کشف شهر باستانی ۲۲۰۰ ساله در آنتالیای ترکیه

 

نگام،بین الملل_عملیات کاوش و حفاری باستان‌شناسان در استان آنتالیای ترکیه منجر به کشف بقایای شهری باستانی «Lyrboton Kome» شد.

آنتالیا/خبرگزاری آناتولی

هاکان توتونجی، رئیس اتحادیه شهرداری های حوزه مدیترانه ترکیه و شهردار منطقه کپز آنتالیا به خبرنگار آناتولی گفت: عملیات حفاری گاوشگران بر اساس گفته‌های هفت سال پیش جویندگان گنج در سایت باستانی استان آنتالیا به کشف بقایای شهر «Lyrboton Kome» با قدمت ۲۲۰۰ سال که کسی از وجود آن خبر نداشت، منجر شده است.

توتونجی با بیان اینکه این محوطه باستانی قبل از کشف زیر علف و خار پنهان مانده بوده است، گفت: هفت سال پیش از وجود این شهر باستانی مطلع شدیم. پیشتر در این منطقه جویندگان گنج بدون مجوز فعالیت حفاری انجام داده اند. پس از دریافت گزارش‌ها در مورد فعالیت حفاران غیرمجاز در این محوطه باستانی عملیات کاوش و حفاری باستان‌شناسان با همکاری دانشکده باستان شناسی دانشگاه آک‌دنیز وموزه آنتالیا آغاز شد.

وی ادامه داد: ابتدا عملیات تمییز منطقه آغاز شده و آثار تاریخی را از بوته‌ها، علف‌های هرز پاکسازی کردیم. در همین راستا عملیات حفاری آغاز شد و در هر حفاری اطلاعات جالبی در مورد این منطقه باستانی به دست آوردیم. به عنوان مثال کاوش‌ها و مطالعات باستان‌شناسی در این محل به ما نشان داد که این منطقه یکی از نخستین مراکز تولید روغن زیتون بوده است. در حین حفاری موفق به کشف یک کارگاه بزرگ تولید روغن زیتون شدیم. کشف این کارگاه بزرگ در این شهر باستانی به لحاظ شناخت سیر تاریخی تولید روغن زیتون در آناتولی بسیار مهم است.

او افزود: ما به این محوطه نه عنوان یک منطقه متروکه بلکه به عنوان یک کریدور و مسیر ۲۲۰۰ ساله در منطقه می نگریم. لذا کاوش‌ها و مطالعات باستان‌شناسی در این منطقه ادامه دارد و مرحله اول کاوش که چهار سال ادامه داشت به پاین رسیده است. در آینده بازدید گردشگران از این شهر باستانی را فراهم خواهیم کرد.

رئیس اتحادیه شهرداری های حوزه مدیترانه ترکیه در پایان گفت: قصد داریم این محوطه را به پارک باستانی که شامل خانه‌ها، کلیساها، حمام‌ها، کارگاه های تولید روغن زیتون و برج آرت است تبدیل و در معرض بازدیدکنندگان قرار دهیم.

علاوه بر این قصد داریم بزرگترین موزه کارگاه های تولید روغن زیتون را در آنتالیا تاسیس کنیم. از طریق این موزه اثبات خواهیم کرد که شهر باستانی تولید روغن زیتون پیش از حوزه اژه در منطقه مدیترانه وجود داشته است.