انتقادها به رئیس دفتر رئیس جمهور هم چنان ادامه دارد ؛ واعظی: ادعای دخالت دفتر رئیس‌جمهور در انتخاب وزرا، حرف بی‌مبنایی است

 

 

نگام ، سیاسی _ واعظی درباره انتقاد برخی‌ درباره دخالت افراد دفتر رئیس‌جمهور در انتخاب‌های رئیس دولت از جمله انتخاب وزرا گفت: این حرف، حرف بی‌مبنایی است. رئیس‌جمهور در تمامی زمینه‌ها تصمیم نهایی را شخصا می‌گیرند.

 

علی احتشام

 

سیدمحمود واعظی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره انتقاد برخی که می‌گویند دفتر رئیس‌جمهور در انتخاب وزرا نقش دارند و به نوعی آن را دخالت عنوان می‌دانند،‌ گفت: اول این‌که؛ این حرف، حرف بی‌مبنایی است. سوال این‌جاست رئیس‌جمهور چرا دفتر دارد؟ دفتر ریاست جمهوری برای این ایجاد شده است که مقدمات آنچه که رئیس دولت در نظر دارد را فراهم کند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور ادامه داد: وظیفه ماست آن‌چه رئیس‌جمهور از ما می‌خواهد را انجام دهیم. یک روز  وزرا و استاندارهاست و زمانی مسائل دیگر مطرح می‌شود که دفتر وظیفه دارد مطالعات، بررسی‌ها و مشورت‌ها را انجام و نتیجه را خدمت ایشان ارائه دهد.

وی با بیان این‌که از نظر من آن‌چه که اشکال دارد این است که دفتر رئیس جمهور به جای رئیس جمهور بخواهد کار انجام دهد، گفت: در دفتر ریاست جمهوری ما مقدمات را فراهم می‌کنیم و تصمیم‌ نهایی را در همه زمینه‌ها شخص رئیس‌جمهور می‌گیرد.

واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عنوان می‌شود وزرای پیشنهادی در کابینه از سوی برخی از افراد در دولت انتخاب می‌شوند و منتسب به عده‌ای می‌دانند آیا چنین است، گفت: ترکیب اعضای فعلی کابینه نشان می‌دهد که نه منتسب به فردی است و نه جناح خاصی، بلکه تمامی تفکرهای همسو با دولت که در انتخابات و رأی ۲۴ میلیونی حضور داشتند در کابینه هم حضور فعال دارند.

وی تاکید کرد: تجربه نشان داده است که آقای روحانی به هیچ عنوان این‌گونه که گفته می‌شود، تصمیم نمی‌گیرد.

 

اختلاف اصلاح طلبان با واعظی هم چنان ادامه دارد 

 

داستان اختلاف اصلاح طلبان از محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور تدبیر و امید هر روز ابعاد وسیع تری به خود می گیرد و او بیش از هر زمانی به سیبل انتقادات اصلاح طلبان تبدیل شده است.

علاوه بر برخی از چهره های اصلاح طلب که از واعظی انتقادات صریحی را مطرح کردند،  رسانه های اصلاح طلب نیز گزارش های متعددی را علیه او منتشر می کنند.

 

رضایت روحانی از عملکرد واعظی در دور دوم او را به پستی مهم‌تر بالا کشید، حالا او هم رییس دفتر رییس‌جمهور است و وقت ملاقات با سایر وزرا را تعیین می‌کند و هم یکی از نیروهای خودش را جوان‌ترین وزیر جمهوری اسلامی کرده است.

 

برخی از اصلاح طلبان معتقدند : در پست جدید گویی با واعظی جدیدی مواجهیم،حرف و حدیث‌ها درباره دخالت‌ رییس دفتر در چینش کابینه دوازدهم و نقش او در اختلافات موجود در حالی است که خودش می‌گوید «دفتر رییس‌جمهور باید چشم و گوش وی باشد تا پیش از بیشتر شدن اختلاف سلیقه‌ها به آنها رسیدگی و رفع کند». تلاش او برای حل و فصل اختلافات موجود به لبخند زدن‌های بعد از جلسه هیات دولت و تکذیب اختلافات، خلاصه می‌شود. واعظی در حالی از برقراری روابط صمیمانه در دولت می‌گوید که چهره‌های موثری در میان اصلاح‌طلبان او را مسوول کاهش نقش جهانگیری در دولت می‌دانند.

 

قاسم میرزایی‌نکو، عضو فراکسیون امید، پیش تر در گفت‌وگو با «شرق» به زمان خدمتش در دفتر ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی اشاره کرده و گفته بود: «زمانی‌که ما در دوران اصلاحات در دفتر رئیس‌جمهوری به‌عنوان بازرس ویژه بودیم، مجموعه دفاتر موظف بودند که دستور کاری را که رئیس‌جمهوری نیاز دارد، آماده کنند و ارتباطاتش را فراهم کنند». او اما درباره ارتباطات روحانی در دولت دوازدهم گفت: «متأسفانه ارتباطات قطع شده؛ یعنی حداقل هیچ‌کدام از مجامع استانی پس از دور دوم آقای روحانی دیداری نداشتند؛ با هیچ فراکسیونی جلسه‌ای برگزار نکرده است».

 

همین امر باعث شد تا چندی پیش اصلاح طلبان جلسه ای با رئیس جمهور داشته باشند که در این جلسه محمود واعظی هم حضور داشت ، گفته می شود در این جلسه انتقادات صریحی از عملکرد واعظی و نیز عدم تعامل دولت با اصلاح طلبان مطرح شده که به تلطیف فضا توانسته است کمک کند و نتیجه آن قرار است تشکیل کارگروهی باشد که بتواند اختلاف های احتمالی بین دولت و اصلاح طلبان را مدیریت کند.

One thought on “انتقادها به رئیس دفتر رئیس جمهور هم چنان ادامه دارد ؛ واعظی: ادعای دخالت دفتر رئیس‌جمهور در انتخاب وزرا، حرف بی‌مبنایی است

Comments are closed.