پیشنهاد عربستان به ترکیه: بگویید خاشقجی در کنسولگری سکته کرد!

 

 

 نگام ، بین الملل _ خاندان حاکم بر عربستان برای حفظ آبروی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور، تلاش می‌کنند مقامات ترکیه را به ارائه یک روایت کم هزینه درباره مرگ خاشقجی متقاعد داده‌اند که به موجب آن، دلیل

مرگ خاشقجی، “سکته قلبی” اعلام می‌شود.

 

 

به گزارش فرارو ، به گزارش فرارو، همزمان با افزایش فشار‌های بین المللی بر عربستان، روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف گزارش کرد که محافل تصمیم‌ساز عربستان تلاش می‌کنند آبروی محمد سلمان، ولیعهد عربستان را در مسئله ناپدید شدن جمال خاشقجی، در کنسولگری عربستان در استانبول، حفظ کنند. این محافل هم اکنون چندین راه حل را بررسی می‌کنند. یکی از راه‌حل‌ها این است که مقامات ترکیه را به صدور یک بیانیه مشترک با عربستان متقاعد کنند و در بیانیه ادعا کنند که خاشقجی به دلیل سکته قلبی فوت کرده است.

براساس گزارش تلگراف، ریاض تلاش می‌کند از طریق این بیانیه، دلیل مرگ خاشقجی به گونه‌ای بیان شود که “آسیب حداقلی” به آبروی بن سلمان وارد شود. یکی از سناریو‌ها این است در بیانیه مشترک ادعا شود که خاشقجی در داخل کنسولگری در اثر سکته قلبی فوت کرده و دیپلمات‌های آنجا در اثر “وحشت”، جنازه او را پنهان کرده‌اند. با این حال، تلگراف گفته مشخص نیست که ترکیه با این تلاش سعودی‌ها موافقت کند. چرا که دولت ترکیه پیش‌تر اعلام کرده بود چندین مامور سعودی به ترکیه رفته بودند و گمان می‌رود خاشقجی را به قتل رسانده‌اند.
این روزنامه از قول منابع نزدیک به دربار سلطنتی عربستان اعلام کرد حلقه نزدیکان محمد بن سلمان، از سرعت و شدت چرخش خشم جهانی به سوی عربستان شوکه شده‌اند.
پس از ۱۱ روز انکار، اکنون عربستان سعی می‌کند یک پروسه فعال‌تر به راه بیندازد تا تبعات قتل خاشقجی را مدیریت کند و آبروی بن سلمان را حفظ کند.
به نوشته تلگراف، بن سلمان برادر کوچکترش خالد، که سفیر عربستان در آمریکاست، را به کشور فراخوانده تا با او درباره نحوه راضی کردن کاخ سفید و کنگره مشورت کند.
ترکیه گفته شواهد صوتی و تصویری از لحظه قتل خاشقجی در اختیار دارد، اما تاکنون هیچ مدرکی در این باره منتشر نکرده است. براساس تحلیل تلگراف، اگر ترکیه شواهد قتل خاشقجی را منتشر کند، حکومت عربستان ممکن است “برخی عناصر خودسر دستگاه امنیتی” را مقصر قتل خاشقچی معرفی کند و بگوید که بن سلمان از طرح این عناصر اطلاعی نداشته است. مقامات ترکیه به وبگاه میدل‌ایست‌آی گفته‌اند که عربستان ممکن است به این سناریو پناه ببرد. اما مقصر دانستن این عناصر هم ریسک‌های خودش را دارد، چرا که ترکیه ممکن است استرداد این عناصر را از عربستان درخواست کند.