آمریکا از تلاش های ترکیه در پرونده خاشقجی حمایت کرد

 

 

نگام ، بین الملل _ سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا اظهار داشت که کشورش از تلاش های ترکیه در راستای روشن شدن حقیقت در پرونده جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی حمایت می کند.

 

به گزارش ت ر ت فارسی هدر نائورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با صدور اطلاعیه ای اظهار داشت: مایک پمپئو در دیدار خود با رجب طیب اردوغان و مولود چاووش‌اوغلو رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ترکیه، حمایت آمریکا از تلاش های ترکیه در راستای روشن شدن حقیقت در پرونده جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی که روز دوم ماه اکتبر جاری به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشده است، را اعلام کرده است.

نائورت افزود: پمپئو در جریان این دیدار همچنین از حکم صادره توسط دادگاه ازمیر ترکیه مبنی بر رفع بازداشت خانگی و آزادی اندرو برانسون، کشیش آمریکایی قدردانی کرده است.

به گفته وی، طرف ها در این دیدار همچنین به بررسی مسائل نظیر ایران، سوریه و مبارزه با تروریسم پرداختند.

لازم به ذکر است پمپئو در چارچوب همین موضوع به عربستان سعودی سفر و با سلمان بن عبدالعزیر پادشاه این کشور، محمد بن سلمان ولیعهد وی و همچنین عادل الجبیر همتای سعودی خود دیدار کرده بود.

گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست روز دوم ماه اکتبر جاری به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشده است.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج خاشقجی از کنسول‌گری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرده که همزمان با ورود او به این محل ۱۵ مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.