واکنش اردوغان به ناپدید شدن روزنامه نگار عربستانی در ترکیه

 

نگام ، بین الملل _ پس از بحث های بسیار درباره سرنوشت جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی که پس از ورود به کنسول گری عربستان در استانبول ناپدید شده و اعلام مواضع عربستان که مدعی شده خاشقجی از کنسولگری خارج شده و ربوده شدن وی توسط این کشور را تکذیب کرده، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و گفته است که شخصا پیگیر این موضوع بوده و نتیجه را به اطلاع افکار عمومی خواهند رساند.

 

سارا آکالین

اردوغان تاکید کرده تمام موارد ورود و خروج از کنسولگری مورد بررسی قرار گرفته و برای رسیدن به نتیجه در کوتاه ترین زمان تمام تلاش خود را به کار خواهند بست.
وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که ترکیه در موقعیتی که خواهان آن نیست قرار نگیرد.
از سوی دیگر عمر چلیک، سخنگوی حزب حاکم عدالت و توسعه در رابطه با ناپدید شدن خاشقجی قاطعانه گفته است کسی در ترکیه نمی تواند دست به اقداماتی مانند ربودن انسان ها بزند. دادستانی در این رابطه تحقیق می کند.
وی تصریح کرده است ما در این موضوع حساس هستیم. کسی نمی‌تواند امنیت جانی شهروندان و اتباع بیگانه را در ترکیه مورد تهدید قرار دهد. نیروهای امنیتی از لحظه انتشار اخبار مربوط به این حادثه در حال انجام تحقیقات هستند. ما تا زمانی که تحقیقات به سرانجام نرسد کسی را متهم نمی‌کنیم. اما اظهارات اولیه در این خصوص منتشر شد که بر اساس آنها این فرد پس از ورود به کنسولگری عربستان ناپدید شده است.

چلیک افزود کنسولگری عربستان اعلام کرده که خاشقجی از کنسولگری خارج شده است. واحدهای امنیتی ما در حال تحقیق بر روی این موضوع هستند. با ورود دادستانی به این موضوع تحقیقات با جزییات بیشتری ادامه خواهد یافت”.

به گفته مقامات امنیتی ترکیه جمال خاشقجی روزنامه نگار عربستانی ساعت ۱۳ روز دوم اکتبر وارد سرکنسولگری عربستان در استانبول شده و از آن زمان تا کنون خبری از سرنوشت خاشقجی در دست نیست و رسانه های امریکایی و اروپایی پیگیر سرنوشت وی بوده و در ابعاد گسترده به آن واکنش نشان داده اند.