردوغان که در جلسه‌ای با عنوان “همفکری دوباره برای برقراری صلح و امنیت در جهان” در حاشیه همایش بین‌المللی «تی‌‌.آر‌‌.تی ورلد» حضور داشت افزود: “در حال حاضر ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل هستند و بایستی همه این اعضا به شکل دوره‌ای به عنوان عضو دائم در شورای امنیت جای بگیرند. اگر این راهکار اجرا نشود نمی‌توان انتظار داشت که عدالت جهانی از سوی ۵ کشور برقرار شود”.

رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: “تشکیل سازمان ملل متحد محصول جستجو برای عدل است، اما این سازمان علی رغم آنکه با این هدف تشکیل شد، متاسفانه نتوانسته است پاسخگوی این هدف باشد. وضعیت افغانستان، یمن، سوریه و آراکان برای همه آشکار است، سازمان ملل در خصوص وضعیت این مناطق اقدامی انجام نمی دهد. همچنین موضوع قبرس نیز حل نشده است”.

وی با تاکید بر لزوم تشکیل شورای امنیت جدید با حضور کشورهایی از تمامی قاره‌های جهان گفت: “در حال حاضر شورای امنیت سازمان ملل تمامى کشورهاى جهان را نمایندگى نمى کند. سازمان ملل به انجام اصلاحات ساختاری نیز احتیاج دارد”.

اردوغان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: “۱۹ هزار تریلی حامل سلاح، مهمات و ادوات نظامی به سوریه ارسال شده است. توسط چه کسی؟ توسط آمریکا. زمانی که انسانی کشته می شود سلاح استفاده شده برای آن اهمیتی ندارد. سلاح شیمیایی یا سلاح متعارف، فرقی نمی کند. وقتی که مردم سوریه انتخابات خود را انجام دهند ما آن جا را ترک می کنیم. ما را مردم بی گناه سوریه به آن جا دعوت کردند”.

گفتنی است از دیروز (سوم اکتبر ۲۰۱۸) همایش بین المللی «تی‌‌.آر‌‌.تی ورلد» با موضوع “بازاندیشی صلح و امنیت در جهان از هم‌ گسیخته” و شرکت بیش از ۶۰۰ نفر از سیاستمداران، بازرگانان، دانشگاهیان، فعالان مدنی، روزنامه‌نگاران و روشنفکران جهان در «سوئیس هتل» استانبول آغاز شده است.