صباح زنگنه : عربستان در تلاش است بین ترکیه و پاکستان با ایران فاصله ایجاد کند/ عربستان ناگزیر است در روابط خود با کشورهای مهم منطقه بازنگری کند

 

نگام ، بین الملل _ یک کارشناس مسایل بین‌الملل با اعتقاد بر این که آینده‌ی بن سلمان به سرنوشت پرونده‌ی خاشقچی و سایر پرونده‌ها در داخل عربستان بستگی دارد، گفت: بحث استفاده از خشونت برای نابود کردن معارضان و مخالفان از هر سمتی که باشند بر این مساله اثرگذار خواهد بود. این خشونت‌ها ممکن است باعث فشار آمریکایی‌ها برای جا‌به‌جایی بن سلمان و آوردن افراد دیگری از خانواده‌ی سلطنتی شود.

 

صباح زنگنه در گفت‌وگو با شفقنا با بیان این که عربستان با داشتن شاخصه‌های معینی همچنان به عنوان یک کشور مهم در خاورمیانه و غرب آسیا محسوب می‌شود، اظهار کرد: یکی از این شاخصه‌ها استخراج، تولید و صادرات نفت در حد ده میلیون بشکه در روز است که نقشی بسیار تعیین‌کننده دارد. همچنین عربستان، نخستین کشور در اوپک به شمار می‌رود. خریدهای تسلیحاتی عظیمی که عربستان انجام می‌دهد نیز فروشنده‌ها را به او مدیون می‌کند. البته از طرف دیگر نشان داده شده است که این کشور با همین خریدهای تسلیحاتی، امنیت خود را به خارج واگذار کرده است. بارها آقای ترامپ هم این موضوع را بیان کرده که اگر آمریکا نباشد، امنیتی در عربستان وجود نخواهد داشت و حکومت آل سعود ظرف یک الی دو هفته سقوط می‌کند و فرو می‌پاشد.

او با اشاره به حضور حرمین شریفین در عربستان و اهمیت فراوان آن برای این کشور گفت: دل مسلمان‌ها روزی پنج بار به سمت این سرزمین توجه می‌کند و نماز می‌گذارند اما دخالت‌های عربستان در مسایل سیاسی و تلاش آن برای ایجاد تغییراتی ژئوپلیتکی در منطقه کار دست او داده است. این گونه اقدامات در عراق انجام شد که موفق نبود؛ در سوریه نیز انجام شد و در یمن هم عربستان را گرفتار کرد. پس از آن با نمایش آزادی‌های اجتماعی تلاش کرد اذهان و فضای افکار عمومی غربی را به طرف خود جلب کند که گویی در حال آزادسازی است و آزادی‌های بسیاری به جامعه‌ی سنتی عربستان می‌دهد.

درگیری با نیروهای مذهبی سنتی و مذهبی روشن، اوضاع داخلی عربستان را بر هم ریخته است

این کارشناس مسایل بین‌الملل تصریح کرد: از طرف دیگر درگیری با نیروهای مذهبی سنتی و نیروهای مذهبی نسبتاً روشن عربستان، اوضاع داخلی آن را بر هم ریخته است. نمونه‌ی این موارد، محدودیت‌های فراوانی است که برای مخالفان خود از جمله شاهزاده‌های مخالف بن سلمان ایجاد کرده است. همچنین بازرگانانی که فعالیت می‌کردند و اکنون ناگزیرند به بن سلمان امتیاز دهند تا کسری بودجه‌ی او را جبران کنند. به تازگی نیز حادثه‌ی ناپدید شدن و قتل خاشقچی هم مزید بر آن‌ها شده است.

با حادثه‌ی خاشقچی روابط عربستان با دنیا زیر سوال رفته است

او با اعتقاد بر این که در شرایط فعلی به‌ویژه با حادثه‌ی خاشقچی روابط عربستان با دنیا خیلی زیر سوال رفته است، گفت: چرا که جناح‌هایی قوی در آمریکا مخالف این رویه‌ها هستند و به دولت ترامپ هم فشار می‌آورند تا فاصله‌ی خود را با عربستان بیشتر کند. از نظر کشورهای منطقه هم همینطور است؛ عربستان مشکلاتی با قطر پیدا کرده است و زمینه‌های مشکلاتی را با کویت فراهم کرده و ممکن است که این مسایل پیش آیند. همگی این موارد، مزید بر علت می‌شود.

آینده‌ی بن سلمان به سرنوشت پرونده‌ی خاشقچی و سایر پرونده‌ها در داخل بستگی دارد

زنگنه با بیان این که به نظر می‌رسد آینده‌ی بن سلمان بستگی دارد به سرنوشت پرونده‌ی خاشقچی و همچنین سایر پرونده‌هایی که در داخل کشور وجود دارد، گفت: یعنی بحث استفاده از خشونت برای نابود کردن معارضان و مخالفان از هر سمتی که باشند بر این مساله اثرگذار خواهد بود. این خشونت‌ها ممکن است باعث فشار آمریکایی‌ها برای جا‌به‌جایی بن سلمان و آوردن افراد دیگری از خانواده‌ی سلطنتی شود.

عربستان ناگزیر است در روابط خود با کشورهای مهم منطقه بازنگری کند

عربستان از تغییر جهت‌گیری مردم عراق نسبت به ایران مأیوس شده است

او ادامه داد: اخیراً ترکی‌الدخیل اشاره‌ا‌ی داشت که اگر آمریکا فشارهایی روی عربستان بگذارد یا نوعی محرومیت، محکومیت یا محاصره‌ی اقتصادی را علیه این کشور آغاز کند، ممکن است عربستان به سوی روسیه، چین یا ایران گرایش پیدا کند. البته این یک تهدید بود و نه بیشتر اما عربستان حتی برای تغییراتی در داخل کشور خود یا ایجاد امنیت و ایجاد یک استقرار سیاسی و اقتصادی ناگزیر است که منطقه و روابط خود را با کشورهای مهم منطقه بازنگری کند. به نظر می‌رسد عربستان پس از مأیوس شدن از تغییر جهت‌گیری مردم عراق نسبت به ایران، در حال حاضر در این مسیر است که روابط خود را با ترکیه و پاکستان بهبود ببخشد؛ دو کشور بزرگی که همسایه‌ی ایران هستند.

عربستان در تلاش است بین ترکیه و پاکستان با ایران فاصله ایجاد کند

زنگنه تصریح کرد: عربستان در تلاش است که با استفاده از درآمدهای نفتی سرشار، ترکیه و پاکستان را به سمت خود بکشد و بین آن‌ها و ایران فاصله ایجاد کند. این سیاست‌ها متأسفانه همچنان بر ذهن حاکمان عربستان سیطره دارد و هنوز به سراغ راه‌حلی منطقی، عقلایی و گفت‌وگوی منطقه‌ای حرکت نکرده است تا مسایل را به صورت سازنده و با تجمیع نیروهای منطقه‌ای برای بهبود شرایط زندگی در منطقه حل کند.

One thought on “صباح زنگنه : عربستان در تلاش است بین ترکیه و پاکستان با ایران فاصله ایجاد کند/ عربستان ناگزیر است در روابط خود با کشورهای مهم منطقه بازنگری کند

Comments are closed.