پرونده ناپدید شدن جمال خاشقچی وارد ابعاد جدیدی می شود ؛ موضع شدید ترامپ و مکرون و آخرین اخبار و اطلاعات پیرامون این ماجرا

 

 

نگام ، بین الملل _ با توجه به تحقیقات به عمل آمده توسط پلیس و دستگاه های قضایی و امنیتی ترکیه پرونده ناپدید شدن جمال خاشقچی وارد ابعاد جدید و پیچیده ای می شود و ورود آمریکا به این ماجرا هم بر حساسیت موضوع افزدوه است ، باید منتظر ماند و دید که سرانجام این پرونده به کجا منتهی می شود .

 

علی احتشام

 

نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که سران عربستان به دنبال مقصر معرفی کردن سرلشکر «احمد العسیری» از مقامات اطلاعاتی و یکی از مشاوران «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان به عنوان قاتل «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی هستند.

 

ترامپ: جمال خاشقجی ظاهرا مرده است/ سطوحی عالی از حکومت در قتل خاشقچی دست داشته اند / پیامد دخالت خاندان سعودی بسیار شدید خواهد بود

 

 

رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید اگر خاندان سلطنتی سعودی در این اتفاق دست داشته باشد پیامدهای آن «بسیار شدید» خواهد بود.

ترامپ گفت به نظر می رسد که جمال خاشقچی کشته شده و این غم انگیز است.

دونالد ترامپ در مسیر رفتن به یک کارزار انتخاباتی در مونتانا به خبرنگاران گفت که منتظر نتایج تحقیقات درباره ناپدید شدن خاشقجی است که از دو هفته پیش پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شده است.

گزارش رسانه‌های ترکیه حاکی است که وی در این کنسولگری توسط تیمی ۱۵ نفره از ماموران امنیتی سعودی کشته و جسدش قطعه قطعه شده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید اگر خاندان سلطنتی سعودی در این اتفاق دست داشته باشد پیامدهای آن «بسیار شدید» خواهد بود.

رامپ اظهار کرد که بر اساس گزارش سرویس های اطلاعاتی مورد اعتماد، سطوحی عالی از حکومت سعودی به احتمال قوی در قتل خاشقچی نقش داشته اند.

ترامپ درباره نقش بن سلمان به صراحت صحبتی نکرد اما تنها اظهار داشت این ادعاها که درباره بن سلمان مطرح می شود  یکی از بزرگترین بحران های سیاست خارجی دوران ریاست جمهوری اش را پدید آورده است.

 

ای بی سی: پمپئو مدرک صوتی قتل خاشقچی را شنیده / وزارت خارجه آمریکا: پمپئو نه فایلی شنیده و نه متنی را دیده

 

یک شبکه خبری آمریکایی مدعی شد که وزیر خارجه ایالات متحده در دیدار با مقام‌های ترکیه‌ای فایل صوتی ضبط شده از لحظه شکنجه و قتل روزنامه نگار مفقود شده سعودی را شنیده است. به نوشته تارنمای‌ای بی سی، در سفر پمپئو به آنکارا، مقام‌های ترکیه‌ای این فایل را برای او پخش کرده و متن پیاده شده آن را به وی داده اند. این در حالی است که هیتر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای این مطلب را تکذیب کرده و تاکید کرد که پمپئو «هیچ فایل صوتی را نشنیده و هیچ متنی را ندیده است».

یک شبکه خبری آمریکایی مدعی شد که وزیر خارجه ایالات متحده در دیدار با مقام‌های ترکیه‌ای فایل صوتی ضبط شده از لحظه شکنجه و قتل روزنامه نگار مفقود شده سعودی را شنیده است.

به گزارش ایرنا، شبکه خبری‌ای بی سی آمریکا به نقل از یک مقام بلند پایه ترکیه‌ای گزارش داد که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا فایل صوتی شکنجه و قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی را شنیده است.
به نوشته تارنمای‌ای بی سی، در سفر پمپئو به آنکارا، مقام‌های ترکیه‌ای این فایل را برای او پخش کرده و متن پیاده شده آن را به وی داده اند.
این در حالی است که هیتر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای این مطلب را تکذیب کرده و تاکید کرد که پمپئو «هیچ فایل صوتی را نشنیده و هیچ متنی را ندیده است».
پمپئو روز چهارشنبه پس از بازگشت از ترکیه در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا چنین فایل صوتی را شنیده، گفت: چیزی برای گفتن در این باره ندارم.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز با اشاره به مدارک ادعا شده از سوی مقام‌های ترکیه خواستار دریافت این مدارک شده و گفت که بعید می‌داند چنین چیزی وجود داشته باشد.
این در حالی است که ترامپ پس از دیدار با پمپئو در کاخ سفید و شنیدن نتایج سفر وی به ریاض و ترکیه ادبیات خود را پیرامون پرونده خاشچقی تغییر داده و تایید کرد که وی به قتل رسیده است.
به گزارش ایرنا، وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه برای گفتگو با مقام‌های سعودی پیرامون سرنوشت خاشقچی به ریاض رفته و سپس از آنجا به آنکارا سفر کرد.
پمپئو با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری و مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه دیدار و درباره پرونده جمال خاشقچی روزنامه نگار ناپدید شده در کنسولگری عربستان در استانبول گفتگو کرد.
این دیدار‌ها که همزمان با تشدید فشار‌های بین المللی علیه رژیم سعودی به دلیل دست داشتن در قتل احتمالی خاشقچی انجام شده، نشان می‌دهد که مقام‌های واشنگتن، ریاض و آنکارا درصدد پیدا کردن راه حلی هستند که هر سه طرف را در پرونده قتل خاشقچی راضی کند.
کارشناسان منطقه سفر پمپئو به ریاض و آنکارا را به تلاش واشنگتن برای بیرون کشاندن عربستان از گردابی ارزیابی می‌کنند که به دلیل دخالت در مرگ خاشقچی گرفتار آن شده است.
خاشقچی در ۲ اکتبر (۱۰ مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و مقام‌های غیر رسمی ترکیه اعلام کردند که وی در داخل ساختمان به دستور مقام‌های سعودی به قتل رسیده است.
روزنامه ‘واشنگتن پست’ نیز نوشته که تصاویر ویدئویی و صدای ضبط شده‌ای موجود است که اثبات می‌کند خاشقچی پس از شکنجه، کشته شده است.
خاشقچی که پس از انتصاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت، در روز‌های اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شده بود.

 

 

مکرون تا روشن شدن پرونده خاشقچی، همه سفر‌های سیاسی به عربستان را تعلیق کرد

 

 

رئیس جمهوری فرانسه گفت که تا روشن شدن وضعیت پرونده خاشقچی، سفر‌های سیاسی به عربستان از جمله سفر وزیر اقتصادش به کنفرانس داووس صحرا را تعلیق کرده است.

 

رئیس جمهوری فرانسه گفت که تا روشن شدن وضعیت پرونده خاشقچی، سفر‌های سیاسی به عربستان از جمله سفر وزیر اقتصادش به کنفرانس داووس صحرا را تعلیق کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای بلومبرگ، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در حاشیه نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل به وضعیت نامعلوم جمال خاشقچی روزنامه نگار ناپدید شده سعودی اشاره کرد و گفت: در شرایط جاری تصمیم به تعلیق برخی سفر‌های سیاسی (به عربستان) گرفتیم.
وی تاکید کرد که سفر «برونو لومر» وزیر اقتصاد فرانسه به کنفرانس «ابتکار سرمایه‌گذاری آینده» که هفته آتی در عربستان برگزار می‌شود نیز لغو شده است.
مکرون همچنین گفت که ترزا می‌نخست وزیر انگلیس، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و مارک روت نخست وزیر هلند را در جریان این تصمیم خود قرار داده است.
پیشتر وزیران اقتصادی و بازرگانی انگلیس، فرانسه و هلند نیز در اعتراض به ناپدید شدن خاشقچی انصراف خود را از شرکت در این کنفرانس که به «داووس صحرا» مشهور است، اعلام کردند.
به گزارش ایرنا، ده‌ها تن از مدیران عامل و مقام‌های بلندپایه شرکت‌های برتر فناوری جهان و موسسه‌های بین المللی از جمله کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول، دارا خسروشاهی مدیر عامل شرکت بین المللی تاکسیرانی «اوبر» اعلام کرده اند که در این کنفرانس شرکت نمی‌کنند.
«جان فلینت» مدیر اجرایی بانک «اچ اس بی سی» (شرکت خدمات مالی و بانکداری بریتانیایی)، «بیل وینترز» مدیر اجرایی «استاندارد چارتر» (شرکت چندملیتی خدمات مالی و بانکداری) به همراه «تیجان تیام» مدیر اجرایی بانک سوئیس کردیت در کنفرانس سرمایه گذاری عربستان که قرار است بین روز‌های ۲۳ تا ۲۵ اکتبر (یکم تا سوم آبان ماه) در عربستان برگزار شود، حضور نمی‌یابند.
همچنین «استفن شوارتزمن» رئیس و مدیر اجرایی گروه «بلک استون» و رئیس شورای مشورتی در امور تجاری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که روابط نزدیکی با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دارد، در کنفرانس عربستان حاضر نخواهد شد.
پیش از آن نیز غول فناوری جهان گوگل و رئیسان شرکت‌های آمریکایی «فورد» و «جی پی مورگان» اعلام کردند که حضور در کنفرانس عربستان را لغو کرده اند.
رسانه‌های مطرحی، چون شبکه خبری «سی ان ان» و روزنامه‌های «فایننشال تایمز»، «نیویورک تایمز»، شبکه خبری «سی ان بی سی»، پایگاه خبری «بلومبرگ» و شبکه خبری «فاکس بیزینس» نیز این کنفرانس را تحریم کردند.
خاشقچی از دوم اکتبر (۱۰ مهر) پس از مراجعه به ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول ناپدید شده است. برخی منابع غیر رسمی خبری اعلام کرده اند که خاشقچی توسط ماموران سرویس امنیتی سعودی پس از شکنجه در کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.
خاشقچی ۵۹ ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت. وی در مقالاتی که در روزنامه ‘واشنگتن پست’ نوشته بود، از جنگ عربستان در یمن، بحران اقتصادی با کانادا و دستگیری مدافعان حقوق زنان عربستان انتقاد کرده بود.

 

ژنرال احمد العسیری احتمالا آمر قتل خاشقچی معرفی می شود

 

 

شفقنا – گفته می شود ژنرال احمد العسیری احتمالا به عنوان آمر قتل خاشقچی معرفی می شود.

به گزارش شفقنا از آناتولی، در پی بالا گرفتن واکنش ها به قتل خاشقچی و اتهام مقامات بلند پایه سعودی به ویژه ولیعهد این کشور در آمریت و طراحی این قتل، به نظر می رسد بن سلمان برای فرار از مسئولیت این قتل، اتهام را متوجه ژنرال العسیری کند.

زنرال العسیری که فرمانده عالی عربستان در تجاوز به یمن نیز هست رابطه بسیار نزدیکی با بن سلمان دارد و منابع آناتولی احتمال می دهند او به عنوان آمر و مقصر قتل خاشقچی معرفی شود.

در این سناریو عنوان خواهد شد که العسیری متوجه دستور بن سلمان مبنی بر ربودن خاشقچی نشده و یا زیاده روی کرده و دستور قتل را صادر کرده است. این سناریو برای نجات بن سلمان طراحی شده است.

 

جستجوی جسد خاشقچی آغاز شد: دفن در اطراف، حل در اسید و یا قاچاق به عربستان

 

 

شفقنا – تیم تحقیق درباره قتل خاشقچی، وارد فاز جدیدی از تحقیق خود شده و جستجوی جسد خاشقچی را آغاز کرده است.

به گزارش شفقنا از الجزیره، تیم تحقیق مناطقی در اطراف استانبول و همجنین مزارع مرمره را هدف جستجوی خود قرار داده اند نا شاید احتمالا جسد یا قطعاتی از پیکر خاشقچی را پیدا کنند.

گفته شده که خاشقچی زنده زنده قطعاتی از بدنش نظیر بند بند انگشتان، ابتدا بریده شده و سپس گردنش را زده اند و پس ازآن او را قطعه قطعه کرده اند.

اما درباره سرنوشت قطعات بدن او روایت های مختلفی اعم از حل کردن در اسید، سوزاندن، پنهان کردن در چند نقطه دورافتاده و انتقال به عربستان مطرح شده است.

 

گاردین نوشت؛دشمنی با ایران، پشت پرده چرخش ترامپ در قبال پرونده قتل خاشقچی

 

دشمنی با ایران، پشت پرده چرخش ترامپ در قبال پرونده قتل خاشقچی

 

نحوه برخورد ترامپ با عربستان در رابطه با پرونده خاشقجی نشان می‌دهد وی به کمک ریاض برای مقابله با تهران نیاز دارد.

به گزارش ایلنا، گاردین امروز-پنجشنبه- در گزارشی دلایل طرفداری «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا از بی‌گناهی مقام‌های عربستانی در رابطه با پرونده مفقود شدن «جمال خاشقجی» را بررسی کرد.

گاردین نوشت: اینکه فکر کنیم ترامپ، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه خود را به عربستان اعزام کرد تا مساله مفقود شدن خبرنگار سعودی را حل کند، دلگرم‌کننده است. اینکه باور کنیم ترامپ برای یک خبرنگار خارجی که خیلی دور از مرز‌های آمریکا مفقود شده، تا این حد ارزش قائل شده، خیلی خوب خواهد بود، اما ترامپ کسی است که به تازگی خبرنگاران مستقل را به «دشمن دولت» تشبیه کرد؛ مساله‌ای که سردبیر نیویورک تایمز در ماه اوت هشدار داد می‌تواند به افزایش بی‌احترامی به خبرنگاران منجر شود.

نویسنده این گزارش با طرح این سوال که آیا محمد بن‌سلمان ، ولیعهد عربستان از سخنان ترامپ همین را برداشت کرده؟ نوشت: در هر حال، بشردوستی یکی از خصوصیت‌های ترامپ نیست. انگیزه حقیقی او برای وارد شدن به پرونده مفقود شدن خاشقجی، کاملا روشن است. مواضع ترامپ در قبال عربستان در پرونده خاشقجی نرم‌تر شده است. وی از تهدید به «مجازات سنگین» علیه عربستان-در صورت اثبات نقش رژیم سعودی در مفقود شدن خاشقجی-به «گمانه‌زنی درباره قاتلان خودسر» و تاکید بر اینکه مقام‌های عربستانی بی‌گناهند، تغییر رویه داده است.

در ادامه این گزارش آمده است: درست است که اهمیت روابط با عربستان برای آمریکا، وابسته بودن مشاغل تعدادی از مردم این کشور به قرارداد‌های تسلیحاتی با ریاض و واریز شدن ۱۰۰ میلیون دلار به حساب آمریکا در روزی که پمپئو به عربستان سفر کرد- گفته می‌شود کمک‌های سعودی به برقراری ثبات در سوریه ۱۰۰ میلیون دلار بوده که از ماه اوت قرار بوده پرداخت شود و ناگهان روز سه‌شنبه پرداخت شد- به احتمال زیاد روی تصمیم ترامپ اثر گذاشته است اما هیچکدام از این‌ها، دلایل طرفداری ترامپ از حکومت عربستان و بخصوص بن‌سلمان را توجیه نمی‌کند.

گاردین تاکید کرد: پاسخ این سوال می‌تواند «ایران» باشد. ترامپ متوجه شد که استراتژی بلندمدتش برای مقابله با ایران، نمی‌تواند بدون حمایت رژیم سعودی به سرانجام برسد. نقشه ترامپ که بسیاری از تحلیل‌گران آمریکایی و بین‌المللی بر این باورند که تغییر حکومت در ایران است، به جایگزین شدن نفت خام عربستان به جای نفت ایران بستگی دارد. در صورتی که این امر محقق نشود، نتیجه تحریم‌های آمریکا می‌تواند به قیمت نفت و انرژی در جهان شوکی جدی وارد کند. به همین دلایل بوده که ترامپ از اعمال تحریم‌ علیه عربستان، مانند لغو توافق‌های تسلیحاتی، خودداری کرده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: ایران، دلیل عدم اعمال تحریم‌های آمریکا علیه اشخاصی است که احتمالا در مفقود شدن خاشقجی نقش داشتند. کمتر کسی فکر می‌کند عملیاتی با این درجه از ریسک بالا، آن هم در استانبول، بدون در جریان بودن مقام‌های ارشد سعودی بخصوص بن سلمان اجرا شود. اما تحریم کردن وی، تمامی استراتژی ترامپ علیه ایران را در معرض فروپاشی قرار خواهد داد.

نویسنده در پایان با بیان اینکه ترامپ در راستای محقق شدن استراتژی‌هایش در رابطه با ایران، علاوه بر تولیدات نفت عربستان، به همکاری نظامی و سیاسی ریاض نیاز دارد، نوشت: همه این‌ها برای این است که در صورتی که سپاه پاسداران اقدامی انجام داد، از کمک عربستان برای خنثی کردن آن استفاده کند.

 

نیویورک‌تایمز: سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا معتقدند بن‌سلمان مسئول قتل خاشقجی است

 

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که سازمان های اطلاعاتی آمریکا به این اعتقاد رسیده اند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مسئول قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی بوده و در این باره دلایل فزاینده ای وجود دارد.همچنین روزنامه واشنگتن پست نوشت که کاخ سفید و عربستان در تلاش هستند کشته شدن خاشقجی را به گونه ای تفسیر کنند که طی آن بن سلمان از این مهلکه نجات یابد.

یک روزنامه آمریکایی نوشت که سازمان های اطلاعاتی این کشور به این اعتقاد رسیده اند که بن سلمان مسئول قتل روزنامه نگار منتقد سعودی است.

به گزارش تسنیم، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که سازمان های اطلاعاتی آمریکا به این اعتقاد رسیده اند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مسئول قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی بوده و در این باره دلایل فزاینده ای وجود دارد.

از سوی دیگر “رودی جولیانی” وکیل شخصی دونالد ترامپ به روزنامه واشنگتن پست گفت که مقامات ارشد دولت ترامپ به این نتیجه رسیدند که عربستان خاشقجی را کشته است.

همچنین روزنامه واشنگتن پست نوشت که کاخ سفید و عربستان در تلاش هستند کشته شدن خاشقجی را به گونه ای تفسیر کنند که طی آن بن سلمان از این مهلکه نجات یابد.

جمال خاشقجی دوم اکتبر برای کارهای مربوط به مدارکش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده و به‌گفته نامزدش که منتظر او بوده، دیگر از ساختمان بیرون نیامد.

 

اِی بی سی: مظنون به قتل «جمال خاشقجی» دانش آموخته رشته پزشکی قانونی در استرالیاست

 

پزشکی که مظنون است «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد برجسته سعودی را پس از ورودش به کنسولگری این کشور در استانبول، کشته و جنازه وی را مُثله کرده است؛ در سال ۲۰۱۵ با حمایت مالی دولت سعودی توانسته است در رشته پزشکی قانونی در انستیتو ویکتورین ملبورن تحصیل نماید. مقامات ترکیه می گویند که دکتر التوبیدی در هنگام ورود و خروج از استانبول، یک اره مخصوص برای بریدن استخوان با خود حمل می کرده است!

پزشکی که مظنون به قتل و مُثله کردن روزنامه نگار و منتقد برجسته سعودی است، با حمایت مالی دولت سعودی توانسته در رشته «پزشکی قانونی» در انستیتو ویکتورین استرالیا تحصیل کند.

به گزارش خبرگزاری انتخاب به نقل از اِی بی سی، پزشکی که مظنون است «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد برجسته سعودی را پس از ورودش به کنسولگری این کشور در استانبول، کشته و جنازه وی را مُثله کرده است؛ در سال ۲۰۱۵ با حمایت مالی دولت سعودی توانسته است در رشته پزشکی قانونی در انستیتو ویکتورین ملبورن تحصیل نماید.

مقامات ترکیه فردی به نام «دکتر صلاح التوبیدی» را به عنوان یکی از ۱۵ فرد مظنونی شناسایی کردند که روز دوم اکتبر در کنسولگری عربستان در استانبول منتظر ورود جمال خاشقجی به این محل و ترور وی بودند.

مقامات ترکیه می گویند که دکتر التوبیدی در هنگام ورود و خروج از استانبول، یک اره مخصوص برای بریدن استخوان با خود حمل می کرده است!

شبکه خبری ای بی سی تأیید کرد که دکتر صلاح التوبیدی از ژوئن ۲۰۱۵ به مدت سه ماه در انستیتوی ویکتورین در شهر ملبورن استرالیا به عنوان یک آسیب شناس پزشکی قانونی فعالیت کرده است.

این فرد مظنون در زمان تحصیل خود در استرالیا، ریاست شرکت پزشکی قانونی عربستان را بطور همزمان برعهده داشت و هم اکنون نیز عهده دار یک مقام بلندپایه در وزارت کشور عربستان است.

گفتنی است که روابط وی با ارکان داخلی دولت عربستان برای مقامات ترکیه که در حال انجام تحقیقات پیرامون ابعاد مختلف ناپدید شدن و قتل این روزنامه نگار سعودی هستند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

روزنامه نزدیک به اردوغان: یکی از اعضای تیم ترور خاشقچی در یک تصادف ساختگی در ریاض کشته شد

 

روزنامه ینی شفق ترکیه اعلام کرد: ‘مشعل سعد البستانی’ یکی از اعضای تیم ۱۵ نفره ترور که برای قتل خاشقچی به استانبول اعزام شده بود، در جریان یک تصادف ساختگی کشته شد. البستانی ۳۱ ساله که با درجه ستوان در نیروی هوایی پادشاهی عربستان به عنوان خلبان مشغول خدمت بود، با مرگی مشکوک، بخشی از اسرار ناپدید شدن خاشقچی را با خود دفن کرد.
روزنامه ینی شفق ترکیه اعلام کرد: ‘مشعل سعد البستانی’ یکی از اعضای تیم ۱۵ نفره ترور که برای قتل خاشقچی به استانبول اعزام شده بود، در جریان یک تصادف ساختگی کشته شد.

به گزارش ایرنا و به نقل از این رسانه، این فرد طی تصادف رانندگی مشکوک در شهر ریاض پایتخت عربستان کشته شده است.

به گزارش این رسانه، البستانی ۳۱ ساله که با درجه ستوان در نیروی هوایی پادشاهی عربستان به عنوان خلبان مشغول خدمت بود، با مرگی مشکوک، بخشی از اسرار ناپدید شدن خاشقچی را با خود دفن کرد.
ینی شفق تصادف منجر به مرگ البستانی را مشکوک و با هدف ساکت کردن و از میان برداشتن شاهدان قتل خاشقچی عنوان کرد.
به گزارش ینی شفق، البستانی یکی از اعضای تیم ۱۵ نفره اعزامی از عربستان سعودی بود که در روز دوم اکتبر با یک فروند هواپیمای اختصاصی به استانبول آمدند و پس از حضور آن‌ها در کنسولگری، جمال خاشقچی ناپدید شد.
به نوشته ینی شفق، البستانی به ساختمان کنسولگری نرفته و تنها چند ساعات پس از حضور در ‘ویندهام گراند هتل’، استانبول را ترک کرده بود.
خاشقچی در ۲ اکتبر (۱۰ مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و مقام‌های غیر رسمی ترکیه اعلام کردند که وی در داخل ساختمان به دستور مقام‌های سعودی به قتل رسیده است.
روزنامه ‘واشنگتن پست’ نیز نوشته که تصاویر ویدئویی و صدای ضبط شده‌ای موجود است که اثبات می‌کند خاشقچی پس از شکنجه، کشته شده است.
خاشقچی که پس از انتصاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت، در روز‌های اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شده بود.
دیروز رسانه‌های ترکیه ضمن معرفی پنج نفر از اتباع عربستانی به عنوان متهمان قتل خاشقچی، جزئیات بیشتری از مدارک صوتی ساعات اولیه بازداشت و قتل خاشقچی را منتشر کردند.
همه مدارک و شواهد ادعا شده در رسانه‌های ترکیه نشان می‌دهد که نزدیکان محمد بن سلمان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود در قتل این روزنامه نگار کذب است.
طی سه روز اخیر پلیس ترکیه ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول و اقامتگاه محمد العتیبی سرکنسول این کشور را برای مشخص شدن سرنوشت خاشقچی به صورت تخصصی و فنی تفتیش و بازرسی کرد.
اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در استانبول نیز که در ۳۰۰ متری کنسولگری واقع شده، یکی از محل‌های مشکوک برای تعیین سرنوشت خاشقچی به شمار می‌رود.
پلیس ترکیه هنوز نتیجه بررسی‌های کارشناسی و تخصصی خود را اعلام نکرده است.
دولت ترکیه که بررسی وضعیت او را در اولویت کاری قرار داده، نتیجه آخرین بررسی‌های خود را به شکل رسمی اعلام نکرده است و مقامات این کشور روش محتاطانه‌ای را در اظهار نظر در باره وضعیت خاشقچی در پیش گرفته اند.

 

ان. تی. وی ترکیه: بازرسی اقامتگاه سرکنسول عربستان در استانبول ۹ ساعت طول کشید / تیم ۳۰ نفره پلیس ترکیه و تیم اعزامی ۱۱ نفره عربستان بازرسی را انجام دادند

 

پلیس ترکیه در طول ۹ ساعت اقامتگاه’ محمد العتیبی’ سرکنسول عربستان در استانبول را برای مشخص شدن سرنوشت ‘جمال خاشقچی’ به صورت تخصصی و فنی بازرسی کرد. اقامتگاه سرکنسول عربستان در استانبول که در ۳۰۰ متری کنسولگری این کشور قرار دارد، یکی از محل‌های مشکوک برای تعیین سرنوشت خاشقچی به شمار می‌رود. قرار بود این مکان دو شب پیش مورد بازرسی قرار گیرد، ولی برنامه بازرسی به علت کارشکنی طرف سعودی، لغو شد.
پلیس ترکیه در طول ۹ ساعت اقامتگاه’ محمد العتیبی’ سرکنسول عربستان در استانبول را برای مشخص شدن سرنوشت ‘جمال خاشقچی’ به صورت تخصصی و فنی بازرسی کرد.

به گزارش ایرنا، شبکه ‘ان.تی.وی’ ترکیه اعلام کرد که بازرسی از اقامتگاه سرکنسول عربستان در استانبول که شامگاه دیروز آغاز شده بود، تا صبح امروز (پنجشنبه) ادامه داشت و در آن عوامل پلیس ترکیه با استفاده از تجهیزات تخصصی و بررسی جنایی، به بازرسی و نمونه برداری آثار ‘دی.ان.آ’ و سایر شواهد موجود در محل پرداختند.
دیشب تیم ۳۰ نفره تخصصی پلیس ترکیه شامل کارشناسان جنایی و کشف جرم به همراه تیم اعزامی ۱۱ نفره عربستان در محل اقامتگاه سرکنسول این کشور در استانبول حاضر شده و عملیات بازرسی را آغاز کردند.
اقامتگاه سرکنسول عربستان در استانبول که در ۳۰۰ متری کنسولگری این کشور قرار دارد، یکی از محل های مشکوک برای تعیین سرنوشت خاشقچی به شمار می رود. قرار بود این مکان دو شب پیش مورد بازرسی قرار گیرد، ولی برنامه بازرسی به علت کارشکنی طرف سعودی، لغو شد.
شبکه ان.تی.وی ترکیه همچنین اعلام کرد که صبح امروز دومین دور بازرسی و جستجوی فنی ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول نیز که از سه شب پیش آغاز شده بود، به اتمام رسید.
همچنین وبسایت ‘خبر.۷ ‘ ترکیه اعلام کرد که دیشب پلیس ترکیه همه خودروهای متعلق به کنسولگری را برای یافتن شواهدی از ناپدید شدن خاشقچی بازرسی کرد.
پلیس ترکیه هنوز نتیجه بررسی های کارشناسی و تخصصی خود را اعلام نکرده است.
با این حال وبسایت خبر.۷ ترکیه افزود که پلیس این کشور دیشب شواهد زیادی را از محل جمع آوری و با استفاده از جعبه های مخصوص برای بررسی فنی و کارشناسی از محل خارج کرد.
ادامه بازرسی در اقامتگاه سرکنسول عربستان در استانبول نشان می دهد که شواهد متقنی درباره پرونده ناپدید شدن خاشقچی در ساختمان کنسولگری پیدا نشده است.
‘مولود چاووش اوغلو’ وزیر خارجه ترکیه ظهر دیروز اعلام کرد که اقامتگاه العتیبی سرکنسول عربستان در استانبول هم مانند ساختمان کنسولگری از طرف پلیس ترکیه به صورت تخصصی و فنی برای مشخص شدن سرنوشت خاشقچی تفتیش می شود و پس از این اظهار نظر، عوامل پلیس در محل حاضر شدند.
وی درباره دیدار با هیات آمریکایی و ‘مایک پمپئو’ وزیر خارجه این کشور نیز گفت: مذاکرات مفیدی انجام شد و پمپئو در این دیدار پیام‌’دونالد ترامپ’ درباره خاشقجی را منتقل و تاکید کرد که در پرونده این روزنامه نگار باید تمام جوانب موضوع شفاف سازی شود.
چاووش اوغلو در حالی از تفتیش و جستجوی اقامتگاه سرکنسول عربستان خبر داد که دو شب پیش العتیبی سرکنسول این کشور در استانبول که از او به عنوان ‘جعبه سیاه’ پرونده خاشقچی یاد می شود، از ترکیه خارج شد و به عربستان بازگشت و رسانه ها عصر دیروز از برکناری وی از سمت خود خبر دادند.
‘رجب طیب اردوغان’ رئیس جمهوری ترکیه نیز دیروز پیش از سفر به ‘مولداوی’ گفت که ما بر اساس گزارش روزنامه ها اظهار نظر نمی کنیم و دادستان کل، تفتیش و بازجویی بسیار دقیق و حساسی انجام می دهد.
وی بیان کرد: هر چند با تاخیر، ولی تفتیش کنسولگری ساختمان عربستان در استانبول انجام گرفت.
وی تاکید کرد: عربستان باید بدون اتلاف وقت در تمام زمینه ها همکاری لازم را با ترکیه انجام دهد.
پمپئو وزیر خارجه آمریکا پس از سفر به ریاض، دیروز وارد آنکارا شد و با اردوغان رییس جمهوری و چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه دیدار و درباره پرونده خاشقچی روزنامه نگار ناپدید شده در کنسولگری عربستان در استانبول، گفت و گو کرد.
این دیدارها که همزمان با تشدید فشارهای بین المللی علیه رژیم سعودی به دلیل دست داشتن در قتل احتمالی خاشقچی انجام شده، نشان می دهد که مقامات واشنگتن، ریاض و آنکارا درصدد پیدا کردن راه حلی هستند که هر سه طرف را در پرونده قتل خاشقچی راضی کند.
کارشناسان منطقه سفر پمپئو به ریاض و آنکارا را به تلاش واشنگتن برای بیرون کشاندن عربستان از گردابی ارزیابی می کنند که به دلیل دخالت در مرگ خاشقچی گرفتار آن شده است.
خاشقچی در ۲ اکتبر (۱۰ مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و مقام های غیر رسمی ترکیه اعلام کردند که وی در داخل ساختمان به دستور مقام های سعودی به قتل رسیده است.
روزنامه ‘واشنگتن پست’ نیز نوشته که تصاویر ویدئویی و صدای ضبط شده ای موجود است که اثبات می کند، خاشقچی پس از شکنجه، کشته شده است.
خاشقچی که پس از انتصاب ‘محمد بن سلمان’ به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت، در روزهای اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شده بود.
رسانه های ترکیه دیروز ضمن معرفی پنج نفر از اتباع عربستانی به عنوان متهمان قتل خاشقچی، جزئیات بیشتری از مدارک صوتی ساعات اولیه بازداشت و قتل خاشقچی را منتشر کردند.
همه مدارک و شواهد ادعا شده در رسانه های ترکیه نشان می دهد که نزدیکان بن سلمان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره قتل این روزنامه نگار کذب است.

 

دونالد ترامپ: احتمالا تا آخر هفته حقیقت درباره خاشقجی مشخص می‌شود / امیدوارم خانواده سلطنتی عربستان در این پرونده دست نداشته باشند

 

رئیس‌جمهوری آمریکا از ترکیه خواست تا فایل صوتی و تصویری که گفته می‌شود از لحظه کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، را منتشر کند و افزود احتمالا تا آخر هفته مشخص می‌شود که چه اتفاقی برای وی افتاده است.
رئیس‌جمهوری آمریکا از ترکیه خواست تا فایل صوتی و تصویری که گفته می‌شود از لحظه کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، را منتشر کند و افزود احتمالا تا آخر هفته مشخص می‌شود که چه اتفاقی برای وی افتاده است.

گزارش‌های غیررسمی و به نقل از منابع ترک حاکی است که احتمالا خاشقجی کشته شده و جسدش توسط یک تیم ۱۵ نفره سعودی قطعه‌قطعه شده است. رسانه‌های دولتی ترکیه می‌گویند که تصویر و صدای مربوط به لحظه کشته شدن وی در اختیار مقام‌های آنکارا است.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۲۵ مهر در کاخ سفید گفت از ترکیه خواسته‌ایم فایل صوتی و ویدئویی مربوط به خاشقجی را در اختیار ما بگذارد.

رئیس‌جمهوری آمریکا با اشاره به سفر مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، به عربستان و ترکیه برای بررسی این موضوع گفت که وی احتمالا امشب یا فردا صبح به آمریکا برخواهد گشت و «گزارش کامل» را از او خواهم گرفت.

وی تاکید کرد که واشینگتن قصد ندارد تا قضیه ناپدید شدن خاشقجی را «لاپوشانی کند» و ابراز امیدواری کرد که خانواده سلطنتی عربستان در این پرونده دست نداشته باشند.

ترامپ گفت با وجود حساسیت‌ها در مورد ناپدید شدن جمال خاشقجی قصد ندارد از عربستان فاصله بگیرد و افزود امیدوار است که خاندان سلطنتی در این ماجرا دخالتی نداشته باشد.

 

سی ان ان: طراح عملیات خاشقجی یک افسر عالی‌رتبه سازمان اطلاعات عربستان است

 

سه منبع آگاه از پرونده جمال خاشقچی فاش کردند، “طراح” عملیات صورت گرفته علیه جمال خاشقچی یک افسر عالی‌رتبه در سرویس “ریاست اطلاعات عمومی عربستان” است.
سه منبع آگاه از پرونده جمال خاشقچی فاش کردند، “طراح” عملیات صورت گرفته علیه جمال خاشقچی یک افسر عالی‌رتبه در سرویس “ریاست اطلاعات عمومی عربستان” است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه “سی ان ان” یکی از منابع آگاه در گفتگو با این شبکه عنوان داشت، افسر عالی‌رتبه از نزدیکان محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی است و مشخص نشد که آیا ولیعهد در جریان اجرای این عملیات بوده است یا خیر. اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت: شاهزاده محمد بن سلمان داشتن هرگونه اطلاعات در مورد حوادث کنسولگری را تکذیب کرده است.

منبع دوم در گفتگو با شبکه “سی ان ن” تصریح کرد، افسر عالی‌رتبه تیم خود را برای بازجویی از خاشقچی جمع آوری و اعزام کرد .وی گفت: آنها به وجود ارتباط میان خاشقجی و قطر تردید داشتند اما هیچ مدرکی مبنی بر وجود روابط میان قطر و خاشقجی وجود ندارد.

منبع دیگر نیز تصریح کرد: افسری که این عملیات را سازماندهی و بر آن نظارت کرد، در اظهارات خود به ریاض صراحت نداشت و این امر نشان می‌دهد که دولت به مدت چند روز اطلاعات روشنی در مورد عملیات در دست نداشته است.

 

چرا مالک واشنگتن پست در برابر قتل جمال خاشقچی سکوت کرد؟

 

طی روزهای اخیر بسیاری از شخصیت های برجسته جهان و به ویژه چهره های سرشناس جهان فناوری به ماجرای مفقودی و سپس قتل جمال خاشقچی واکنش نشان دادند. در این میان سکوت معنادار مالک واشنگتن پست در نوع خود قابل توجه است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طی روزهای اخیر بسیاری از شخصیت های برجسته جهان و به ویژه چهره های سرشناس جهان فناوری به ماجرای مفقودی و سپس قتل جمال خاشقچی واکنش نشان دادند. در این میان سکوت معنادار مالک واشنگتن پست در نوع خود قابل توجه است.

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب جف بیزوس در مورد ناپدید شدن جمال خاشقچی روزنامه نگار واشنگتن پست سکوت کرده است. این در حالی است که وی مالک واشنگتن پست؛ آخرین روزنامه ای است که خاشقچی در آن قلم می زد.

این سکوت وقتی بیشتر به چشم می آید که بدانیم بسیاری از چهره های سرشناس مثل دارا خسروشاهی، دایان گرین و ساندار پیچای نسبت به این موضوع واکنش نشان داده اند و حتی پروژه شهر هوشمند عربستان را تحریم کرده اند. پروژه ای موسوم به نئوم که یکی از مهم ترین ایده های بن سلمان محسوب می شود و او از یک سال پیش برای اجرایی شدن آن برنامه ریزی کرده است.

فلیم مک ماهون، مدیر برنامه های فناوری  و حقوق بشر در دانشگاه کالیفرنیا و مدرس دانشکده حقوق برکلی در این خصوص می گوید: “این بسیار عجیب است که مالک روزنامه سرشناس واشنگتن پست در برابر موضوعی که برای همه مردم مهم است سکوت می کند. این یک مشکل آشکار است و باید در مورد جزئیاتش از خود جف بیزوس سوال شود.”

 

چرا مالک واشنگتن پست در برابر قتل جمال خاشقچی سکوت کرد؟

چالش ها با ترامپ

تا این لحظه نمایندگان آمازون و روزنامه واشنگتن پست به درخواست ها برای پاسخگویی در این خصوص توجهی نکرده اند اما شاید بد نباشد برای یافتن پاسخ مروری بر فعالیت ها و روابط اخیر جف بیزوس داشته باشیم.

بیزوس در شرایطی مالک یکی از بزرگ ترین و البته مهم ترین نشریات ایالات متحده است که از ماه ها قبل به کیسه مشت زنی رئیس جمهور ایالات متحده تبدیل شده است. دونالد ترامپ بارها و بارها به واشنگتن پست و شخص جف بیزوس تاخته است. اما جف ببیزوس از روز نخست که واشنگتن پست را خریداری کرد در یادداشتی در سال ۲۰۱۳ نوشت که : “از راه دور با شما خواهم بود و صرفا مشاوره خواهم داد. ”

روابط با بن سلمان

جف بیزوس، مانند بسیاری از مدیران تجاری ایالات متحده، دارای منافع تجاری در عربستان سعودی است.بخش محسابات ابری داده های آمازون در کنار وب سرویس های آمازون، طرحی برای همکاری با عربستان دارند. به طور دقیق تر، بر اساس گزارش ها آمازون تلاش کرده تا مراکز داده های ویژه ای را در عربستان سعودی راه اندازی کند.

چرا مالک واشنگتن پست در برابر قتل جمال خاشقچی سکوت کرد؟

 

یک سال پیش نیز آمازون برنامه ای برای باز کردن یک بخش ویژه  خاورمیانه در بحرین مطرح کرد؛ کشوری جزیره ای که همسایه عربستان سعودی است. از ماه مه سال ۲۰۰۸، آمازون یک پست شغلی برای “رئیس سیاست عمومی عربستان سعودی” در بحرین دارد. بخشی از نقش فرد مذکور این است که برای کمک به پیشبرد اهداف آمازون؛ به عنوان یکی از پیشگامان ارائه دهنده پلتفرم های  ابر در عربستان سعودی، تلاش کند. آمازون برای ادامه این طرح و  موقعیتش در خاورمیانه به عربستان سعودی نیاز دارد.

افزون بر این ها، حمایت و هکماری های آمازون و ریاض برای« Souq.com»، که یک شرکت تجارت الکترونیک در خاورمیانه، است ۵۸۰ میلیون دلار درآمدزایی کرده است.

پول عربستان نقش مهمی در فناوری دارد

درست است  که بیزوس یک موقعیت منحصر به فرد به عنوان مالک واشنگتن پست و آمازون دارد، اما تنها فردی نیست که با بن سلمان در ارتباط است و بسیاری از شرکت های فناوری دیگر نیز، روابط نزدیکی با پادشاهی عربستان دارند.سال گذشته بن سلمان به ایالات متحده سفر کرد و با بسیاری از مدیران فناوری، از جمله بیزوس ، سرگئی برین، و تیم کوک دیدار کرد.

اپل گزارش کرده  که در حال مذاکره برای باز کردن مکان های خرده فروشی در عربستان است و مایکروسافت اوایل سال جاری با شرکای محلی، احتمال راه اندازی سیستم داده های ابری را در عربستان سعودی بررسی کرد. با این شرایط به نظر می رسد درگیری با بن سلمان به ضرر منافع مالی بیزوس است.

 

آنچه تیم تحقیق ترکیه ای از منزل کنسول عربستان با خود بردند

 

تیم بازجویی ترکیه در اواخر شب گذشته به جستجو و تفتیش منزل کنسول عربستان در استانبول پس از گذشت حدود ۹ ساعت از شروع تفتیش پایان داد و با جعبه ها و کیسه های پلاستیکی منزل کنسول را ترک کرد.

تیم تحقیق ترکیه ای حدود ۹ ساعت به تفتیش دقیق منزل کنسول عربستان در استانبول پرداخت و هنگام خروج جعبه هایی را با خود بردند.

به گزارش انتخاب به نقل از الجزیره، تیم بازجویی ترکیه در اواخر شب گذشته به جستجو و تفتیش منزل کنسول عربستان در استانبول پس از گذشت حدود ۹ ساعت از شروع تفتیش پایان داد و با جعبه ها و کیسه های پلاستیکی منزل کنسول را ترک کرد.

خبرنگار الجزیره از مقابل منزل کنسول عربستان در استانبول گزارش داد: تیم تحقیق ترکیه همه جای منزل را به دقت مورد تفتیش قرار داده از همه اتاقهای منزل گرفته تا باغ منزل و استخر و پشت بام و پارکینگ و نیز چاه قدیمی که تیم تحقیق در اطراف منزل آنرا کشف کرد. تیم تحقیق از همه ابزارهای جستجوی جنایی برای تحقیق به منظور یافتن آثار قتل جمال خاشقجی یا دفن جسد وی استفاده کردند.

بر اساس این گزارش؛ پلیس ترکیه از سگ پلیس در این زمینه نیز کمک گرفت. همچنین تیم تحقیق از پهپاد برای تصویربرداری از منزل و اطراف آن از بالا نیز استفاده کرده است.

یک منبع وابسته به دادستانی ترکیه دیشب اعلام کرد که نمونه های کشف شد در منزل کنسول عربستان با نمونه های ساختمان کنسولگری تطابق دارد.

همزمان با تحقیقات در داخل منزل کنسول؛ برخی اعضای تیم تحقیق ترکیه ای به کنسولگری که حدود ۳۰۰ متر با منزل کنسول عربستان در استانبول فاصله دارد رفته تا آنرا مجددا تفتیش کنند و به مدت ۵ ساعت در آنجا ماندند.

 

اسکای‌نیوز: احتمال نابودی جسد خاشقجی با اسید وجود دارد

 

خبرنگار اسکای نیوز می‌گوید از مقامات تحقیقاتی ترکیه شنیده که یکی از احتمالات جدی در پرونده خاشقجی این است که جسد او به طور کلی با اسید نابود شده تا هیچ ردی از آن پیدا نشود.

خبرنگار ویژه اسکای نیوز در استانبول می‌گوید خبرهایی مبنی بر نابودی جسد خاشقجی با اسید دریافت کرده است.

به گزارش شفقنا؛ خبرنگار اسکای نیوز می‌گوید از مقامات تحقیقاتی ترکیه شنیده که یکی از احتمالات جدی در پرونده خاشقجی این است که جسد او به طور کلی با اسید نابود شده تا هیچ ردی از آن پیدا نشود.

این گزارش می‌افزاید: احتمالاً نابودی جسد روزنامه‌گار واشنگتن پست در اسید در منزل شخصی کنسول عربستان در استانبول صورت گرفته است. نکته بعدی، صداهایی است که ترک‌ها به دست آورده‌اند. این صداها مشاجره شدید محمدالعتیبی کنسول عربستان را با خاشقجی به صورت واضح فاش می‌کنند. پس از این مشاجره است که تیم سلاخی عربستان سعودی او را کتک زده و می‌کشند.

 

وزیر دادگستری ترکیه: بزودی واقعیت پرونده “خاشقجی” آشکار می‌شود

 

وزیر دادگستری ترکیه: بزودی واقعیت پرونده

«عبدالحمید گل» وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرد که تحقیقات جامعی در پرونده مفقود شدن روزنامه‌نگار منتقد سعودی در حال انجام شدن است و بزودی نتایج آن منتشر می‌شود.دادستان‌های ترکیه در حال اجرای تحقیق و تفحص عمیق، موفق و گام‌به‌گام هستند.

وزیر دادگستری ترکیه با بیان اینکه درپی تحقیقات جامع حول پرونده مفقود شدن خاشقچی، به زودی واقعیت آشکار می‌شود، گفت بعد از آن طبق قوانین بین‌المللی واکنش نشان خواهند داد.

«عبدالحمید گل» وزیر دادگستری ترکیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که تحقیقات جامعی در پرونده مفقود شدن روزنامه‌نگار منتقد سعودی در حال انجام شدن است و بزودی نتایج آن منتشر می‌شود.

گل در مصاحبه با میز سردبیری خبرگزاری «آناتولی» درباره روند تحقیقات از کنسولگری سعودی در استانبول گفت: «دادستان‌های ترکیه در حال اجرای تحقیق و تفحص عمیق، موفق و گام‌به‌گام هستند».

وی با بیان اینکه دفتر دادستانی استانبول بزودی حقیقت درپس مفقود شدن جمال خاشقچی را افشا خواهد کرد، توضیح داد: «و طبق قوانین بین‌المللی، آنچه نیاز باشد انجام خواهند داد».

وزیر دادگستری ترکیه درباره مسئله آزادشدن ناگهانی «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی بازداشت شده به اتهام همکاری با سازمان‌های تروریستی و عاملین کودتای نافرجام ۲۰۱۶، گفت که او هنوز از اتهاماتش تبرئه نشده است.

گل با بیان اینکه تصمیمات دستگاه قضایی ترکیه هرگز در فضای فشار و نفوذ گرفته نمی‌شود، توضیح داد: «این شخص هنوز تبرئه نشده است و حکم دادگاه همان محکومیت بود».

وی سپس آماری از مبارزه ترکیه با تروریسم ارائه داد: «تا کنون ۱۱۶۱ عضو گروه تروریستی داعش، ۳۲ هزار عضو سازمان فِتو (جنبش گولن) و ۱۰ هزار عضو پ.ک.ک (حزب کارگران کردستان) زندانی شده‌اند».

خاشقچی ۵۹ ساله سه‌شنبه دو هفته قبل (دهم مهر – دوم اکتبر) برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد، اما خروج وی از این ساختمان ثبت نشده است. چهار روز بعد (چهاردهم مهر – ششم اکتبر)،‌ خبرگزاری رویترز به نقل از دو مسئول ترکیه‌ای گزارش داد که وی احتمالا کشته شده است.

بعد از گزارش «نیویورک تایمز» مبنی بر به قتل رسیدن و سپس تکه تکه شدن جسد خاشقچی برای انتقال راحت‌تر به بیرون از ساختمان کنسولگری روزنامه «صاباح» ترکیه نیز بامداد چهارشنبه با انتشار نام و تصویر ۱۵ سعودی مشکوک به دست داشتن در پرونده خاشقچی، جزئیاتی جدید و تکان‌دهنده از این ماجرا نقل کرد.

آنکارا همچنین سازمان فتح‌الله گولن (واعظ و اپوزسیون آمریکانشین) را تروریستی و عامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ می‌داند. در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

گروه پ.ک.ک هم که از نظر ترکیه، اتحادیه اروپا و آمریکا تروریستی شناخته می‌شود، بعد از شکستن توافق آتش‌بس با آنکارا، درگیری مسلحانه با دولت مرکزی ترکیه را از سر گرفت. طبق آمار دولتی، تا کنون بیش از ۴۰ هزار نفر در جریان عملیات‌های پ.ک.ک جان خود را از دست داده‌اند.

 

سه خودرو کنسولگری سعودی در استانبول مفقود شد/ پلیس دو منطقه جدید را تفتیش می‌کند

 

پلیس ترکیه با ظن اینکه سه خودرو متعلق به کنسولگری سعودی در استانبول مفقود شده، قصد دارد دو منطقه در نزدیکی شهر استانبول را بازرسی و تفحص کند.

پلیس ترکیه با ظن اینکه سه خودرو متعلق به کنسولگری سعودی در استانبول مفقود شده، قصد دارد دو منطقه در نزدیکی شهر استانبول را بازرسی و تفحص کند.

به گزارش فارس، در ادامه تحقیقات پلیس و دادستانی ترکیه برای یافتن سرنخی از سرنوشت «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی مفقود شده در کنسولگری ریاض در استانبول، نیروهای امنیتی مکان‌های دیگری را هم تفتیش خواهند کرد.

روزنامه «حریّت» به نقل از منابع امنیتی نوشت که پلیس ترکیه قصد دارد دامنه تحقیقات خود را به جنگل «بلگراد» در حومه شهر استانبول و همچنین یک خانه مزرعه در «یالووا» استان مجاور، گسترش دهد.

این منابع با اعلام خبر مشکوک شدن پلیس به احتمال یافتن بقایای جسد خاشقچی در مناطق ذکر شده و قصد انجام حفاری، گفتند: «پلیس تحقیقات خود را به جست‌وجو در ساختمان کنسولگری سعودی و اقامتگاه سرکنسول در استانبول محدود نمی‌کند».

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که یکی از خودروهای ون، حامل برخی اعضای تیم ۱۵ نفره مظنون به قتل خاشقچی، در تصاویر ضبط شده دوربین‌های مداربسته در محله «تِرمال» شهر یالووا مشاهده شده است. این منطقه، از مکان‌های مورد علاقه عرب‌هایی است که برای تعطیلات به ترکیه می‌آیند.

دیگر منابع خبری در ترکیه نیز می‌گویند پلیس معتقد است که حرکت خودروهای ون از ساختمان کنسولگری ریاض در استانبول گمراه کننده و از ۱۶ خودرو، فقط ۳ دستگاه از آنها حامل جسد خاشقچی بوده‌اند که همان سه خودرو نیز فعلا مفقود هستند.

پلیس ترکیه امیدوار است این خودروها را در جریان تحقیق از جنگل و مزرعه مذکور بیابد.

روزنامه «ینی شفق» امروز (پنجشنبه) در خبری اختصاص اعلام کرد یکی از اعضای تیم ۱۵ نفره سعودی و مظنون به قتل خاشقچی، در تصادف مشکوک با خودرو کشته شده است. (جزئیات بیشتر)

خاشقچی ۵۹ ساله سه‌شنبه دو هفته قبل (دهم مهر – دوم اکتبر) برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد، اما خروج وی از این ساختمان ثبت نشده است. چهار روز بعد (چهاردهم مهر – ششم اکتبر)،‌ خبرگزاری رویترز به نقل از دو مسئول ترکیه‌ای گزارش داد که وی احتمالا کشته شده است.

بعد از گزارش «نیویورک تایمز» مبنی بر به قتل رسیدن و سپس تکه تکه شدن جسد خاشقچی برای انتقال راحت‌تر به بیرون از ساختمان کنسولگری روزنامه «صاباح» ترکیه نیز بامداد چهارشنبه با انتشار نام و تصویر ۱۵ سعودی مشکوک به دست داشتن در پرونده خاشقچی، جزئیاتی جدید و تکان‌دهنده از این ماجرا نقل کرد.

تیم تحقیقاتی ترکیه شامل بازرسان و نیروهای امنیتی این کشور شامگاه گذشته برای دومین‌بار جهت انجام تفتیش حول پرونده مفقود شدن خاشقچی، وارد ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول شوند.

 

مهلت ۷۲ ساعته پمپئو به بن‌سلمان برای انجام تحقیقات درباره خاشقجی

 

یک رسانه آمریکایی اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور به ولیعهد سعودی ۷۲ ساعت فرصت داده که تحقیقات درباره ناپدیدشدن جمال خاشقجی نویسنده منتقد این کشور را به پایان برساند.پمپئو به بن‌سلمان هشدار داده که در صورت کامل نشدن تحقیقات عربستان جایگاه بین‌المللی خود را از دست خواهد داد.

یک رسانه آمریکایی اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور به ولیعهد سعودی ۷۲ ساعت فرصت داده که تحقیقات درباره ناپدیدشدن جمال خاشقجی نویسنده منتقد این کشور را به پایان برساند.

پایگاه آمریکایی “اکسیوس” اعلام کرد که مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی ۷۲ ساعت مهلت داده است تا تحقیقات درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی نویسنده منتقد سعودی را به پایان برساند.

بر اساس این گزارش پامپئو به بن‌سلمان هشدار داده که در صورت کامل نشدن تحقیقات عربستان جایگاه بین‌المللی خود را از دست خواهد داد.

شبکه تلویزیونی “سی‌ان‌ان” به‌نقل از یک منبع آگاه فاش کرد: مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در جریان ملاقات سه‌شنبه گذشته با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی گفت که آینده وی به‌عنوان شاه در بوته آزمایش قرار دارد.

این منبع افزود: پامپئو برای بن‌سلمان روشن کرده است که “سعودی‌ها باید تحقیقات خود را (درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد رژیم سعودی) با سرعت زیادی انجام دهند”. پامپئو همچنین تأکید کرده است: زمان کوتاه است و سعودی‌ها باید با افراد ذی‌ربط به‌شدت همکاری کنند.

جمال خاشقجی دوم اکتبر برای کارهای مربوط به مدارکش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده و به‌گفته نامزدش که منتظر او بوده، دیگر از ساختمان بیرون نیامده است. مقامات سعودی ادعا کرده‌اند که این نویسنده و روزنامه‌نگار ۵۹ساله از کنسولگری خارج شده است، اما رسانه‌ها گزارش‌هایی مبنی بر به‌قتل رسیدن و تکه تکه شدن جسد او در کنسولگری عربستان منتشر کرده‌اند.

 

پمپئو: ملک سلمان تعهد داد که تحقیقات درباره خاشقجی منصفانه باشد

 

 

وزیر امور خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران، رژیم عربستان سعودی که به ترور یک روزنامه‌نگار منتقد این کشور متهم است را شریک مهم واشنگتن در مبارزه با «تروریسم» توصیف کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه در جمع خبرنگاران، رژیم عربستان سعودی که به ترور یک روزنامه‌نگار منتقد این کشور متهم است را شریک مهم واشنگتن در مبارزه با «تروریسم» توصیف کرد.

به گزارش فارس، در حالی که فشارهای روی عربستان سعودی برای پاسخگویی در خصوص ناپدید شدن و قتل احتمالی «جمال خاشقچی»، روزمانه‌نگار منتقد سیاست‌های آل‌سعود بالا گرفته «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه بار دیگر از ارتباطات کشورش با رژیم سعودی دفاع کرد.

پامپئو که به تازگی از سفر ریاض و آنکارا به آمریکا بازگشته، درباره اینکه آیا واشنگتن بایستی به گزارش‌ها درباره نقش عربستان سعودی در ترور خاشقچی واکنش نشان دهد گفت: «فکر می‌کنم برای همه ما مهم است که به خاطر داشته باشیم ما ارتباطی دیرینه -از سال ۱۹۳۲- و راهبردی با پادشاهی عربستان سعودی داریم.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: «آنها کماکان شریکی مهم برای ما در مسئله مبارزه با تروریسم هستند، خادم مکه و مدینه‌اند و هم‌پیمان راهبردی مهمی برای ایالات متحده به شمار می‌روند. لازم است ما این نکته را هم مد نظر داشته باشیم.»

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد از زمان ورود به ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول از سه‌شنبه ۱۰ مهرماه (۲اکتبر) ناپدید شده است. برخی مقام‌های ترکیه‌ای گفته‌اند او در داخل این ساختمان کشته شده، اما مقام‌های سعودی بدون ارائه هیچ مستندی معتقدند او ساختمان را ترک کرده است.

رسانه‌های ترکیه تصاویری از ورود تیمی متشکل از ۱۵ نفر از مقام‌های سعودی منتشر کرده‌اند که پیش از ورود آقای خاشقجی به ساختمان کنسولگری، وارد استانبول شده‌اند.

در روزهای گذشته برخی رسانه‌های آمریکا جزئیاتی از قتل خاشقچی منتشر و ادعا کرده‌اند جسد وی داخل ساختمان کنسولگری قطعه قطعه شده است.

پامپئو درباره سفرش به ترکیه هم اظهارنظر کرد و گفت «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه به او گفته آنها هم در حال انجام تحقیقات درباره پرونده قتل احتمالی خاشقچی هستند.

او در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه چگونه می‌توان به تحقیقات رژیم سعودی درباره پرونده قتل خاشقچی اطمینان کرد گفت بعد از بیرون آمدن گزارش عربستان سعودی این فرصت وجود خواهد داشت که بتوان میزان قابل‌اعتماد بودن آن را مورد ارزیابی قرار داد.

پامپئو گفت مقام‌های سعودی به او تعهد داده‌اند که تحقیقات انجام‌شده در خصوص پرونده خاشقچی، منصفانه و دقیق باشد. به گفته او ملک سلمان هم در گفت‌وگو با رئیس‌جمهور آمریکا به او چنین تعهدی داده است.

 

روایت دوست خاشقچی از روش‌های «محمد بن سلمان» برای ساکت کردن مخالفان/ پادشاهی عربستان تلاش می‌کند شخصیت‌های مخالفش را با وعده‌ پول و امنیت به خاک عربستان بکشاند

 

چند نفر از دوستان خاشقچی می‌گویند مقام‌های ارشد نزدیک به بن سلمان در ماه‌های گذشته با او تماس گرفته و حتی به او وعده داده‌اند در صورت بازگشت به عربستان سمتی سطح بالا در دولت به او پیشنهاد خواهد شد. خاشقچی، اما اعتمادی به این وعده و وعیدها نداشت و آنها را تله می‌دانست.

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی نوشته فایل‌های صوتی که یکی از مخالفان آل‌سعود در اختیار این روزنامه قرار داده حاوی جزئیاتی درباره تلاش‌های حکومت عربستان سعودی برای ساکت کردن مخالفان این رژیم است.

واشنگتن‌پست نوشته «عمر عبدالعزیز»، از مخالفان حکومت آل‌سعود به صورت مخفیانه صدای دو نفر از فرستادگان حکومت پادشاهی عربستان را ضبط کرده و آن را در اختیار این روزنامه قرار داده است.

گفته می‌شود که دو نماینده حکومت عربستان سعودی برای پیدا کردن عبدالعزیز ۲۷ ساله به مونترئال در کانادا سفر کرده‌اند. آنها با او قرار گذاشته و گفته‌اند یک پیام شخصی از طرف «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی دارند.

یکی از دو فرستاده بعد از دیدن عبدالعزیز به او گفته درباره او دو سناریو قابل اجرا است: یا او به عربستان سعودی و نزد دوستان و خانواده‌اش برمی‌گردد و یا اینکه، روانه زندان می‌شود. آنها برای فشار بر عمر عبدالعزیز، یکی از برداران او را به جلسه آورده‌اند که عبدالعزیز از او خواسته آرامشش را حفظ کند.

این فایل‌ها که به صورت مخفیانه ضبط شده‌اند حاوی بیش از ۱۰ ساعت مکالمه هستند و توسط عبدالعزیز در اختیار واشنگتن‌پست قرار گرفته‌اند. او، یکی از همکاران «جمال خاشقچی»، روزنامه‌نگار منتقد سیاست‌های آل‌سعود است که از سه‌شنبه دو هفته پیش بعد از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ناپدید شده و احتمال می‌رود توسط عوامل بن سلمان به قتل رسیده باشد.

واشنگتن‌پست نوشته فایل‌های ضبط‌شده نشان می‌دهد حکومت پادشاهی عربستان چگونه تلاش می‌کند شخصیت‌های مخالفش را با وعده‌های پول و امنیت به خاک عربستان بکشاند. گروه‌های حقوق بشری می‌گویند این نوع اقدامات بعد از ولیعهدی محمد بن سلمان به شدت افزایش یافته است.

چند نفر از دوستان خاشقچی می‌گویند مقام‌های ارشد نزدیک به بن سلمان در ماه‌های گذشته با او تماس گرفته و حتی به او وعده داده‌اند در صورت بازگشت به عربستان سمتی سطح بالا در دولت به او پیشنهاد خواهد شد. خاشقچی، اما اعتمادی به این وعده و وعیدها نداشت و آنها را تله می‌دانست.

شنودهای انجام‌شده توسط دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا از گفت‌وگوهای مقام‌های سعودی نشان می‌دهد محمد بن سلمان دستور داده بود خاشقچی برای بازگشت به عربستان تطمیع شده و سپس بازداشت شود.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد از زمان ورود به ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول از سه‌شنبه ۱۰ مهرماه (۲اکتبر) ناپدید شده است. مقام‌های ترکیه‌ای می‌گویند او داخل این ساختمان به قتل رسیده و بدنش قطعه قطعه شده است.

عبدالعزیز که به کانادا پناهنده شده به واشنگتن‌پست گفته در چند پروژه در حال همکاری با خاشقچی بوده و مقام‌های سعودی احتمالاً به همین دلیل خواسته‌اند او را از سر راه بردارند. خاشقچی برای او ۵۰۰۰ دلار فرستاده بود تا آن را در پروژه مشترکی که نام آن را «زنبور» گذاشته بودند، هزینه کند. هدف از این طرح ایجاد یک «ارتش رسانه‌ای» در داخل عربستان جهت به چالش‌ کشیدن ترول‌های حامی دولت عربستان در بستر اینترنت بود.

در فایلی که عبدالعزیز ضبط کرده، دو نماینده حکومت سعودی مرتب تکرار می‌کنند که شخص بن سلمان آنها را فرستاده است. آنها همچنین خاطرنشان می‌کنند که از «سعود القحطانی»، استراتژیست ارشد محمد بن سلمان حکم دارند.

 

واشنگتن پست :مقامات ارشد دولت ترامپ به این نتیجه رسیدند که عربستان خاشقجی را کشته است

 

واشنگتن پست :مقامات ارشد دولت ترامپ به این نتیجه رسیدند که عربستان خاشقجی را کشته است

یک روزنامه آمریکایی نوشت که سازمان های اطلاعاتی این کشور به این اعتقاد رسیده اند که بن سلمان مسئول قتل روزنامه نگار منتقد سعودی است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که سازمان های اطلاعاتی آمریکا به این اعتقاد رسیده اند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان مسئول قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی بوده و در این باره دلایل فزاینده ای وجود دارد.

از سوی دیگر “رودی جولیانی” وکیل شخصی دونالد ترامپ به روزنامه واشنگتن پست گفت که مقامات ارشد دولت ترامپ به این نتیجه رسیدند که عربستان خاشقجی را کشته است.

همچنین روزنامه واشنگتن پست نوشت که کاخ سفید و عربستان در تلاش هستند کشته شدن خاشقجی را به گونه ای تفسیر کنند که طی آن بن سلمان از این مهلکه نجات یابد.

جمال خاشقجی دوم اکتبر برای کارهای مربوط به مدارکش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده و به‌گفته نامزدش که منتظر او بوده، دیگر از ساختمان بیرون نیامد.

 

 

ترامپ: باید اسناد قتل خاشقجی را ببینم/ نمی‌خواهم رابطه با سعودی از بین برود

 

شفقنا- دونالد ترامپ خواستار دیدن اسناد محکمی برای قتل خاشقجی به دست عوامل سعودی شد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ گفت: من منتظر گزارش رسمی مایک پومپئو هستم تا در مورد سرنوشت روزنامه‌نگار سعودی قضاوت کنم. پومپئو برای صحبت در مورد سرنوشت خاشقجی به عربستان و ترکیه سفر کرده بود.

رییس جمهور آمریکا گفته: من باید مدارکی که ترکیه ادعا می‌کند مربوط به قتل جمال خاشقجی است را ببینم؛ من نمی‌توانم رابطه با عربستان را به خاطر اتهام به این کشور رها کنم.

دونالد ترامپ که با فاکس نیوز مصاحبه می‌کرد گفت: امیدوارم سران سعودی در قتل خاشقجی دست نداشته باشند.

خبر اصلی را در خبرگزاری فرانسه ببینید

 

پیش بینی جان برنان، رییس سابق سیا: رسوایی در پرونده خاشقچی باعث سقوط بن سلمان خواهد شد/ فرضیه «قاتلان خودسر» دور از تصور است

 

 

شفقنا- جان برنان، رئیس سابق سازمان سیا در مصاحبه‌ای با شبکه ام اس ان بی سی از احتمال سقوط محمد بن سلمان و تنش در روابط عربستان و آمریکا سخن گفت.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، در ابتدای مصاحبه ۲ توییت از توییتر آقای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پخش شد که به سفر آقای مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان و ملاقات او با محمد بن سلمان اشاره داشت و همچنین گفتگوی تلفنی آقای ترامپ و مایک پامپیو و تاکید دوباره آقای ترامپ و تیمش مبنی بر اینکه محمد بن سلمان از این واقعه بی خبر بوده است.

آقای برنان با توضیح اینکه بن سلمان همچنان که خواهان تغییر در عربستان بوده و کارهای مثبتی نیز انجام داده است اما به شدت خواهان قدرت است و بسیاری از کسانی که با او مخالف یا منتقد او بوده اند در زندان هستند یا اعدام شده‌اند حتی کسانی که از نزدیکان او و خانواده او بوده‌اند و مدعی شد: چنین عمل بزرگی یعنی ناپدیدشدن و قتل یک شهروند آمریکایی و روزنامه نگار روزنامه واشنگتن پست توسط قاتلان خودسر و بدون دستور صریح و اطلاع محمد مسلمان غیر قابل تصور است و قضیه خاشوقچی باعث سقوط محمد بن سلمان خواهد شد.

به گزارش شفقنا، جان برنان برای شش رئیس جمهوری آمریکا (سه دموکرات و سه جمهوری‌خواه) کار کرده بود و در زمان یافتن و کشتن اسامه بن لادن، رهبر سابق گروه القاعده، رئیس سازمان سیا بود.

وی مردادماه گذشته پس از لغو دسترسی اطلاعاتی‌اش به گزارش‌های طبقه‌بندی شده، در توییتر خطاب به دونالد ترامپ نوشت: “اعجاب‌آور است که شما تا کجا می‌توانید هنجارهای منزلت، شایستگی و پاکدامنی را تنزل دهید. به نظر می‌رسد شما معنای جایگاه ریاست‌جمهوری را هرگز درنخواهید یافت و حتی نخواهید فهمید که خوب، صادق و نجیب بودن چگونه ممکن می‌شود. این برای ملت ما بسیار خطرناک و دلهره‌آور است.

 

یک رسانه ترکیه ای: سرکنسول عربستان در استانبول ممکن است نفر بعدی اعدام باشد

 

 

شفقنا- بر اساس گزارش رسانه های ترکیه، یکی از ۱۵ مرد مظنون به دست داشتن در ناپدید شدن جمال خاشقچی، روزنامه نگار سعودی در یک تصادف در عربستان سعودی کشته شده است.

به گزارش شفقنا از آر تی، برخی منابع به یانی صفا ترکیه، یکی از رسانه هایی که جزییات تکان دهنده قتل خاشقچی را پوشش می دهد، گفته اند که مشعل سعید البوستانی، ستوان نیروی هوایی پادشاهای سعودی، در یک سانحه رانندگی مشکوک در ریاض کشته شده است.

مقاله نویس روزنامه حریت، روز پنجشنبه نیز نوشت که محمد القطیبی ، سرکنسول عربستان در استانبول، ممکن است نفر بعدی اعدام باشد.

در رسانه های اجتماعی نیز این گمانه زنی جدی است که هر ۱۵ نفر تیمی که مشکوک به مشارکت در ترور جمال خاشقجی هستند در معرض مرگ قرار دارند.

در همین حال یک رسانه آمریکایی اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور به ولیعهد سعودی ۷۲ ساعت فرصت داده که تحقیقات درباره ناپدیدشدن جمال خاشقجی نویسنده منتقد این کشور را به پایان برساند.

وزیر دادگستری ترکیه امروز پنج شنبه اعلام کرد که نتایج تحقیق درباره ناپدید شدن خاشقچی به زودی اعلام می شود.

به گزارش شفقنا از خبرگزاری آناتولی ترکیه، عبدالحمید گل نیز اظهار داشت که تیم تحقیق تمام جنبه های ناپدید شدن خاشقچی را با دقت و عمق و موفقیت بررسی کرده است و اطمینان داد که نتایج آن را به زودی اعلام خواهد کرد.

وزیر دادگستری ترکیه افزود: ما حقیقت را درباره ناپدید شدن خاشقچی روشن خواهیم ساخت و پس از آن اقدامات لازم مطابق قوانین بین المللی انجام خواهد شد.

پیش از این رسانه های آمریکایی و ترکیه و الجزیره در خبرهای متفاوت جزییات قتل خاشقچی در کنسول گری عربستان را فاش ساخته اند.

همزمان با توجه به کش پیدا کردن اعلام نتایج تجقیق این گمانه زنی بالا گرفته است که لابی های فراوان بین عربستان، آمریکا و ترکیه در جریان است تا نتایج تحقیق را منحرف کرده و یا بخشی از آن را پنهان نگاه دارد.

 

اظهارات پوتین درباره “خاشقجی”

 

اظهارات پوتین درباره "خاشقجی"

رئیس‌جمهور روسیه در رابطه با حادثه ناپدید شدن جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرد که مسکو قبل از تکمیل تحقیقات درباره وی قصد قطع روابط با ریاض را ندارد.

 

به گزارش آناتولی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در رابطه با مسئله ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول اعلام کرد که روابط میان مسکو و ریاض تا زمان تکمیل تحقیقات در این باره همچنان ادامه خواهد داشت.

وی طی اظهاراتی در نشست باشگاه بین‌المللی مباحثه «والدای» در سوچی با اشاره به اینکه روابط میان مسکو و ریاض به ویژه در سال های اخیر به سطح قابل توجهی رسیده است، گفت: فرد مذکور جزو نخبگان در عربستان سعودی بود و با برخی از صاحبان قدرت رابطه داشت. روابط خود با ریاض را چرا قبل از تکمیل تحقیقات قطع کنیم؟

پوتین در پایان تصریح کرد: افرادی که علیه روسیه به اتهام انجام حمله شیمیایی تحریم اعمال می کنند، در برخورد با عربستان سعودی که آن را به قتل خاشقجی متهم می کنند، دست به اعمال تحریم نمی زنند. باید در قبال اینگونه روخدادها رویکرد یکسانی اتخاذ کنیم.

گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست روز دوم ماه اکتبر جاری به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشده است.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج خاشقجی از کنسول‌گری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرده که همزمان با ورود او به این محل ۱۵ مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

 

آمریکا از ترکیه خواست تا اگر اسنادی در مورد خاشقچی در دست دارد، در اختیار این کشور قرار دهد

 

آمریکا از ترکیه خواست تا اگر اسنادی در مورد خاشقچی در دست دارد، در اختیار اینکشور قرار دهد

 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید به سوالات روزنامه نگاران پاسخ داد

دو نالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید به سوالات روزنامه نگاران پیرامون تحقیقات آغاز شده برای یافتن روزنامه نگار مفقود شده عرب پاسخ داد.

وی گفت : از ترکیه خواستیم اگر تصاویر و صداهای ضبط شده ایی در مورد مفقود شدن جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی در دست دارند ، برای ما ارسال کنند.

ترامپ در رابطه با این سوال که مقامات ترکیه می گویند اطلاعاتی در رابطه با وجود تصاویر و صداهای ضبط شده خاشقچی را در دست دارند گفت : اگر که این اطلاعات وجود دارد ما خواستار ارسال آنها به مقامات ذی ربط آمریکایی شدیم.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه آیا اگر تصاویر و صداهای ضبط شده وجود داشته باشد؟ متعجب می شوید یا خیر؟ گفت : نه خیر . مطمئن نیستم که این اطلاعات در دسترس هستند یا نه ؟ ولی احتمالا اسنادی در این مورد وجود دارد. پس از اینکه مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا از ترکیه به آمریکا بازگشت از وی خواستار ارائه یک گزارش پر محتوا خواهم شد.

دونالد ترامپ ، دو هفته بعد از حادثه مفقود شدن جمال خاشقچی روزنامه نگار سرشناس عرب ، مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحد آمریکا را به عربستان سعودی فرستاده بود.

پمپئو در پی مذاکرات در سطح عالی در ریاض به ترکیه سفر کرده و با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه دیدار کرده بود.

جمال خاشقچی که از روزنامه الوطن پلاتفرم مهم اصلاح طلبان در عربستان سعودی حمایت کرده و خود نیز از مقاله نویسان روزنامه واشنگتن پست بود، روز سه شنبه دوم اکتبر برای انجام امور رسمی وارد سرکنسولگری عربستان در استانبول شده ولی بعد از آن از وی خبری دریافت نشده است.