تمامی ۱۵ مظنون به قتل خاشقجی از افسران امنیتی و سازمان اطلاعاتی و کارمندان دولت عربستان بودند و با بن سلمان در ارتباطند / “صداهای ضبط شده” حکایت از آن دارد که الطبیقی مدیر پزشک قانونی نیروهای امنیت سعودی جسد خاشقچی را تکه تکه کرده است

 

 

نگام ؛ بین الملل _ یک روزنامه آمریکایی در گزارشی نوشت که تمامی ۱۵ مظنون به قتل روزنامه نگار منتقد سعودی با ولیعهد عربستان در ارتباط بودند.
حسن مقیمی

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که مظنونان به قتل “جمال خاشقجی” روزنامه نگار منتقد سعودی با “محمد بن سلمان” ولیعهد سعودی در ارتباط بودند.

این روزنامه نوشت: یکی از مظنونان در سفر بن سلمان به پاریس و مادرید همراه وی بوده و یکی دیگر نیز از همراهان ولیعهد سعودی در سفر اخیرش به نیویورک با بن سلمان بوده است.

نیویورک تایمز نوشت: ارتباط مستقیم مظنونان با بن سلمان، تبرئه وی از قتل خاشقجی را سخت می‌کند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه گزارش خود نوشت: تمامی ۱۵ مظنون به قتل خاشقجی از افسران امنیتی و سازمان اطلاعاتی و کارمندان دولت بودند و بر اساس تحقیقات انجام شده دست کم ۹ نفر از آن‌ها در ارتش و سازمان امنیت عربستان کار می‌کنند.

جمال خاشقجی، ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست و از منتقدان حکومت آل‌سعود است. او از سه‌شنبه ۱۰ مهرماه برای دریافت یک گواهی ازدواج وارد ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد و از آن پس، از آن خارج نشده است.

مقام‌های ترکیه‌ای در روز‌های گذشته بار‌ها تأکید کرده‌اند شواهدی در دست دارند که نشان می‌دهد خاشقجی شکنجه شده و به‌قتل رسیده است. عربستان سعودی این روایت را تکذیب کرده و می‌گوید خاشقجی از ساختمان کنسولگری خارج شده است. با آنکه ترکیه فیلم لحظه ورود خاشقجی را منتشر کرده، سعودی‌ها فیلمی از لحظه خروج او منتشر نکرده‌اند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از منابع خود گفت که عربستان سعودی در حال ایجاد زمینه‌های لازم برای قبول مسئولیت قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی است؛ سعودی‌ها می‌خواهند مرگ وی را نتیجه «اشتباهات صورت‌گرفته در حین بازجویی» اعلام کنند.
جمال خاشقچی که چندی بود به منتقد سیاست‌های آل‌سعود بدل شده بود، سه‌شنبه دو هفته پیش برای انجام امور اداری مربوط به ثبت ازدواج جدید خود وارد کنسول‌گری عربستان در استانبول شد ولی هیچ‌گاه به نامزد چشم به راه خود که در بیرون کنسول‌گری منتظرش بود، ملحق نشد.
عربستان ابتدا حضور وی در کنسول‌گری را تکذیب کرد و مدعی شد که خاشقچی سریعاً از این محل خارج شده؛ فیلم‌های دوربین‌های مداربسته خیابان‌های اطراف اما این ادعا را به راحتی تکذیب کرد.
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که از سوی سعودی‌ها به خاطر «پرهیز از پیش‌داوری» در خصوص این مسئله، ستایش شده بود، امروز گفت که قتل خاشقچی شاید کار «عوامل خودسر» باشد.
«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا هم به ناگاه اعلام کرد که راهی عربستان می‌شود.
حالا پس از طرح ایده «عوامل خودسر» توسط ترامپ و در ساعاتی که وزیر خارجه آمریکایی‌ها راهی غرب آسیا شده، سی‌ان‌ان از ایجاد آمادگی در میان حکام آل‌سعود برای قبول قتل «اشتباهی» خاشقچی خبر داده است.
واشنگتن‌پست پیش از این گفته بود که سرویس اطلاعاتی ترکیه با استفاده از میکروفن‌های جاسوسی تعبیه‌شده در کنسول‌گری عربستان، صدای خاشقچی را در حین بازجویی منتهی به مرگ ضبط کرده اما از بیم رسوایی جاسوسی از یک هیئت دیپلماتیک رسمی یک کشور خارجی در خاک ترکیه، نمی‌تواند این فایل صوتی را منتشر کند.
ترامپ هم چند روز پیش گفته بود که درباره این فایل چیزهایی شنیده اما آن را نشنیده است.

منابع خبری دوشنبه خبر دادند که بازرسان ترکیه‌ای که موفق شده بودند برای انجام تحقیقات وارد ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول شوند شواهدی از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی در آنجا کشف کرده اند.

یک منبع در دادستانی ترکیه که نخواسته نامش شود به شبکه الجزیره گفت: آنها شواهدی پیدا کرده‌اند که ظن اینکه خاشقچی داخل کنسولگری کشته شده باشد را تقویت میکند.

وی افزود: این یک گام رو به جلو پس از چندین روز سردرگمی درباره سرنوشت خاشقچی است.

این منبع آگاه در دادستانی ترکیه همچنین گفته است که بازپرسان ما شواهدی نیز مبنی بر دستکاری در آنجا کشف کرده‌اند.

شبکه خبری الجزیره قطر شامگاه سه‌شنبه به نقل از این منابع آگاه گزارش داد که عملیات قتل خاشقچی در کنسولگری سعودی هفت دقیقه طول کشیده است.

این شبکه نوشت: «”صلاح الطبیقی”، مدیر پزشک قانونی نیروهای امنیت سعودی از همکارهای خود خواسته به هنگام قطعه قطعه کردن جسد خاشقچی به موسیقی گوش دهند.»

به گفته منابع آگاه ترکیه، “صداهای ضبط شده” حکایت از آن دارد که الطبیقی جسد روزنامه‌نگار سعودی را تکه تکه کرده است.

این منابع به الجزیره گفته‌اند که قتل جمال خاشقچی در اتاق و با حضور خود «محمد العتیبی»، سرکنسول سعودی صورت گرفته است.

با این حال، براساس ادعاهای این منابع، العتیبی بعد از کشتن خاشقچی از اتاق خود خارج شده و تیم الطبیقی شروع به تکه تکه کردن جسد او کرده‌اند.

براساس شواهدی که منابع ترکیه در دست دارند، روزنامه‌نگار منتقد آل سعود مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بعد از تزریق ماده‌ای به او، جسد او تکه تکه شده است.

منابع آگاه الجزیره همچنین تأکید کردند که بر اساس شواهد و آثار، قتل خاشقچی بلافاصله بعد از ورود وی به ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول و بدون بازجویی صورت گرفته است.