حرف آخر اردوغان در مورد برگزاری رفراندوم موافقت و یا مخالفت با پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا

 

نگام ، بین الملل _ رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ضمن شرکت در نشست اختتامی همایش بین المللی ” تی آر تی ورلد ” تحت عنوان ” همفکری دوباره برای برقراری صلح و امنیت در جهان ” اعلام کرد : اتحادیه اروپا ترکیه را از سال ۱۹۶۳ بدین طرف برای قبول عضویت کامل در این اتحادیه معطل کرده است. اگر این طرز برخورد و منطق ادامه یابد، وظیفه ماست که در این زمینه از ۸۱ میلیون هم وطن خود نظر خواهی کنیم . ما هم با توجه به تصمیم نهایی مردم ترکیه عمل می کنیم.

 به خبر گزاری تی آر تی فارسی ، رئیس جمهوری ترکیه در پاسخ به این سوال که آیا اتحادیه اروپا به پایان کار نزدیک می شود ؟ گفت من نیز شخصا علائمی در این راستا مشاهده می کنم. ولی با اینهمه به نظر من ما باید مسیر خود را از قبل تعیین کنیم.

رجب طیب اردوغان در ادامه سخنان خود چنین گفت : سال ۱۹۶۳ ، سال ۲۰۱۸ و ما را هنوز هم معطل می کنند. چنین ظلمی تا بحال دیده نشده. کشورهایی که در هیچ عرصه ایی با ما حتی  قابل مقایسه نیستند، به عضویت اتحادیه اروپا پذیرفته شدند. وقتی سخن از معیارهای کپنهاک به میان آمد ما تقریبا تمامی این معیارها را بجای آوردیم ولی کشورهایی که با هیچیک از این معیارها آشنایی ندارند به عضویت کامل اتحادیه اروپا پذیرفته شدند.

وقتی نوبت ترکیه می رسد بهانه تراشی می کنند. هیچ نشانه ایی دال بر باز بودن درب اتحادیه اروپا بر روی ترکیه وجود ندارد و همواره ما را نصیحت می کنند. می گویند بیائید ما موقعیت متفاوتی را برای شما در نظر بگیریم. ما هم مخالفت می کنیم. در سفر چندی پیش خود به آمریکا با برخی از مقامات اتحادیه اروپا دیدارهای دو جانبه ایی انجام دادم. در این دیدارها گفتم که شما مرا خسته می کنید و من هم شما را . اگر قرار است که ترکیه را به عضویت قبول کنید، باید پذیرا شوید و گرنه ما به راه خود ادامه دهیم شما هم به راه خود . نیازی ندارد که همدیگر را معطل کنیم. ولی اینها از معطل کردن دست بر نمی دارند. در دیدار با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز همین را گفتم. جالب است که نمی گویند شما را قبول نخواهیم کرد.

رئیس جمهوری ترکیه در پاسخ به این سوال که آیا ترکیه پیشنهادی برای حراست از تمامیت ارضی اتحادیه اروپا دارد یا خیر؟ اعلام کرد : چرا نداشته باشد؟ ما برای در صدد تجزیه اتحادیه اروپا نیستیم. اتحادیه اروپا هر قدر نیرومند باشد ما هم به همان انداز قوی خواهیم شد. ما چیزهای زیادی برای یاری به اتحادیه اروپا داریم ولی آنها احتمالا چیزهایی برای یاری به ما دارند.

اردوغان در ادامه سخنان خود تلویحا به این موضوع اشاره کرد که اگر اتحادیه اروپا به سیاست سردوانی خود در قبال قبول عضویت ترکیه در این اتحادیه ادامه دهد، این احتمال وجود دارد که این موضوع را به رفراندوم بگذاریم. در این شرایط وظیفه ماست که به خواست ۸۱ میلیون هم وطن خود در این زمینه مراجعه کنیم که این نیز تیتر مهم و جالب برای روزنامه های امروز و فردا خواهد بود.