عمارت کلاه فرنگی به موزه نیروی انتظامی تبدیل می شود

 

 

نگام ؛ اجتماعی _ عضو شورای شهر تهران در تهرانگردی دیروز به مناسبت روز تهران پیشنهاد داد که عمارت کلاه فرنگی در داخل آگاهی شاپور به موزه نیروی انتظامی تبدیل شود.

به گزارش ایسنا ؛ احمد مسجدجامعی صبح دیروز به همراه تیم تهرانگردان و در حالی که در این بازدید محمدعلی افشانی شهردار تهران و محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز حضور داشتند، به قدمت تاریخی شهرستان ری اشاره کرد و گفت: یکی از جاذبه‌های میراثی ری، کارخانه سیمان است که این کارخانه توسط آلمانی‌ها ساخته شده است و هنوز تجهیزات قدیمی در این کارخانه موجود است؛ به گونه‌ای که تجهیزاتی که متعلق به شرکت زیمنس است را خود شرکت آلمانی ندارد و حاضر است برای انتقال این تجهیزات قدیمی به آلمان و جایگزینی تجهیزات جدید اقدام کند.

وی با بیان اینکه در دوره‌ای که آقای جهانگیری وزیر صنایع بود کمیته فرهنگ و صنعت تشکیل شد و جلسات آن نیز برای پیگیری موضوعات مختلف انجام شد، گفت: کارخانه سیمان ایران اولین کارخانه سیمان این سوی کره زمین بود و سند و طرح‌های زیادی دارد، اما در اجرا دچار اختلافاتی شدیم که باید این مهم تعیین تکلیف شود.

مسجد جامعی با بیان اینکه کارخانه سیمان می‌تواند به منشأ توسعه در جنوب تهران تبدیل شود، تصریح کرد: البته باید برنامه ریزی‌های دقیقی در این راستا صورت گیرد.

وی در ادامه به منطقه ۱۲ رفت و با اشاره به باقیمانده‌های دروازه محمدی یا دروازه نو گفت: هنوز باقیمانده‌های این دروازه وجود دارد و باید با تملک زمین‌های اطراف و بازسازی اصولی، این مهم بازسازی شود.

عضو شورای شهر تهران در ادامه با حضور در آگاهی شاپور با انتقاد از روند مرمت عمارت کلاه فرهنگی که در داخل آگاهی شاپور قرار دارد گفت: این عمارت در دل آگاهی شاپور قرار دارد و خود مسئولان بازسازی آن را بر عهده گرفتند، اما لازم است که سازمان میراث فرهنگی با کمک شهرداری تهران این مهم را اصولی و بر اساس ضوابط میراثی انجام دهند.

وی با اشاره به هفته نیروی انتظامی گفت: پیشنهاد می‌شود که شهرداری تهران و میراث فرهنگی این عمارت را احیا کرده و به ازای آن نیروی انتظامی با ایجاد دسترسی‌هایی اجازه دهند که مردم از این عمارت که می‌تواند تبدیل به موزه نیروی انتظامی شود بازدید کنند.