اردوغان: از توضیحات عربستان درباره پرونده خاشقجی راضی نیستیم

 

 

نگام بین الملل _ رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد، آنکارا نمی‌تواند در برابر ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی ساکت بشیند و به همین دلیل درباره تمامی جنبه‌های این پرونده تحقیق خواهد کرد.

 

به گزارش اعتمادآنلاین جمال خاشقجی در تاریخ ۲ اکتبر سال جاری میلادی برای گرفتن اسناد و مدارک برای ازدواج مجددش وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد. مقامات عربستان می‌گویند که وی کمی بعد از ساختمان کنسولگری خارج شده اما مقامات ترکیه و نامزد خاشقجی که بیرون ساختمان کنسولگری منتظر وی بود اعلام کرده‌اند که این روزنامه نگار سعودی هرگز از این ساختمان خارج نشده است.

 

رویترز به نقل از روزنامه حریت روز پنجشنبه گزارش داد، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در جریان بازگشتش از مجارستان به ترکیه به خبرنگاران گفت: آنکارا نسبت به ناپدید شدن خاشقجی بسیار نگران است. ما درباره تمامی جنبه‌های این رویداد تحقیق می‌کنیم. برای ما ممکن نیست که در رابطه با چنین موضوعی ساکت بمانیم چراکه این یک موضوع ساده و معمولی نیست.

 

وی همچنین تاکید مقامات سعودی مبنی بر اینکه کنسولگری کشورش در استانبول هیچ تصویری از خروج خاشقجی از این ساختمان را ندارد، زیر سوال برد و گفت: آنکارا از توضیحات و تفسیرات ریاض در خصوص این پرونده راضی نیست.

 

مقامات سعودی تاکید کردند که دوربین‌های امنیتی کنسولگری عربستان در استانبول تنها تصاویر زنده را نشان می‌دهند و تصاویر را ضبط نمی‌کنند.

 

اردوغان گفت: به نظر شما آیا ممکن است که هیچ سیستم نظارتی و دوربینی در چنین مکانی چون کنسولگری عربستان وجود نداشته باشد؟

 

ناپدید شدن خاشقجی احتمالا به تعمیق اختلافات میان ترکیه و عربستان دامن می‌زند. پس از آنکه ترکیه سال گذشته نیروهایی را به قطر به نشانه حمایت از این کشور اعزام کرد، روابط میان این دو کشور خدشه دار شد.