براساس آمار‌های گمرکی؛ خرید نفت کره جنوبی از ایران به صفر رسید

 

 

نگام،اقتصادی_آمار‌های گمرکی نشان می‌دهد، در آستانه آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ماه نوامبر، خرید نفت کره جنوبی از ایران در ماه سپتامبر برای اولین بار در طی ۶ سال گذشته به صفر رسیده است.

به گزارش  رویداد۲۴_ آمار‌های گمرکی نشان می‌دهد، در آستانه آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ماه نوامبر، خرید نفت کره جنوبی از ایران در ماه سپتامبر برای اولین بار در طی ۶ سال گذشته به صفر رسیده است.

آمار‌های گمرکی حاکی است، آخرین بار خرید نفت ماهیانه کره جنوبی از ایران در سپتامبر ۲۰۱۲ صفر شده بود.

کره جنوبی، یکی از خریداران عمده آسیایی نفت ایران از ماه جولای به دلیل نامشخص بودن سرنوشت معافیت از تحریم‌های ضد ایرانی ترامپ، بارگیری نفت ایران را متوقف کرده است.

دولت کره جنوبی در طی ماه‌های گذشته سرگرم مذاکره با مقامات دولت آمریکا برای معاف کردن شرکت هایش از تحریم‌های نفتی علیه ایران بوده است. در طی دور قبلی تحریم‌های آمریکا علیه ایران که در فاصله سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ رخ داد، کره جنوبی توانست با کاهش میزان خرید، واردات از ایران را همچنان ادامه دهد.

یک مقام آمریکایی در اوایل ماه اکتبر گفته بود، واشنگتن به شکل فعالانه‌ای در حال بررسی اعطای معافیت به کشور‌هایی است که خرید نفت خود از ایران را کاهش داده اند.

صادرات نفت ایران در طی ماه‌های گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. در ۹ ماهه نخست سال جاری میلادی، کره جنوبی خرید نفت خود از ایران را نسیت به مدت مشابه سال قبل ۴۹.۱ درصد کاهش داده و به ۷.۱۵ میلیون تن رسانده است.

در مجموع، پنجمین وارد کننده بزرگ نفت جهان، در ماه سپتامبر ۱۰.۸۳ میلیون بشکه نفت وارد کرده که این رقم ۱۱.۸ درصد کمتر از ۱۲.۲۸ میلیون تن یک سال قبل است.

خرید نفت کره جنوبی از عربستان نیز در ماه سپتامبر با ۶.۹ درصد کاهش نسبت به یک سال قبل به ۳.۴۱ میلیون تن رسیده است.