استعفای نیکی هیلی مقام بلندپایه دولت دونالد ترامپ در حالی که یک ماه به انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره باقی مانده است

 

 

نگام ؛ بین الملل _ نیکی هیلی که روز سه‌شنبه از سمتش به عنوان سفیر دائم آمریکا در سازمان ملل استعفا داد، در طول دو سال تصدی این سمت از منتقدان اصلی سیاست‌های جمهوری اسلامی بود و بارها مواضع ایالات متحده در قبال حکومت ایران از زبان او بیان شد.

 

حسن مقیمی

 

خانم هیلی مواضعی سرسختانه‌ای در قابل ایران داشت و از طرفداران سرسخت انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس بود. او هندی‌تبار و جمهوری‌خواه است و پیش از نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، فرماندار کارولینای جنوبی بود.

استعفای این مقام بلندپایه دولت دونالد ترامپ که دلیل آن هنوز مشخص نیست در حالی صورت گرفته که کمتر از یک ماه به انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره باقی مانده است.

اما در حالی که برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال حضور خانم هیلی در انتخاب ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ خبر می‌داد، رسانه‌های آمریکایی روز سه‌شنبه بخش‌های از نامه استعفای او را منتشر کرده‌اند در آن تأکید شده در ۲۰۲۰ برای هیچ سمتی نامزد نخواهد شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، به هنگام اعلام پذیرش استعفای نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، از فعالیت‌های خانم هیلی در موضوعاتی چون ایران و کره شمالی تمجید کرد و در عین حال پیش‌بینی کرد که ایران ممکن است حاضر به توافقی واقعی با آمریکا شود.