قاسم میرزایی نیکو: دخالت اطرافیان رئیس‌جمهور تمام شود ، بین معاونان رئیس‌جمهوری و وزرا ناهماهنگی وجود دارد

 

 

نگام ؛ سیاسی _ قاسم میرزایی نیکو: بین معاونان رئیس‌جمهوری و وزرا ناهماهنگی وجود دارد.

 

 

 

به گزارش آرمان ؛ موضوع دخالت‌های گاه و بیگاه برخی افراد نزدیک به رئیس‌جمهوری در چینش وزرا، معاونان و مدیران دولتی همواره مطرح بوده و بارها شاهد واکنش‌هایی در این باره بوده‌ایم. تا جایی که از برخی افراد به عنوان نیرو و سهمیه این فرد و آن شخص نام برده می‌شود. قاسم میرزایی نیکو، نماینده اصلاح‌طلب دماوند و فیروزکوه مدعی شد که رئیس دفتر آقای روحانی در امور رئیس‌جمهوری و وزارتخانه‌ها دخالت می‌کند.

شما از حلقه اصلی و نزدیک در اطراف آقای رئیس‌جمهوری ناراحتید؟

خیر؛ چرا باید ناراحت باشم.

اینکه گفته‌اید «آقای واعظی به جای رئیس‌جمهوری تصمیم می‌گیرد»، ناشی از وجود اطلاعات در این باره است یا نوعی گلایه است؟

من در این باره توضیح داده‌ام. بروید خودتان بخوانید.

چرا توضیح نمی‌دهید؟ آیا نگران پیامدهای آن هستید؟

خیر؛ اگر نگران بودم که چنین حرف‌هایی را بیان نمی‌کردم. گفته‌ام که یک وزیری قصد داشته وزیر شود، آقای واعظی گفته که فلان کار را انجام بده.

چرا مجلس همان وقت توضیح نخواست و جلوی کار را نگرفت؟

همان موقع جلوی این کار را گرفتیم، توضیح خواستیم. اتفاقاتی هم افتاد. لابد شما خبر نداشتید.

آقای واعظی از کدام وزیر چنین درخواستی داشته است؟

نمی‌توانم نام وزیر را بیاورم.

در این شرایط سرانجام داستان اصلاح‌طلبان و این دولت و این اطرافیان آقای روحانی به کجا خواهد انجامید؟

اصلاح‌طلبان قرار بوده حامی اول دولت باشند و هستند. در عین حال نقد هم به دولت دارند؛ هر دو با هم.

به نظر می‌رسد از سوی دولت چنین همراهی وجود نداشته و دولت چندان به نقدها و مطالبات توجهی ندارد؟

خیر؛ به این شکل نیست که دولت نقدها و سخنان را گوش ندهد. اگر بازخورد جلسه اخیر اصلاح‌طلبان و آقای روحانی و جلسه دوشنبه شب اقتصاددانان با ایران را ببینید. اتفاقا جلسات بسیار خوبی بوده و همه راضی بودند. اصلاح‌طلبانی که حضور داشتند و حتی اصولگرایانی مثل آقای توکلی از نوع مطالب بیان شده و از نوع استدلال آقای روحانی رضایت داشتند. در مسائل اجرایی یک مشکلاتی وجود دارد که باید تذکر داد. الان حدود ۳ماه است دو وزارتخانه اصلی وزیر ندارد. باید تعیین وزرای آنها زودتر انجام می‌گرفت. اینکه هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌اند و هر کسی سلیقه‌ای دارد و می‌خواهد در تعیین افراد سلیقه خود را اعمال کند که نمی‌شود. اینکه حالا معاون فلان وزیر باید دوست فلان‌کس باشد را باید کنار گذاشت.

آیا دولت قرار است فقط شنونده خوبی باشد یا در عمل و اجرا هم باید نشان دهد که خوب است؟

شما بهتر می‌دانید که دولت به تنهایی در این وضعیت مقصر نیست و گفت: چو دانی و پرسی سؤالت خطاست!

مردم، دولت را علت تمام مشکلات می‌دانند. چگونه باید به مردم این مسائل را تبیین نمود؟

به نظرم باید با مردم بیشتر سخن گفت و در عین حال صادقانه مسائل را مطرح کرد.

چه نهادی باید تبیین کند؟ دولت؟ مجلس؟

البته دولت. وقتی در جلساتی که مرجع مردم هستند(اصلاح‌طلبان و اقتصاددانان) سخنانی مطرح شده و مواضعی تبیین می‌شود، کارگروه تشکیل شده و قرار می‌شود کارهایی صورت بگیرد، در جامعه بازخورد خواهد داشت و انعکاس می‌یابد و می‌تواند به نتایج خوبی هم برسد.

چند گزینه برای تصدی وزارتخانه‌های اقتصاد، کار، صمت و راه معرفی شده‌اند که به نظر گزینه‌های منسوبین همان حلقه اطراف آقای رئیس‌جمهور هستند. آیا این افراد را در راستای چینش‌های خاص می‌بینید؟

تصور نمی‌کنم در لیست نهایی معرفی افراد این موارد که گفتید وجود داشته باشد. اما به هر حال دولت است و صلاح و مملکت خویش خسروان دانند!

آقای دژپسند برای وزارت اقتصاد معرفی شده است که ایشان از نزدیکان آقای نوبخت هستند.

نه ایشان از سازمان برنامه و بودجه و معاونت آقای نوبخت خارج شده و رابطه نزدیکی با هم ندارند.

برخی از تحلیلگران معتقدند که آقای روحانی باید در چینش نیروهای صف و ستاد دولت، تغییرات اساسی انجام دهد. آیا پویا شدن این دو بخش دغدغه آقای رئیس‌جمهور هست؟

ما از ابتدا می‌گفتیم که «ستاد» نیروی محرکه و موتور حرکتی دولت است و اگر ستاد شامل بازرسی ویژه رئیس‌جمهوری، دفتر رئیس‌جمهوری، سازمان امور اداری و استخدامی و مجموعه تیم اطلاع رسانی و روابط عمومی دولت، اگر همه اینها با هم هماهنگ نباشند و یک‌ساز را نزنند، موتور محرکه به درستی عمل نخواهد کرد و مشکل ایجاد خواهد شد. نکته بعدی اینکه کارها در صف تخصصی است و نباید ستاد در صف دخالت کند یا زیرمجموعه بخش‌هایی از ستاد باشند. بنابراین زمانی را که رئیس‌جمهوری برای ستادش می‌گذارد یک طرف، چندین برابر این زمان و اوقات را باید برای نیروهای«صف»(معاونان رئیس‌جمهور، وزرا، روسای دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و… ) بگذارد. به نظرم اگر هماهنگی این مجموعه‌ها با هم درست انجام شود یک صدای واحد و خوشی به گوش خواهد رسید وگرنه همین وضعیتی می‌شود که الان می‌بینیم!

یعنی شما معتقدید نیروها و مهره‌های اصلی ستاد(و حلقه اصلی اطراف آقای روحانی) در صف، دخالت‌های زیادی داشته و مسبب ناهماهنگی‌ها هستند؟

اولا ناهماهنگی وجود دارد. دوم اینکه چندین ستاد تصمیم‌گیری هم در ریاست جمهوری وجود دارد، مثل ستاد اقتصادی، ستاد مبارزه با مفاسد، ستاد تنظیم بازار و… که جلساتی را تشکیل می‌دهند که خود همین‌ها هم مسائلی را ایجاد می‌کنند و یا تصمیماتی را می‌گیرند. هر کدام از این ستادها اگر یک وزیر یا معاون رئیس‌جمهور در آنها دبیر یا مسئول هستند، نباید سایرین در امور این ستادها دخالت کنند. همه اینها رابا هم جمع کنید مجموعه بزرگی از «ستادها» را تشکیل می‌دهند و بعد بخش اجرایی وزارتخانه‌ها را داریم. اینکه معاونان وزرا چه کسانی باشند، از کجا معاون بیاورند و چه کسی باشد یا نباشد، این هم دخالت می‌شود و باید از دخالت‌ها کاست.

آیا نمایندگان مجلس درباره این گونه دخالت‌ها تذکر داده‌اند؟

بنده کار خودم را می‌کنم و تذکر هم داده‌ام و به کار بقیه کاری ندارم. اصلا شما دنبال حرف‌ها و سوالاتی هستید که غائله‌ای بپا کنید! غائله بپا کردن به درد نمی‌خورد. ما باید به سمت تعامل و دوستی برویم و نگذاریم مشکلات مجموعه‌ها و وزارتخانه‌ها به جامعه تسری پیدا کند تا معضلات مردم و گرفتاری آنها بیش از این نشود. شما خبرنگاران و ما نماینده‌ها و اقشار دیگر بنشینیم راهکار ارائه بدهیم، مسائل را تبیین کنیم تا هر چه زودتر بتوانیم مشکلات مردم را رفع کنیم.