ساختمان جنجالی تورقوزاباد و پارادوکس های بزرگ رسانه های حکومتی؛ ساختمان متروک بی آب با دوربین های مجهز و نگهبان

 

نگام ، سیاسی _ اسم تورقوزاباد را بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در سخنرانی اش در اجلاس مجمع عمومی سازمان متحد بر سر زبان ها انداخت و به سوژه کاربران فارسی زبان در شبکه های اجتماعی تبدیل شد.

 

سامیه رضاییان

 

«تورقوزآباد» روستایی از توابع بخش کهریزک، در شهرستان ری در استان تهران است که بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن دو هزار و ۸۰۳ نفر شامل ۶۶۹ خانوار، اعلام شده و نتانیاهو گفت که ایران «انبار اتمی مخفی» دیگری در نزدیکی تهران دارد و محل این «انبار مخفی» را کوچه ماهر در تورقوزآباد تهران معرفی کرد. مکانی که به گفته او در نزدیکی یک قالیشویی ساده قرار دارد.

مقامات وزارت خارجه ایران این اظهارات نتانیاهو را دست مایه شوخی قرار دادند و گفتند یکی نتانیاهو را سر کار گذاشته و این بار به تورقوزاباد ارجاعش داده اند و به موازات این اظهارات خبرنگاران صدا و سیما و رسانه های اصلاح طلب راهی تورقوزاباد شدند که با تهیه گزارش ادعای نتانیاهو را تکذیب کرده و  به تمسخر وی بپردازند.

در گزارش های صدا و سیما ساختمان مورد بحث یک قالیشویی عنوان شده و گفتند که انبار مخفی وجود ندارد. اما نکته قابل توجه این بود که وقتی خبرنگار یورونیوز برای تهیه گزارش رفت در را برای او باز نکرده و دوربین از داخل حیاط ساختمان تصاویری از چند نفر را ثبت کرد.

این در حالیست که در گزارش یورونیوز یکی از اهالی روستا به خبرنگار گفت که ساختمان مورد بحث متروک بوده و از آنجا که مالک آن پول آب را پرداخت نکرده حتی آب ساختمان را قطع کرده اند. حال آنکه در ورودی ساختمانی که گفته می شود صاحب آن حتی پول آبش را نداشته ۲ دوربین مجهز پیشرفته نصب شده است و همین مساله این سوال بزرگ را در ذهن ایجاد می کند که اگر این ساختمان، ساختمانی متروک است که صاحبش حتی پول آب آن را ندارد چگونه است که دو دوربین پیشرفته نصب شده است.

از همه مهمتر ساختمان متروک بلااستفاده چه نیازی به دوربین و مراقبت ویژه دارد و باز این سوال مطرح می شود که چگونه داخل این ساختمان متروک چند نفر نگهبان وجود دارد و این نگهبانها در ساختمان متروک بدون آب چه کار می کنند و آیا ساختمان متروک نیاز به مراقبت شدید با دوربین های پیشرفته و چندین نگهبان دارد.

بر این اساس می توان نتیجه گرفت اظهارات نتانیاهو در مورد وجود انبار مخفی در این ساختمان می تواند صحت داشته و یا صحت نداشته باشد.

اما اینهمه اصرار رسانه های ایران برای متروک جلوه دادن این ساختمان آن هم با وجود نگهبان و دوربین های پیشرفته برای چیست و آیا این تناقض هایی که رسانه های مختلف به خورد مخاطب می دهند مورد توجه خود آنها قرار گرفته است یا نه. چگونه است که درهای این ساختمان جنجالی با هماهنگی صرفا برای خودی ها باز می شود اما برای غیر خودی ها همیشه بسته است.

از سوی دیگر عدم وجود تاسیسات داخل ساختمان دال بر متروک بودن نمی شود چون اساسا انبارهای هسته ای که نتانیاهو هم از آن به عنوان انبار مخفی نام برد در زیر زمین قرار دارد.

 

 

 

 

 

 

 

One thought on “ساختمان جنجالی تورقوزاباد و پارادوکس های بزرگ رسانه های حکومتی؛ ساختمان متروک بی آب با دوربین های مجهز و نگهبان

Comments are closed.