رفتارهای عجیب ایرانیان در خارج از کشور از سیگار روشن کردن در سالن پرواز تا حرکات پورن در خیابان ها

 

 

 

‫نگام ، اجتماعی _ رعایت حقوق دیگران در اماکن و فضاهای عمومی ضروری است و داشتن آرامش از خواسته های مهم مردم در اماکن و فضاهای عمومی است. فارغ از اینکه در داخل ایران شاهد تعرض افراد به حقوق دیگران به شکل های مختلف هستیم اما در خارج از کشور این موضوع نمود بیشتری پیدا می کند.

 

سعید محمدی

 

برای نمونه در پروازهای ایران به کشورهای خارجی بسیاری از زنان ایرانی را می بینی که به محض ورود به سالن سیگار روشن می کنند آن هم به رغم اینکه به کرات روی دیوارها ممنوع بودن استعمال سیگار نوشته شده ولی برخی خانم ها به شیوه ایران برای کلاس گذاشتن سیگار می کشند که این موضوع در بسیاری موارد به تذکر پلیس می انجامد.

در موردی دیگر یکی از تورلیدرهای ایرانی تعریف می کرد که چند بار در تور گردشگری به کوش اداسی شاهد این بوده که گردشگران ایرانی در استخر هندوانه انداخته اند که مسوول هتل به خاطر این موضوع تذکر داده است.

اما در مصادیقی بسیار زننده که حتی کاربران آن را به اشتراک گذاشته اند شاهد آن هستیم که یک شهروند زن ایرانی که در اینستاگرام به شاخ جنجالی مشهور است در حرکتی زننده در وسایل حمل و نقل عمومی در ترکیه که کشوری اسلامی است و مردم به شدت مقید به برخی آموزه ها هستند زیب لباس خود را باز کرده و اندام خود را به نمایش می گذارد حرکتی که شبیه حرکت پورن استارهاست.

اما همین پورن استارها نیز این حرکات را هرگز در خیابان انجام نمی دهند و صرفا محدود به صحنه های فیلمبرداری و فضای خاصی است.

حال آنکه دختر ایرانی به راحتی در تراموا در ترکیه زیب لباس خود را باز کرده و به اندام خود را به نمایش می گذارد حرکتی که هرگز از هیچ گردشگر خارجی نمی بینید و همین شاخ اینستاگرام بین ایرانی ها در حرکتی دیگر در کافه ای در ترکیه که پر از خانواده و کودکان خردسال است با آرایشی زننده حرفهای سکسی زده و آن را لایو پخش می کند.

هر چند ممکن است دیگر مشتریان حاضر در کافه چیزی از حرفهای او نفهمند اما اینکه یک نفر بدون رعایت حقوق دیگران همه فضای شهر را به عنوان اتاق خواب در نظر گرفته و به خود اجازه می دهد هر حرکت زشتی را انجام دهد و هر حرف مستهجنی را بزند یک فاجعه است.

این نشانه بیمار بودن جامعه ای است که امثال این فرد در ان پرورش یافته است.

مصادیق در این رابطه زیاد هستند آنقدر زیاد که گاه آدم را به وحشت می اندازد از جامعه ای که به شکل افسار گسیخته ای رفتارهای ناهنجار داشته و هیچ احترامی به حقوق دیگران نمی گذارند.‬