اقتصاددان معروف: کاهش اخیر نرخ دلار در ایران بازی دولت و مجلس بود، دست آقایان در این بازی رو شد، مردم فریب بازی آقایان را خوردند و تحت تاثیر اقدامات مخرب قرار گرفتند

 

 

نگام ، اقتصادی _ حسین راغفر، استاد دانشگاه الزهرا در اظهاراتی بسیار مهم در خصوص کاهش اخیر نرخ دلار در کشور گفت که “این بازی خود دولت و مجلس بود”.

 

سارا آکالین

 

همزمان با این اظهارات راغفر، محسن کوهکن ریزی، نماینده مجلس کشور در راستای فریب مردم در گفتگو با خبرگزاری “خانه ملت” اعلام کرد: “ورود بانک ها به خرید ارز برای ایجاد تعادل است و مردم هر چه زودتر دلار های خود را بفروشند”.

راغفر در گفتگو با ایلنا تصریح کرد: این کاهش و با این سرعت در عرض یک روز نشان دهنده وجود عوامل داخلی در پشت این قضایا است و بازیگران اصلی نوسانات اخیر در بالا و پایین بردن آن، عوامل داخلی هستند و سعی می‌کنند با القای شوک به جامعه این طور وانمود کنند که نرخ دلار کاهش یافته است.

وی افزود: وقتی مشخص شد که این بازی خود دولت و مجلس است، آنها سعی کردند با منحرف کردن افکار عمومی این افزایش را به عوامل خارجی مانند سایت‌های خارجی حواله دهند، مگر این سایت‌ها یک شبه بوجود آمدند؟ و چرا دستگاه‌های نظارتی در این مدت نتواستند این عوامل را کشف کنند؟

راغفر اظهار داشت: بخشی از این کاهش مربوط به هشدار اقتصاددانان است که به صراحت به سران سه قوه اعلام کردند که تحولات اخیر از مرحله بحران عبور کرده و وارد مرحله فاجعه شده است و پیامدهای آن متوجه خود آنها خواهد شد. بخش دیگر آن مربوط به رو شدن دست آقایان در این بازی است که متهم ایجاد آن هستند.

اما نماینده مجلس که اقتصاددان معروف می گوید کاهش دلار بازی آنها و دولت بوده گفت: ما هم به عنوان نماینده مجلس توصیه می کنیم کسانی که ارز دارند هر چه زودتر به صرافی ها و بانک ها بفروشند.

کوهکن در خصوص روند کاهشی نرخ دلار بیان داشت: از ابتدا کارشناسان افزایش نرخ ارز را با تشدید شدن تحریم ها ۱۰۰ تومان تا نهایت زیر هزار تومان ارزیابی کردند اما از زمانی که افزایش نرخ شتاب گرفت آنها نیز عنوان کردند این شتاب پشتوانه کارشناسی ندارد و نهایتا به مشکل بر می خورد.

این نماینده مجلس افزود: از زمانی که شمارش معکوس کاهش نرخ دلار آغاز شد، میزان سقوط آن بیشتر بود که حاکی از محقق شدن نظر کارشناسان است.

او دوباره تاکید کرد: به مردم توصیه می کنم به توقف روند کاهشی یا افزایش جزیی نرخ آن امیدوار نباشند این توقف یا افزایش نرخ مقطعی خواهد بود.

اما راغفر گفت: بخشی از این کاهش مربوط به هشدار اقتصاددانان است که به صراحت به سران سه قوه اعلام کردند که تحولات اخیر از مرحله بحران عبور کرده و وارد مرحله فاجعه شده است و پیامدهای آن متوجه خود آنها خواهد شد. بخش دیگر آن مربوط به رو شدن دست آقایان در این بازی است که متهم ایجاد آن هستند.

وی با رد کاهش نرخ دلار گفت: حتی نرخ دلار ده هزار تومانی را نیز نمی‌توان کاهش نرخ تلقی کرد، چرا که در این صورت نرخ دلار نسبت به سال گذشته تقریبا سه برابر شده است و استفاده از عبارت کاهش نرخ دلار در جهت فریب افکار عمومی است و بهتر است از افزایش سه برابری نرخ دلار استفاده کرد.

راغفر متذکر شد: حتی دلار پنج هزار تومانی نیز تولید را نابود خواهد کرد و پیامد آن نیز گسترش فقر در جامعه است. برخی از مردم نیز فریب بازی آقایان را خوردند و تحت تاثیر این اقدامات مخرب قرار گرفتند و باید پرسید چه کسی مسئول و پاسخگوی این شرایط است.

One thought on “اقتصاددان معروف: کاهش اخیر نرخ دلار در ایران بازی دولت و مجلس بود، دست آقایان در این بازی رو شد، مردم فریب بازی آقایان را خوردند و تحت تاثیر اقدامات مخرب قرار گرفتند

Comments are closed.