از تهدید به مرگ تا به توپ بستن مجلس

 

 

نگام ؛ سیاسی _ مخالفان الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم، پس از تصویب آن نیز ساکت ننشسته‌اند

 

حسن مقیمی

 

مخالفان پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم و در درجه اول اصولگرایان تندرو، قاعدتا اکنون باید تمام امید خود را به شورای نگهبان ببندند. اما با توجه به موضع‌گیری روز گذشته دفتر رهبر جمهوری اسلامی نسبت به این لایحه که توسط علی لاریجانی، رئیس مجلس خوانده شد، پیش‌بینی واکنش شورای نگهبان نیز دشوار شده است.

پروانه سلحشوری، نماینده تهران مجلس، روز دوشنبه در حساب کاربری خود در توییتر از تهدید خود به مرگ پرده برداشت و نوشت: «تا دیروز فحاشی بود. از دیشب تهدید به مرگ از سوی مخالفین تصویب لایحه مبارزه با پولشویی و تروریسم. نزدیکان می‌دانند سی‌سال عمر اضافی از خدا گرفتم و از تهدیدها هراسی ندارم. با افتخار می‌گویم که رای دادم بر علیه حامیان ترور در ایران و جهان. ضمنا استخر هم نمی‌روم. به فکر راه دیگری باشید.»

طیبه سیاوشی، دیگر نماینده اصلاح‌طلب مجلس نیز پیام تهدیدآمیزی را که شامگاه یکشنبه دریافت کرده، در توییتر به اشتراک گذاشته است. در این پیام آمده است: «به خدا اگه به این لوایح رأی مثبت بدید مجلسو به توپ می‌بندیم.» سیاوشی نوشته است: «بنای به توپ بستن مجلس دارند! این پیامک‌ها و سازماندهی‌های عجیب و غریب از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ این تهدیدها گویا تا پاسی از شب ادامه دارد و تمام‌شدنی هم نیست.»

محمدرضا بادامچی، عضو فراکسیون امید مجلس، با اشاره به اینکه “می‌خواهند نمایندگان را بترسانند”، به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته است: «مدت‌هاست که پیامک‌های تهدیدآمیز درباره لایحه CFTبه نمایندگان ارسال می‌شود. ما تصور می‌کردیم این پیامک‌ها بعد از بررسی و تصویب این لایحه پایان یابد، ولی هنوز این پیامک‌ها ادامه دارد و جنبه نفرین پیدا کرده است.»

به گفته بادامچی: «‌این‌ها که این پیامک‌ها را می‌دهند تا دیروز می‌گفتند که این کار را بکن و این کار را نکن؛ از روز گذشته و پس از تصویب این لایحه، لحن پیامک‌هایشان عوض شده و می‌گویند “وای به حالتان”.»

این نماینده اصلاح‌طلب در واکنش به تجمع روز گذشته در مقابل مجلس نیز گفته است که «افرادی را تشویق می‌کنند که جلوی مجلس بیایند و داد بزنند. ما شنیده‌ایم این افراد را از یک مسیر جغرافیایی خاص و محله‌هایی با اتوبوس مقابل مجلس آورده‌اند، واقعا این کارها شایسته ملت فرهیخته ایران نیست.»