شباهت عجیب روحانی و مادورو: مردم ایران و ونزوئلا از قحطی و فقر به زانو درآمده اند اما روسای جمهور می گویند اوضاع عادی است

 

نگام ، بین الملل _ دولت حسن روحانی رییس جمهور ایران و نیکلاس مادورو رییس جمهور ونزوئلا شباهت بسیاری با هم دارند. در هر دو کشور قحطی و فقر و بیکاری بیدار می کند و مردم از وخامت اوضاع دست به مهاجرت می زنند و کارخانه ها تعطیل شده اند اما دولتمردان همچنان اصرار دارند که خبری نیست و اوضاع خوب است. هر دو بحران اقتصادی در کشورشان را قبول نکرده اند و شرایط را عادی و رو به بهبود می دانند.

 

نسرین قاسمی

 

حسن روحانی در تریبون مجلس می گوید تو را خدا نگویید بحران. ما در شرایط بحران نیستیم و اول آسیب است و بعد مرحله دیگر و بعد بحران و ما در مرحله آسیب هستیم و به این ترتیب به مردم درس جامعه شناسی داده و به مردمی که از فقر و بیکاری و بدبختی به زانو درآمده اند درس جامعه شناسی داده و می گوید محض رضای خدا نگویید بحران و بگویید آسیب.

همانگونه که به شیوه وی ، خانم “دیلسی روردیگز” معاون رئیس جمهوری ونزوئلا می گوید که صحبت کردن درباره بحران انسانی در کشورش نادرست است و با هدف توجیه دخالت خارجی صورت می گیرد.

 

او می گوید اکثر افرادی که از مرز ونزوئلا و کلمبیا عبور می کنند کلمبیایی هستند. ۵۲ درصد از آنها برای خرید از مرز عبور می کنند و ۳۳ درصد از آنها فقط ونزوئلایی هستند. برخی از قدرت ها تلاش می کنند وضعیت رفت و آمد عادی مهاجرین را به عنوان بحران انسانی جا بزنند.

 

معاون رئیس جمهوری ونزوئلا می افزاید این یک فریب است با هدف دخالت در خاک وطن. مقامات ونزوئلا اجازه چنین چیزی را نخواهند داد.

حال آنکه بیش از ۲ میلیون نفر از مردم ونزوئلا به دلیل بحران اقتصادی، به کشورهای همسایه فرار کرده اند.

ونزوئلا با تورم بزرگ و کمبود کالاهای اساسی روبه رو است. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده تورم امسال ونزوئلا به یک میلیون درصد برسد.

درست مثل ایران که در حال حاضر به دلیل قحطی و گرانی بسیاری از مردم در شرایط وخیمی به سر برده و بسیاری اقدام به مهاجرت کرده اند به گونه ای که این روزها خیابان ها و معابر شهرهای بزرگ ترکیه از جمله استانبول پر از ایرانی هایی است که یا به سازمان ملل درخواست پناهندگی داده اند و یا آمده اند که در ترکیه زندگی کنند.

 

آمار مهاجران و پناهجویان ونزوئلایی که به دیگر کشورها در آمریکای جنوبی فرار کرده اند به رقم ۲٫۳میلیون نفر رسیده است که بیش از یک میلیون نفر از آنها در کلمبیا حضور دارند.

همزمان ۱۱ کشور در آمریکای جنوبی از ونزوئلا خواسته اند کمک های انسان دوستانه این کشورها را برای مقابله با بحران اقتصادی خود قبول کند.

این کشورها تلاش می کنند با اقناع ونزوئلا به دریافت کمک، موج فرار از ونزوئلا به کشورهای خود را کاهش دهند.

 

حسن روحانی عصر چهارشنبه در دیدار با جمعی از فعالان سیاسی اصلاح طلب گفته است علت ورودم به انتخابات سال ۹۲ این بود که باور داشتم باید کشور را از آن شرایط و بن بست بوجود آمده نجات داد، چرا که در آن مقطع ایران را به بهانه های واهی نه تنها با آمریکا، بلکه با اروپا و دیگر کشورها و شورای امنیت درگیر کرده بودند.

وی ادامه داد: اگر پیگیری و تلاش دولت نبود، برجام حتی قبل از خروج آمریکا از این توافق از دست می رفت. نکته مهم دیگر موضع کشور پس از خروج آمریکا از برجام بود که اگر با تدبیر عمل نمی شد، امروز وضعیت مناسبی نداشتیم و کشورهایی که اکنون مقابل آمریکا ایستاده و با ما همراهی می کنند، در مقابل ما قرار می‌داشتند. موضع مدبرانه نظام پس از اعلام خروج آمریکا از برجام، کشور را از یک خطر بزرگ نجات داد.

 

روحانی حتی مدعی شد دولتش در ۵ سال گذشته موفقیت های چشمگیری داشته است. در همین ایام اخیر، حضور موفقی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد داشتیم که به عرصه رویارویی کامل ایران و آمریکا تبدیل شده بود و هیچ کس نیست که در این مصاف آمریکا را پیروز میدان بداند. چیزی که کاملا عکس بوده و دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا نه تنها حسن روحانی را به حضور نپذیرفت بلکه گفت مقامات ایران دنبال مرگ و نابودی هستند. ضمن اینکه همان زمان دلار تا ۲۰ هزار تومان افزایش یافت و شخص صادق زیباکلام تحلیلگر حامی دولت روحانی علنا اعتراف کرد که سفر روحانی هیچ دستاوردی نداشته است و دلار از ۱۷ هزار به ۲۰ هزار تومان افزایش یافت. مردم هم در شهرهای ایران با قحطی کالاها و تشدید گرانی مواجه بودند. قحطی روغن و پوشک بچه و بسیاری کالاهای دیگر که مردم را به زانو دراورده است. همانند مردم ونزوئلا که از فقر و قحطی می گریزند و مادورو آن را نمی بینند و همانند حسن روحانی همچنان می گوید بحرانی وجود ندارد.

One thought on “شباهت عجیب روحانی و مادورو: مردم ایران و ونزوئلا از قحطی و فقر به زانو درآمده اند اما روسای جمهور می گویند اوضاع عادی است

Comments are closed.