شعار عزا عزاست امروز …. نماد روزعزای سودجویان فرایندهای بسته است

 

 

نگام ؛ اقتصادی _ همزمان با بررسی CFT در مجلس شورای اسلامی، عده‌ای که تعدادشان حدود ۵۰۰ نفر می‌رسید با تجمع مقابل مجلس و سر دادن شعار خواستار عدم تصویب CFT توسط نمایندگان بودند.

 

حسن مقیمی

 

نمایندگان مجلس نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز (یکشنبه)، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) را به عنوان اولین دستور مورد بررسی قرار دادند و در نهایت با ۱۴۳ رای موافق، ۱۲۰ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۷۰ نماینده، این لایحه را با یک ماده واحده و هفت حق شرط تصویب کردند.

همانگونه صحن علنی مجلس دیروز با حواشی مواجه بود، جمعی از مخالفان تصویب لایحه  CFT که حدود ۵۰۰ نفر می شدند، صبح دیروز مقابل مجلس با در دست داشتن پلاکاردهایی حاوی شعارهایی همچون «نه به خود تحریمی»، «برجام نمی‌خواهیم»، «FATFخیانت است به ملت» اعتراض خود را به تصویب لایحه کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) اعلام کردند.

آن‌ها شعار می دادند که «مرگ بر منافق»، «مرگ بر ضد ولایت فقیه» و «رای نمایندگان باید شفاف گردد».

بیشتر تجمع‌کنندگان را خانم‌های جوان تشکیل می‌دادند و تعداد مردان شاید به صد نفر هم نمی‌رسید. تعداد مردان و زنان بالای ۴۰ سال در بین تجمع‌کنندگان بسیار محدود بود.

محمد فیضی ، نماینده مجلس گفت : «اگر FATF  اجرایی و عملیاتی نشود خودمان با دست خودمان کانال های  بانکی را مسدود می کنیم. برخی دوستان می گویند باید در مجلس قانونی برای مبارزه با پولشویی وضع کنیم اما ما معتقدیم FATF قبول رویه های حداقلی برای مبارزه با پولشویی در صحنه بین المللی است. این استانداردها دولتی  نیست. مربوط به بنگاه های اقتصادی است، بنگاه های اقتصادی می توانند به صورت مستقل این استانداردها را رعایت کنند.»

فیضی ادامه داد: فکر نکنید ما در مقام انتخاب هستیم. مقدمه لازم برای داشتن روابط عادی در صحنه بین المللی، تصویب لوایح چهارگانه است. اگر بسترهای لازم برای مقابله با پولشویی تصویب نشود شاهد مقابله جامعه بین المللی با ایران خواهیم بود. پیامدهای عدم تصویب این لایحه برای مردم تشریح نشده است.

وی افزود: بانک های کشورهای دوست مانند سوریه، عراق، چین، ترکیه، هند، روسیه نیز در صورت عدم تصویب این لایحه برای ایجاد روابط مالی با ایران دچار مشکل خواهند شد، حتی برای افتتاح حساب و ساده‌ترین امورات بانکی نیز به مشکل برمی‌خوریم. با عدم پیوستن به FATF ایران قادر نخواهد بود حق عضویت خود را  در منطقه و محیط‌های بین المللی بپردازد. ما ضمائم کنوانسیون را نپذیرفته ایم، خودمان تروریسم را تعریف خواهیم کرد. مبارزه علیه اشغال خارجی را مصداق تروریسم نمی دانیم. روند الحاق و خروج از کنوانسیون نیز پیش‌بینی شده است.

وی با تأکید بر اینکه راه استقلال کشور از تأمین معیشت ملت می گذرد، گفت: ما نفت را می فروشیم اما در انتقال پول به کشور با مشکلات عدیده ای روبرو هستیم و نباید خود را در مشکل جدیدی قرار دهیم.

فاطمه سعیدی در واکنش به رای مثبت مجلس شورای اسلامی به یکی از لوایح چهراگانه FATF در توییتی نوشت: مجلس وظیفه ملی و قانونی خود را انجام داد. مردم بدانید نمایندگان شما تحت فشارهای شدید سیاسی و حتی امنیتی تنها برای حفظ منافع ملی به لایحه پیوستن به کنوانسیون CFT رای مثبت دادند.

unnamed

 

عماد باقی در واکنش به حضور مخالفین FATF در مقابل مجلس شورای اسلامی و سر دادن شعار در توییتر خود نوشت:  شعار عزا عزاست امروز… مخالفان CFT گویاترین و درست ترین شعار در همه این سال ها بود.

وی افزود: روزی که باب شفافیت مالی گشوده و راه‌های پنهان‌کاری و زد و بندهای نکبت‌بار و ضدملی پولی و پولشویی و… بسته شود، روزعزای سودجویان فرایندهای بسته است.

baghi