گزارش رویترز از حمایت مالی ایران از گروه تروریستی الشباب سومالی، فراهم کردن گردش مالی سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون دلار از سوی ایران برای الشباب

 

 

نگام ، بین الملل _ خبرگزاری رویترز در گزارشی مهم از حمایت ایران از گروه تروریستی الشباب سومالی پرده برداشته است. گروهی مخوف که اقدامات تروریستی بسیاری در این کشور انجام داده است و نکته قابل توجه این است که بر اساس این گزارش رویترز تنها در یک مورد از مشارکت ایران با این گروه مخوف تروریستی سالانه بیش از ۱۵۰ میلیون دلار از سوی ایران برای این گروه گردش مالی ایجاد شده است. رقمی قابل توجه آن هم در شرایطی که وضعیت اقتصادی ایران در این سال‌ها رو به وخامت رفته و به گفته اقتصاددانان برجسته از مرحله بحران عبور کرده و به فاجعه رسیده است.

 

سارا آکالین

حمایت ایران از گروه مخوف الشباب در حالی افشا شده که پیش از این حمایت آن از برخی گروه‌های تندرو در منطقه نیز افشا شده بود. گزارش رویترز این حمایت مالی از الشباب را افشا کرده است حال آنکه ایران در مجامع جهانی همواره خود را قربانی تروریسم می داند. حال آنکه گزارش ها عکس آن را می گویند و این خبر بازتاب بالایی در رسانه های جهان داشته است.

الشباب، نام گروهی از شبه نظامیان اسلام گرای سومالی است که به القاعده پیوسته و به سازمان یافته ترین و بزرگ ترین متحد القاعده در شرق قاره آفریقا تبدیل شده است.

الشباب تهدیدی برای دولت مرکزی سومالی است. از طرفی جامعه جهانی این متحد القاعده را به عنوان تهدیدی تروریستی برای امنیت منطقه می‌‏شناسد.

گروه الشباب که در عربی به معنی جوانان است در سال ۱۳۸۴ به وجود آمد. این گروه تندرو در آغاز شاخه جوانان گروهی به نام اتحادیه دادگاه های اسلامی سومالی بود که در حال حاظر منحل شده است. این گروه در آن سال‌‏ها علیه حکومت مرکزی و ارتش اتیوپی که در حمایت از دولت وقت وارد خاک سومالی شده بود می‌‏جنگید. اما در حال حاضر در سراسر کشور با انجام حملات تروریستی جان غیرنظامیان را گرفته و در ابعاد گسترده ناامنی ایجاد می کند.