بیش از دو ماه محرومیت هوشمند علیپور و محمد استادقادر از وکیل در اداره اطلاعات سنندج

 

 

نگام ؛ حقوق بشر _ هژار علیپور به کمپین حقوق بشر در ایران گفت با گذشت بیش از دو ماه از بازداشت هوشمند علیپور و محمد استادقادر، این دو زندانی بدون داشتن وکیل یا ملاقات با خانواده در اداره اطلاعات شهر سنندج نگهداری می‌شوند و ماموران اطلاعات ارسال پرونده آنان به دادسرا را به مدت دو هفته به تاخیر انداخته‌اند.

 

به گزارش سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران ، برادر هوشمند علیپور گفت : به وکلای تعیین شده از سوی آنان اجازه نداده‌اند با هوشمند ملاقات کنند و برگه وکالتنامه را امضا کنند. هژار علیپور روز ۲۰ مهر به کمپین گفت: «اجازه ملاقات به خانواده یا وکلایی که انتخاب کردیم ندادند، اجازه ندادند هوشمند و دوستش محمد را ببینند و برگه وکالتنامه را امضا کنند، به خانواده هم اجازه ندادند که به نیابت از این دو تن وکالتنامه را امضا کنند و وکیل بگیرند و گفتند طبق (تبصره) ماده ۴۸ آیین دادرسی تا تحقیقات تمام نشود، هیچ کس نمی‌تواند با آنان ملاقات کنند.»

تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی درباره جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی و همچنین جرائم سازمان‌ یافته است، بر اساس این تبصره در مرحله تحقیقات مقدماتی طرفین دعوی، باید وکیل یا وکلای خود را از بین وکلای رسمی دادگستری که مورد تأیید رییس قوه‌قضائیه باشد، انتخاب ‌نمایند، این تبصره از سوی وکلا مورد اعتراض واقع شد اما مقامات قضایی حاضر به تغییر آن نشدند.

هژار علیپور به کمپین گفت اداره اطلاعات سنندج جلسه بازپرسی و اخذ آخرین دفاع از برادرش و محمد استادقادر را به دلایل نامشخص به مدت ۱۵ روز به تاخیر انداخته است: «قرار بود ۱۲ مهر به دادسرای سقز منتقل شوند، وکیل تعیینی که به بازپرسی مراجعه کرده گفتند اداره اطلاعات سنندج ۱۵ روز دیگر بازپرسی را به تاخیر انداخته تا تحقیقاتشان را ادامه دهند، قرار است ۲۷ مهر جلسه بازپرسی برگزار شود و امیدواریم آنجا بشود که وکالتنامه را امضا کنند.»

علاوه بر هوشمند علیپور، محمد استادقادر نیز همراه با او بازداشت شده و در اداره اطلاعات سنندج بدون وکیل در حال بازجویی است، هژار علیپور به کمپین گفت از خانواده یا دوستان و اطرافیان محمد استادقادر اطلاعات بیشتری در دسترس نیست: «از محمد استاد قادر هیچ اطلاع بیشتری نداریم و خانواده یا کسی هم نیست که کارشان را پیگیری کند یعنی از قبل نمی شناختیم و فقط می دانیم با هوشمند بازداشت شده و با هم در اداره اطلاعات سنندج هستند و بیشتر از این نتوانستیم اطلاعات پیدا کنیم.»

برادر هوشمند علیپور با اشاره به محرومیت این دو زندانی از وکیل و ملاقات با خانواده، از همه فعالان و سازمان‌های فعال در زمینه حقوق بشر خواست تا با کمک و اطلاع‌رسانی و هر روشی مانع صدور حکمی غیرعادلانه برای آنان شوند و از قوه قضائیه بخواهند شرایط یک دادرسی منصفانه را برای هوشمند علیپور و محمد استادقادر فراهم کنند: « وکیل ندارند و هیچ کس از وضعیت دقیق و سلامتی جسمی و پزشکی آنها اطلاعی ندارند، از همه رسانه و فعالان حقوق بشر و همه فعالان سیاسی از هر گروه و زبان و جناح و گرایش سیاسی میخواهیم به ما کمک کنند تا برادرم و دوستش به عنوان متهم به حقوق خودشان دست پیدا کنند و در شرایط عادلانه ای محاکمه شوند، ما دست هر کس که به هر شکلی به این دو جوان کمک کند را به گرمی میفشاریم، بلکه حتی الامکان بتوانیم مانع صدور احکام سنگین غیرعادلانه برای انها شویم.»

هوشمند علیپور متولد ۱۳۷۳ است اما از محمد استادقادر اطلاعات بیشتری در دست نیست. این دو در تاریخ ۱۲مرداد ۹۷در استان کردستان بازداشت شده ان. هژار علیپور برادر هوشمند به کمپین حقوق بشر در ایران گفت پخش اعترافات اجباری آنان از تلویزیون و ناآرامی‌های کردستان، نگرانی بابت صدور احکام سنگین برای این دو زندانی کرد را افزایش داده است.

برادر هوشمند علیپور به کمپین گفت این دو از اعضای یک حزب مسلح کرد به نام پارت آزادی کردستان بوده‌اند و زمانی که برای فعالیت تبلیغی از کردستان عراق وارد ایران شدند، در کمین نیروهای امنیتی گرفتار و بازداشت شده‌اند. او  گفت این دو فعال سیاسی کرد در زمان بازداشت مسلح نبوده‌اند.

طی سال‌های گذشته فعالان و سازمان‌های حقوق بشری در داخل و خارج از کشور خواستار رعایت قوانین بین‌المللی در خصوص دادرسی عادلانه و همچنین دسترسی متهمان در بازداشت به وکیل و پایان دادن به آزار و اذیت زندانیان برای اخذ اعترافات اجباری شده‌اند. با این وجود علیرغم این درخواست‌ها، اصول اولیه دادرسی عادلانه در پرونده‌های سیاسی و امنیتی کرارا نقض می‌شود. رامین حسین پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی، نام سه فعال سیاسی کرد است که همزمان با حمله موشکی جمهوری اسلامی به مقر احزاب مخالف کرد، اعدام شدند و قوه قضاییه حتی از تحویل جنازه آنان خودداری کرده است.

One thought on “بیش از دو ماه محرومیت هوشمند علیپور و محمد استادقادر از وکیل در اداره اطلاعات سنندج

Comments are closed.