عربستان سعودی مسئولیت مرگ جمال خاشقجی در کنسولگری را پذیرفت / بازداشت ۱۸ نفر و برکناری تعدادی از مقامات اطلاعاتی / واکنش ترامپ ، سازمان ملل و مقامات دیگر بین المللی

 

نگام ، بین الملل _ دولت عربستان سعودی مرگ خاشقجی در داخل کنسولگری سعودی در استانبول را پذیرفت. دولت عربستان سعودی در بیانیه ای که خبرگزاری رسمی این کشور اعلام کرد جمال خاشقجی در درگیری در محل کنسولگری فوت کرد. همچنین در ارتباط با این ماجرا، سعود القحطانی مشاور در رتبه وزیر برکنار شده است.

 

علی احتشام

 

عربستان سعودی مسئولیت مرگ جمال خاشقجی در کنسولگری را پذیرفت / بازداشت ۱۸ نفر و برکناری تعدادی از مقامات اطلاعاتی

 

Cemal Kaşıkçı ile ilgili görsel sonucu

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی دیده بان ایران ؛ دولت عربستان سعودی در بیانیه ای که خبرگزاری رسمی این کشور اعلام کرد جمال خاشقجی در درگیری در محل کنسولگری فوت کرد.

همچنین در ارتباط با این ماجرا، سعود القحطانی مشاور در رتبه وزیر برکنار شده است.

دادستان عربستان سعودی هم اعلام کرد: تحقیقات اولیه نشان می دهد که خاشقجی در درگیری در کنسولگری فوت کرده است.

در این ارتباط، ۱۸ نفر نیز در چارچوب تحقیقات مرگ خاشقجی بازداشت شده است.

دادستان عربستان سعودی گفته است: همه افراد مقصر در مرگ خاشقجی را محاکمه و مورد بازخواست قرار می دهیم.

پادشاه سعودی نیز گفته است که کمیته وزارتی برای تجدیدسازمان سازمان اطلاعات و امنیت این کشور ایجاد می شود.

علاوه بر این، یک منبع رسمی سعودی گفته است در ارتباط با مرگ خاشقجی، تعدادی از افسران دستگاه اطلاعاتی از جمله معاون رئیس دستگاه محمد بن صالح الرمیح برکنار شده اند.

یک منبع مسوول سعودی اضافه کرده است: فردی که در کنسولگری با خاشقجی به بحث و درگیری پرداخت به آنجا رفت زیرا نشانه هایی از امکان بازگشت خاشقجی به کشور وجود داشت.

این منبع مسوول سعودی افزود: بعد از مرگ خاشقجی، تلاش شد این اتفاق مخفی بماند.

 

واکنش ترامپ

ترامپ به بیانیه عربستان سعودی درباره پذیرش مرگ خاشقجی واکنش نشان داد و گفت: گام نخست مهم و بزرگی است. به حل مشکل بزرگی درباره ماجرای خاشقجی نزدیک می شویم.

وی افزود: با ولیعهد سعودی گفتگو خواهم کرد. می خواهیم عربستان سعودی هم پیمان ما در مقابله با ایران بماند.

 

عربستان قتل جمال خاشقجی را تایید کرد: در جریان یک دعوا در داخل کنسولگری کشته شد / ملک سلمان، فرمانده ارتش و مدیر دیوان عدالت را برکنار کرد / تشکیل کمیته ای برای بازسازی سازمان اطلاعات سعودی زیر نظر بن سلمان

 

تلویزیون دولتی عربستان گفته در پی مشخص شدن نتایج تحقیقات احمد الاسیری، معاون وزارت اطلاعات این کشور و سعود القحطانی، از دستیاران محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور برکنار شده‌اند و ۱۸ نفر هم در این رابطه بازداشت شده‌اند.

تلویزیون دولتی عربستان مرگ جمال خاشقجی را تایید کرد و گفته او در داخل کنسولگری این کشور در استانبول کشته شده است. پادشاه سعودى فرمانده ارتش و مدیر دیوان عدالت را برکنار کرده و تعدادى مظنون دستگیر شده اند.

به گزارش «انتخاب»؛ در این گزارش گفته شده جمال خاشقجی پس از ورود به کنسولگری و در جریان درگیری فیزیکی کشته شده است.

تلویزیون دولتی عربستان گفته در پی مشخص شدن نتایج تحقیقات احمد الاسیری، معاون وزارت اطلاعات این کشور و سعود القحطانی، از دستیاران محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور برکنار شده‌اند و ۱۸ نفر هم در این رابطه بازداشت شده‌اند.

ملک سلمان خواستار تشکیل یک کمیته ملی زیر نظر ولیعهد برای بازسازی سازمان اطلاعات این کشور و مقرارت و قوانین آن به طور دقیق شد.

این نخستین بار است که عربستان قتل جمال خاشقجی را که روز دوم اکتبر به کنسولگری این کشور در استانبول رفته بود را از طریق تلویزیون رسمی خود تایید می‌کند.

این در حالی است که مقام‌های این کشور طی ۱۷ روز گذشته ضمن تکذیب گزارش‌ها درباره قتل خاشقجی گفته بودند او به سلامت ساختمان کنسول‌گری را ترک کرده است.

 

پادشاه عربستان ۵ مقام ارشد دستگاه اطلاعاتی را برکنار کرد

 

پادشاه عربستان ۵ مقام ارشد دستگاه اطلاعاتی را برکنار کرد

 

پادشاه عربستان سعودی طی احکامی، مشاور دیوان پادشاهی و معاون سازمان اطلاعات این کشور را برکنار کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از واس، حکومت سعودی پس از تایید کشته‌شدن «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد، از بازداشت ۱۸ نفر تاکنون در ارتباط با این پرونده خبر داد و اعلام کرد که این افرد تحت بازجویی قرار دارند.

اما نام هیچ یک از بازداشت‌شدگان در این گزارش عنوان نشده است.

همچنین طبق این گزارش، «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان در احکامی «سعود القحطانی» مشاور دیوان پادشاهی، ژنرال «احمد العسیری» معاون سازمان اطلاعات و امنیت عربستان، و چهار نفر دیگر از مقام‌های بلندپایه امنیتی را برکنار کرد.

همچنین سرلشکر خلبان «محمد بن صالح الرمیح» از سمت معاون رئیس اطلاعات کل در امور اطلاعاتی برکنار شد.

این برکناری‌ها در حالی‌ست که ریاض توضیحی نداده که این مقام‌ها چه نقشی در کشته شدن جمال خاشقجی داشته‌اند.

 

نیویورک تایمز فاش کرد : کوشنر از ترامپ خواست، بن سلمان را تنها نگذارد

 

 

کوشنر از ترامپ خواست، بن سلمان را تنها نگذارد

 

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» روز جمعه به نقل از یک منبع نزدیک به کاخ سفید فاش کرد که «جراد کوشنر» داماد ترامپ از وی خواسته است، از «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در موضوع پرونده ناپدیدشدن «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد هیات حاکمه ریاض حمایت کند.

کوشنر از ترامپ خواست، بن سلمان را تنها نگذارداین نشریه به نقل از منبعی که آگاه خوانده شده است، افزود: او از ترامپ خواسته است که در کنار بن سلمان بایستد و حمایت وی را رها نکند.
این منبع که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد: کوشنر گفته است که همان گونه که ولیعهد سعودی پیشتر توانست از انتقادات به سلامت عبور کند، این بار نیز این توانایی را خواهد داشت.
کاخ سفید بدون ذکر جزئیات، روز چهارشنبه اعلام کرد که کوشنر درباره پرونده خاشقچی با بن سلمان تلفنی صحبت کرده است.
همچنین یک منبع آگاه به شبکه آمریکایی سی ان ان گفت: بن سلمان به صورت خصوصی با کوشنر که روابط گسترده ای با کاخ سفید دارد، تماس گرفته تا اتهامات درخصوص دست داشتن سعودی در پرونده خاشقچی را منکر شود.
سی ان ان افزود: پس از کوشنر،جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ و پس از وی «مایک پومپئو» وزیر امورخارجه ایالات متحد با بن سلمان در خصوص پرونده خاشقچی بحث و تبادل نظر کردند.
این منبع که خواست نامش فاش نشود، گزارش داد که تماس ها به صورت کاملا شفاف و صریح صورت گرفته است و آمریکا اعلام کرد که همچنان این پرونده را زیر نظر دارد.
خاشقچی از دوم اکتبر (۱۰مهر) پس از مراجعه به ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول ناپدید شده است. برخی منابع غیر رسمی خبری اعلام کرده اند که خاشقچی توسط ماموران سرویس امنیتی سعودی پس از شکنجه در کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.
خاشقچی ۵۹ ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت. وی در مقالاتی که در روزنامه ‘واشنگتن پست’ نوشته بود، از جنگ عربستان در یمن، بحران اقتصادی با کانادا و دستگیری مدافعان حقوق زنان عربستان انتقاد کرده بود.

 

 

واکنش کاخ سفید به تایید قتل خاشقجی؛ ترامپ: توضیح ریاض معتبر است

 

 

واکنش کاخ سفید به تایید قتل خاشقجی؛ ترامپ: توضیح ریاض معتبر است

 

کاخ سفید در واکنش به اطلاعیه‌ حکومت عربستان سعودی که قتل روزنامه‌نگار منتقد این کشور را تایید می‌کند اعلام کرد که ایالات متحده تحقیقات بین‌المللی در این‌باره را به دقت دنبال خواهد کرد تا عدالت اجرا شود.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، اقدام عربستان سعودی در انتشار اطلاعیه‌ای که مرگ «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد ولیعهد سعودی را تایید می‌کند، یک «گام اولیه خوب» نامید و عنوان کرد که اعتقاد دارد توضیح ریاض در این باره معتبر است.

ریاض پس از گذشت دو هفته سرانجام بامداد امروز تایید کرد که خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول کشته شده است.

«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید نیز در توییتر نوشت که ایالات متحده از اقدام پادشاهی عربستان سعودی که اعلام کرده تحقیقات در خصوص سرنوشت جمال خاشقجی در حال انجام است و علیه مظنونان این حادثه نیز دست به اقداماتی زده است تشکر می‌کند.

وی گفت: «ما همچنان به دقت تحقیقات بین‌المللی درباره این رخداد تراژیک را دنبال می‌کنیم و خواستار اجرای عدالت به‌هنگام، شفاف و مطابق قانون هستیم».

سندرز در نهایت عنوان کرده است: «ما از شنیدن تایید مرگ خاشقجی اندوهگین شده‌ایم و مراتب عمیق تسلیت خود را به خانواده، نامزد و دوستان وی اعلام می‌کنیم».

 

گزارشگر سازمان ملل متحد: توضیح عربستان درباره اعدام خودسرانه خاشقچی غیر قابل قبول است

 

گزارشگر ویژه اعدام‌های غیرقانونی سازمان ملل متحد روز شنبه در واکنش به اعتراف عربستان به کشته شدن «جمال خاشقچی» در کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه اعلام کرد که توضیح عربستان سعودی در مورد اعدام خودسرانه این روزنامه نگار قابل قبول نیست.
گزارشگر ویژه اعدام‌های غیرقانونی سازمان ملل متحد روز شنبه در واکنش به اعتراف عربستان به کشته شدن «جمال خاشقچی» در کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه اعلام کرد که توضیح عربستان سعودی در مورد اعدام خودسرانه این روزنامه نگار قابل قبول نیست.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره قطر، گزارشگر ویژه اعدام‌های غیر قانونی سازمان ملل متحد، افزود: نباید هیچ دولتی توضیح عربستان را بپذیرد و مسأله مشارکت ریاض برای شروع تحقیقات در خصوص پرونده قتل خاشقچی را قبول کند.
این نهاد بین المللی اعلام کرد: ما نیازمند یک تحقیقات موثق، شفاف و پاک هستیم تا قاتلان خاشقچی و مغز متفکر این پدیده مشخص شود.
در همین حال، سازمان عفو بین الملل پس از تأیید کشته شدن خاشقچی، خواستار انجام یک تحقیقات فوری، مستقل و شفاف درباره قتل وی شد.
سازمان‌های حقوق بشر، عفو بین الملل و سازمان خبرنگاران بدون مرز و کمیته حمایت از روزنامه نگاران روز پنجشنبه در بیانیه‌ای از سازمان ملل خواستند که در مورد ناپدیدشدن روزنامه نگار عربستانی تحقیقاتی را انجام دهد.
خبرگزاری رسمی عربستان (واس) بامداد شنبه بنا بر تأیید مقامات دولتی این کشور اعلام کرد: خاشقچی در نتیجه مشاجره در ‘کنسولگری ریاض در استانبول’ کشته شده است.
واس گزارش داد: دادستانی کل عربستان ۱۸ نفر را که تمامی آن‌ها اتباع سعودی هستند، در خصوص پرونده قتل خاشقچی در کنسولگری ریاض در استانبول بازداشت کرده است.
«سعود بن عبدالله المعجب» دادستان کل عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: بر اساس تحقیقات اولیه دادستانی کل در خصوص پرونده ناپدید شدن جمال احمد خاشقچی، در نتیجه سلسله بحث‌هایی که میان وی و افرادی در داخل کنسولگری در استانبول، منجر به مشاجره، درگیری و در نتیجه کشته شدن وی انجامید.
پیش از تأیید کشته شدن خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول، مقام‌های ریاض و آنکارا خبر‌های ضد و نقیضی درخصوص محل کشته شدن این روزنامه نگار منتشر کردند.
مقام‌های ترکیه از همان دقایق نخستین ناپدید شدن این روزنامه نگار اعلام کردند، خاشقچی از زمان ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول از آن خارج نشده است، در حالی که مقام‌های ریاض منکر این ماجرا شدند و ادعا کردند، وی کنسولگری را ترک کرده است.
خاشقچی سردبیر پیشین روزنامه دولتی الوطن و مشاور شاهزاده «ترکی الفیصل» سفیر سابق سعودی در واشنگتن بود که پس از تعیین محمد بن سلمان به ولیعهدی، خاک کشورش را ترک کرد.
این روزنامه نگار ۵۹ ساله منتقد هیأت حاکمه سعودی، یک سال نیم پیش و پس از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت.
وی در سلسه مقالات خود در روزنامه ‘واشنگتن پست’ از سیاست‌های عربستان در خصوص بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد هیأت حاکم با رسانه‌های و فعالان مدنی به ویژه مدافعان حقوق بشر انتقاد می‌کرد.

 

دبیرکل سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی از قتل روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی خواستار محاکمه عاملان این جنایت شد.

 

سازمان ملل «محاکمه» عاملان قتل خاشقجی را خواستار شد

 

به گزارش سی ان ان، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل نگرانی شدید خود را درباره تأیید قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستان در کنسولگری کشورش در استانبول، ابراز کرد و به خانواده وی و دوستان وی تسلیت گفت.
«استفان دوگاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که گوترش «بر لزوم تحقیقات فوری، دقیق و شفاف درباره شرایط مرگ خاشقجی و محاکمه مسئولان این جنایت تأکید کرده است».
این در حالی ست که گزارشگر ویژه اعدام های غیرقانونی سازمان ملل متحد تأکید کرد که اطلاعیه عربستان سعودی درباره اعدام خودسرانه خاشقجی «غیرمنطقی» است و نیاز است تحقیقاتی معتبر و شفاف برای شناسایی قاتلان این روزنامه نگار صورت گیرد.
عربستان سعودی بامداد امروز ــ شنبه ــ پس از دو هفته اعلام کرد که جمال خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول بر اثر درگیری فیزیکی کشته شده است. طبق اطلاعیه حکومت عربستان سعودی، ۱۸ نفر در این رابطه بازداشت شده و شماری از مقامات امنیتی عربستان از سمت های خود برکنار شده اند.
عربستان پیش از این بارها قتل جمال خاشقجی را انکار کرده بود و رسانه های این کشور بعد از دو هفته دروغ پردازی تلاش داشتند تا مسئولیت آن را بر عهده قطر بیاندازند.

 

دونالد ترامپ:کشته شدن خاشقجی قطعی به نظر می‌رسد

 

کشته شدن خاشقجی قطعی به نظر می‌رسد

 

رئیس‌جمهوری آمریکا با بیان این‌که به اعتقاد وی کشته شدن روزنامه‌نگار مفقود سعودی قطعی به نظر می‌رسد، تاکید کرد که در صورت اثبات دست داشتن مقام‌های عربستان در این مساله، مجازات سنگینی در انتظار آنها خواهد بود.

به گزارش ایلنا به نقل از گاردین، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا پس از آن‌که در جریان اطلاعات سفر «مایک پمپئو» وزیر خارجه این کشور به ریاض و آنکارا قرار گرفت، گفت که به نظر می‌رسد کشته شدن «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی، مسجل باشد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره این‌که آیا به اعتقاد وی خاشقجی به قتل رسیده است، گفت: «قطعا از نظر من اینطور است. این بسیار ناراحت‌کننده است. قطعا این‌گونه به نظر می‌رسد».

وی تاکید کرد که چنانچه مشخص شود مقام‌های عربستان در کشته شدن خاشقجی دخیل بوده‌اند، پیامدهای «بسیار سختی» در انتظار آنها خواهد بود.

نفت و ایران دو دلیلی که نشان می دهد چرا ترامپ با سعودی ها برخورد نخواهد کرد

به نظر می رسد رئیس جمهور ترامپ، از هر گونه مجازات جدی علیه عربستان سعودی را برای قتل روزنامه نگار جمال خاشقجی پرهیز کند. ممکن است یکی از دلایل احتمالی این باشد که گزینه های او خوب نیستند و بعضی از انتخاب ها ممکن است در روزهای آخر پیش از انتخابات میان دوره ای ایالات متحده به نفع او نباشد.

نواندیش: به نظر می رسد رئیس جمهور ترامپ، از هر گونه مجازات جدی علیه عربستان سعودی را برای قتل روزنامه نگار جمال خاشقجی پرهیز کند. ممکن است یکی از دلایل احتمالی این باشد که گزینه های او خوب نیستند و بعضی از انتخاب ها ممکن است در روزهای آخر پیش از انتخابات میان دوره ای ایالات متحده به نفع او نباشد.

به گزارش نواندیش، یاهو فایننس نوشت: خاشقجی، شهروند عربستان سعودی و روزنامه نگار واشنگتن پست که در نزدیکی واشنگتن، دی. سی زندگی می کرد، او در تاریخ ۲ اکتبر وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه شد و هرگز از آن خارج نگردید.

در ابتدا، ترامپ گفت: “ما قصد داریم با عربستان برخورد کنیم و مجازات های شدیدی وجود خواهد داشت.” سناتور لیندزی گراهام و دیگران در واشنگتن می گویند ایالات متحده باید تحریم ها علیه عربستان سعودی و افرادی را که مورد اتهام قرار گرفته اند تحمیل کند.

با این حال اما اعمال مجازات شدید به نظر می رسد به طور فزاینده بعید باشد. ترامپ اکنون یک نظریه غیرقابل قبول کشته شدن خاشقجی به دست “عوامل خودسر ” را مطرح کرده که رهبران سعودی را تبرئه می کند. او توییت کرده که پادشاه سلمان و شاهزاده سلمان، هر گونه دخالت در مرگ خاشقجی را انکار می کنند.

استراتژی ایران

رئیس جمهور آمریکا ممکن است نرم شود، زیرا تحریم های معنی دار می توانند بر صادرات نفت عربستان تاثیرگذار باشد چیزی که ترامپ به طور غیرمعمولی در حال حاضر وابسته است. عربستان سعودی یکی از متحدان مهم ایالات متحده است نه تنها به خاطر آن که بزرگترین تولید کننده نفت در جهان است، بلکه به دلیل اینکه دشمن پایدار ایران، در خاورمیانه است. ترامپ در روز ۴ نوامبر مجددا تحریم ها علیه ایران که مربوط به برنامه تسلیحات هسته ای است را اعمال می کند. برای این کار او از سایر تولید کنندگان نفت، به ویژه عربستان سعودی کمک خواهد گرفت.

زمانی که تحریم های ایران به نتیجه برسد، دو روز قبل از انتخابات میان دوره ای ایالات متحده، فروش نفت ایران روزانه به میزان ۱ میلیون بشکه یا بیشتر افزایش خواهد یافت تا فشارهای اساسی افزایش قیمت نفت را به همراه داشته باشد. قیمت نفت خام غرب تگزاس در حال حاضر حدود ۱۸ درصد در سال جاری به ۷۱ دلار در هر بشکه افزایش یافته است. قیمت بنزین در محدوده زمانی معین از ۲.۵۲ دلار در هر گالن در ماه ژانویه تا ۲.۸۸ دلار افزایش یافته است.

عربستان سعودی نفت بیشتری را به پمپاژ می دهد تا جایگزین نفت خام ایران شود. این امر درآمد نفتی بیشتری را برای عربستان سعودی تولید می کند و قیمت های نفت و بنزین را با ثبات حفظ می کند، مساله ای که به ترامپ کمک می کند؛ چرا که او نباید به دلیل خط مشی ایران خود، ناگهانی قیمت گاز را توضیح دهد. سارا امرسون، رییس شرکت تحقیقاتی ESAI Energy می گوید: “تحریم ها ایران عربستان سعودی است که ایران را متقاعد می کند.” “این یک پیروزی برای ایالات متحده و عربستان سعودی و یا حداقل دو دولت است.”

بنابراین با توجه به نیاز ایالات متحده به عربستان خیلی بعیذ است که ترامپ تنبیه سفت و سختی را یرای سعودی ها در نظر بگیرد و به زودی با استدلال هایی بر مرگ خاشقجی سرپوش خواهد گذاشت.

 

رئیس سابق ام آی ۶: بن سلمان مسئول قتل خاشقجی است

 

رئیس سابق ام آی ۶: بن سلمان مسئول قتل خاشقجی است

رئیس سابق سازمان اطلاعات خارجی انگلیس موسوم به “ام آی ۶”، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را مسئول قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی معرفی کرد.

“سر جان ساورز” که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ ریاست ام آی ۶ را بر عهده داشت، اعلام کرد تمامی شواهد نشان می دهند که بن سلمان مسئول کشته شدن خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول است.

او در مصاحبه با بی بی سی تاکید کرد که فرضیه به قتل رسیدن خاشقجی توسط افراد خودسر که پیش از این توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مطرح شده بود، یک “داستان تخیلی آشکار” است.

ساورز تاکید کرد که نظراتش برپایه مکالمات او با منابع بلندپایه دولت انگلیس و همچنین آشنایی وی با سرویس اطلاعاتی ترکیه می باشد.

رئیس سابق ام آی ۶ این نکته را هم اضافه کرد که بن سلمان فقط در صورتی می توانسته دستور قتل خاشقجی را صادر کند که از کاخ سفید اجازه اقدام به اختیار خود را دریافت کرده باشد.

ساورز افزود به نظر می رسد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و تیم او کم کم به این نکته پی برده اند که چه قدر خطرناک است تا به افراد اجازه دهند تا با حس امنیت و مصونیت در روابطشان با ایالات متحده، دست به هر کاری بزنند.

وی در ادامه با تمجید از کار حرفه ای سرویس اطلاعاتی ترکیه گفت جزئیات ارائه شده توسط ترکیه آن قدر واضح است که بایستی حتما نوعی نوار ضبط شده از این ماجرا وجود داشته باشد.

جمال خاشقجی دوم سپتامبر برای کارهای مربوط به مدارکش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده و به‌گفته نامزدش که منتظر او بوده، دیگر از ساختمان بیرون نیامد.

مقامات سعودی ادعا کرده‌اند که این نویسنده و روزنامه‌نگار ۵۹ساله از کنسولگری خارج شده است، اما رسانه‌ها گزارش‌هایی مبنی بر به‌قتل رسیدن و تکه تکه شدن جسد او در کنسولگری عربستان منتشر کرده‌اند.

روز جمعه، خبرگزاری آناتولی اعلام کرد که کارکنان کنسولگری عربستان در استانبول برای شهادت دادن در مورد اتفاقات مربوط به خاشقجی در دفتر دادستانی ترکیه حاضر شده اند.

پرونده قتل احتمالی خاشقجی باعث ایجاد هجمه بی سابقه ای علیه پادشاهی عربستان در سطح جهانی شده است.

 

 

چرا قتل خاشقچی فاجعه‌ای برای اسرائیل است؟ یادداشت دنیل شاپیرو در روزنامه هاآرتص

 

 

شفقنا- نمی‌توان وحشیگری‌ای که نیروهای عربستان سعودی علیه جمال خاشقجی انجام داده‌اند را به اسم اینکه توسط نیروهای خودسر انجام شده یا بازجویی، از مسیر خود خارج شده، توجیه کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، دنیل شاپیرو در روزنامه هاآرتص نوشت: پیامدهای این اتفاق، عمیق‌تر از خود آن تراژدی است. این موضوع سوالاتی اساسی را برای آمریکا و اسرائیل و نقششان در مورد کل مفهوم استراتژیک آنها در خاورمیانه ایجاد کرده است.

از طرفی برخی از منتقدان می‌توانند استدلال کنند که رفتار عربستان در کشتن وحشیانه جمال خاشقجی، تنها به لحاظ درجه، و نه نوع، با رفتار دیرینه خودکامگان عرب متفاوت بوده است. گرچه سیاست‌های سعودی‌ها بر سرکوب مردم خودشان است، اما اتحاد آمریکا و عربستان، دهه‌هاست که ادامه یافته است.

منافع آمریکا هنوز هم می‌تواند توسط برخی از اصلاحات اقتصادی و اجتماعی که محمد بن سلمان از آنها حمایت می‌کند، و همچنین به دلیل وجود اهداف استراتژیک مشترک برای مقابله با حضور ایران در منطقه، حفظ شود. آمریکا نمی‌تواند به راحتی از اینها چشم‌پوشی کند.

اما قتل خاشقجی، ورای خطوط قرمز اخلاق بود، و این اتفاق همچنین عدم پایبندی عربستان تحت حکومت بن سلمان را به عنوان یک شریک استراتژیک نشان داد. اتفاقی که در کنسولگری عربستان در استانبول افتاد، ما را به یاد سخن ناپلئون خطاب به یکی از دشمنانش می‌اندازد که گفت: «این بدتر از جنایت بود؛ این یک اشتباه بود!» حالا ما می‌توانیم این را اضافه کنیم که این یک اشتباه استراتژیک بود.

پیش‌تر محمد بن سلمان خود را به عنوان یک بازیگر بی‌پروا در هدایت سیاست خارجی عربستان ثابت کرده بود. کمپین او علیه حوثی‌های یمن، باعث درد و رنج فراوان مردم و غیرنظامیان شده است. همچنین استعفای زوری دیکته شده به سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان، چهره بن سلمان را بیش از پیش نمایان ساخت.

محاصره اقتصادی‌ای که عربستان در مورد قطر اعمال کرد، تا از این طریق بر ایران فشار بیاورد، کمترین نتایج را برای ریاض داشت. و قطع ارتباط بن سلمان با کانادا به دلیل انتقاد از بازداشت فعالان حقوق بشری در عربستان، در یک پیام توئیتری، بسیار واکنش مضحکی بود.

حالا اما با هدایت بن سلمان، یک جنایت وحشتناک اتفاق افتاده است؛ آنهم به این اندازه واضح و علنی. و سعودی‌ها چندین روز به پرزیدنت ترامپ دروغ گفتند؛ و هنوز هم دروغ می‌گویند. ترامپ شخصا شاید به خاطر بی‌اخلاقی‌های شخصی‌اش، یا معامله‌ای که برای فروش سلاح با عربستان کرده و روی آن پول حساب باز کرده است، اهمیتی به این فاجعه ندهد، اما بن سلمان نفهمید که دستور کشتن خاشقجی، عبور از خطوط قرمز مردم آمریکا و دو حزب کنگره این کشور است. و سخت‌ترین واکنش‌ها از دو عضو جمهوری‌خواه کنگره به نام لیندسی گراهام و مارکو روبیو بوده است.

البته باید گفت که سرکوب مخالفان از سوی عربستان عمل تازه‌ای نیست، اما سیستم سیاسی آمریکا شاید بتواند خود را با این اقدامات تا زمانی که در سطح مشخصی از دید قرار داشته باشند، تطبیق دهد. اما ولیعهد عربستان سعودی نفهمید که دزدیدن یک روزنامه‌نگار ساکن آمریکا و قطعه‌قطعه کردن بدن او، که تنها جرمش، بیان اعتقاداتش بوده است، خیلی بیشتر از حد تحمل آمریکایی‌هاست.

کسی نمی‌تواند دست به چنین جنایتی بزند و انتظار معامله اقتصادی و تسلیحاتی با آمریکا را داشته باشد؛ گرچه ترامپ مثل ولادیمیر پوتین که خود دستور کشتن روزنامه‌نگاران را می‌دهد، خیلی به این قضیه اهمیتی نمی‌دهد، اما مردم آمریکا حد و حدود مشخصی برای تحمل دارند و با فشارهای خود متحدانشان را مجبور می‌کنند که دست‌کم در کنار دولت آمریکا در این جنایات قرار نگیرند.

برای اسرائیل، این اتفاق غم‌انگیز باعث می‌شود که دیگر بر روی واقعیت‌های جدید خاورمیانه را که با ائتلاف اسرائیل و کشورهای عرب سنی زیر چتر آمریکا به منظور مقابله با ایران ایجاد شده بود، حسابی باز نکند. اسرائیل باید بسیار با دقت به برگ‌هایی که بازی می‌کند، توجه کند. قطعا یک واکنش از سوی آمریکا به مرگ خاشقجی وجود خواهد داشت؛ حتی اگر با مقاومت دولت ترامپ صورت بگیرد. نه واکنشی که ارتباط آمریکا و عربستان را کاملا از بین ببرد، اما دست‌کم هزینه آن، واکنش کنگره و فشار افکار عمومی خواهد بود.

واکنش کنگره نیز می‌تواند ایجاد محدودیت‌های شدید برای خرید اسلحه باشد. همچنین دیگر روابط دوستانه مقامات آمریکایی با محمد بن سلمان نیز وجود نخواهد داشت و روزنامه‌های آمریکایی نیز او را مثل گذشته با عنوان «اصلاح‌گری» که قصد «تغییر شکل» خاورمیانه را دارد، توصیف نخواهند کرد.

در این میان، اسرائیل که علاقه خاصی برای حفظ عربستان در کنار متحدان آمریکا داشت تا همگرایی استراتژیک علیه ایران را به حداکثر برساند، حالا باید از لابیگری برای بن سلمان در واشینگتن، خودداری کند. هماهنگی اسرائیل با شرکای خود در منطقه همچنان ضروری است، اما از نزدیک شدن به عربستان، ضربه خواهد خورد.

از آنجایی که جبهه مقابله با ایران و مقابله با عربستان در حال حاضر در سیاست خارجی آمریکا ایجاد شده، این برای اسرائیل اصلا خوب نیست؛ چون هرچقدر که فشار به عربستان برای مقابله با رفتارهای بن سلمان بیشتر شود، فشار بر روی ایران کمتر خواهد شد. و این بزرگترین ضربه به اسرائیل پس از مرگ آقای خاشقجی استدر واقع بن سلمان با خفه کردن مخالفانش، مانع تلاش برای ایجاد یک جبهه بین‌المللی فشار علیه ایران می‌شود.

و این آسیب، بسیار گسترده است. ترامپ که از بازی دور است، اما دیگر اعضای کنگره آمریکا و رهبران اروپایی، هیچ‌کدام دلشان نمی‌خواهد در کنار بن سلمان برای مشورت در مورد ایران بنشینند.

و این بزرگترین شاهد برای این است که بن سلمان، به لحاظ استراتژیک، بسیار کور است و آسیبی که می‌زند، تا زمانی ادامه خواهد یافت که در مسند قدرت بماند.

 

بانک مرکزی آمریکا: احتمال تحریم عربستان سعودی وجود دارد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین؛ بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی را از نزدیک پی می گیریم و در این ماجرا احتمال اعمال تحریم ها علیه عربستان سعودی وجود دارد و این مسئله بر بازار نفت پیامدهایی خواهد گذاشت.

 

قتل خاشقچی و سناریوی پیش‌رو

 

به دنبال فضاحت غیرقابل دفاعی که دست­‌اندرکاران ترور خاشقچی به بار آورده­‌اند دولت ترامپ نیز تحت فشار سنگینی قرار گرفته است. ترامپ که در رابطه با مسائلی چون تحریم ایران و همچنین ادامه حضور نظامی آمریکا در منطقه (به‌ویژه سوریه) و مواردی از این قبیل روی همکاری­‌های سیاسی اقتصادی و مالی عربستان حساب باز کرده بود اینک برای بازخواست جدی ریاض به‌خاطر رسوایی اخیر در منگنه قرار گرفته است.

دیدارنیوز ـ سیروان خسروزاده: جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی که به دنبال روی کار آمدن بن‌سلمان ناچار به ترک کشورش شد در اوایل ماه میلادی جاری پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول جهت انجام امور مربوط به ثبت ازدواج خود ناپدید گشته و از آن زمان تا حال مفقودالاثر است.

این روزها بسیاری بر این باورند که مقامات کنسولگری عربستان در استانبول وی را به قتل رسانده‌اند. نکته قابل تامل درباره شبهاتی است که این قتل کاملاً برنامه‌­ریزی شده و با دستور مستقیم مقامات سعودی و در راس آنان محمد بن سلمان به انجام رسیده است. بدون شک ولیعهد عربستان تصور نمی­‌کرد قتل خاشقچی چنین بازتاب جهانی پیدا کند، تا آنجا که حتی دولت ترامپ را نیز تحت فشار قرار دهد.

ولیعهد جوان عربستان که طی سال گذشته با تظاهر به تجددخواهی و اصلاح‌­طلبی برنامه­‌های جنجالی زیادی را در عربستان پیش برده بود اینک در حرکتی ناشیانه وجهه قابل تحسین و دستاوردهای زودگذرش را نقش بر آب ساخته و مستاصلانه برای رهایی از این مخمصه که بُعدی بین‌­المللی به خود گرفته، به واشنگتن چشم امید دوخته است. به دنبال فضاحت غیرقابل دفاعی که دست­‌اندرکاران ترور خاشقچی به بار آورده­‌اند دولت ترامپ نیز تحت فشار سنگینی قرار گرفته است.

ترامپ که در رابطه با مسائلی چون تحریم ایران و همچنین ادامه حضور نظامی آمریکا در منطقه (به‌ویژه سوریه) و مواردی از این قبیل روی همکاری­‌های سیاسی، اقتصادی و مالی عربستان حساب باز کرده بود، اینک برای بازخواست جدی ریاض به‌خاطر رسوایی اخیر در منگنه قرار گرفته است. او که در تازه‌­ترین موفقیت سیاسی­‌اش قبل از برگزاری انتخابات کنگره در ۱۵ آبان موفق به بازگرداندن کشیش برانسون به آمریکا شده است اکنون چنانچه موضع قاطعی در برابر ریاض اتخاذ نکند مورد انتقاد دمکرات­‌ها قرار خواهد گرفت و آنان بهره‌­برداری­‌های خاص خود را از این واقعه خواهند کرد. علاوه براین، در سطح بین‌المللی نیز موضع ترامپ زیر ذره‌­بین قرار خواهد گرفت و هرگونه اغماض آمریکا در برخورد با ریاض حمل بر دوگانگی این کشور در مقابله با تروریسم خواهد شد و مبارزه این کشور با تروریسم شعاری قلمداد خواهد شد که در خدمت منافع این کشور قرار گرفته است.

بر این اساس باید گفت آمریکا و شخص ترامپ ناچار به اتخاذ موضعی جدی در رفع ابهامات ناشی از قتل خاشقچی خواهند بود. در همین راستا ترامپ وزیر امورخارجه­‌اش را به عربستان اعزام کرده تا بعد از زمینه­‌سازی­‌های لازم عازم ترکیه شود. قطعاً وزیر امورخارجه مقامات ریاض را از تنگنایی که دولت ترامپ در آن قرار گرفته و همچنین از واکنش شدید اجتناب­‌ناپذیری که بایستی از خود علیه ریاض بروز دهد مطلع خواهد ساخت و در همان حال به آنان اطمینان خواهد داد که این واکنش­‌ها خللی در هم‌­پیمانی استراتژیک طرفین وارد نخواهد کرد.

باتوجه به شخصیت تاجر مسلک ترامپ باید گفت بعید نیست وی این تهدید را به فرصت تبدیل کند و درقبال رهایی دولت پادشاهی عربستان از تنگنای فعلی امتیازات و اخاذی­‌های قابل توجهی نیز کسب کند.از طرف دیگر روسیه و ترکیه و به‌ویژه ایران بدشان نمی آید که این بحران به شکافی میان آمریکا و عربستان بینجامد و همکاری منطقه­‌ای آنان مختل شود.

در هر حال باید گفت مقامات ریاض و شخص ولیعهد بایستی خود را برای سرکشیدن جام زهر آماده کنند. ریاض در موقعیت دشواری قرار گرفته است در درجه نخست بایستی سکوت سوال‌­برانگیز روزهای اخیر را توجیه کند؛ امری که به استدلالی قوی و متقاعد کننده نیاز دارد و در واقع باید گفت در حال حاضر دغدغه و تلاش اصلی مقامات ریاض حول تنظیم ساز و کارهای این نمایش سیر می­‌کند.

براساس نمایشنامه‌­ای که در حال تدوین است عوامل سفارت عربستان خودسرانه و به‌دور از هیچ ارتباطی با مقامات ریاض اقدام به قتل خاشقچی کرده‌اند و مقامات ریاض در برابر عمل انجام شده، یعنی قتل خاشقچی قرار گرفته‌اند. این عوامل دستگیر خواهند شد؛ احتمالاً به آنان وعده داده خواهد شد در قبال اعتراف به اقدام خودسرانه طولی نخواهد کشید تبرئه و آزاد خواهند شد اما بعداً برای از بین بردن کامل آثار جرم، آنان را به جرم قتل خودسرانه یک دگراندیش در دادگاهی ناعادلانه و به‌دور از انظار رسانه‌­ها اعدام خواهند کرد.

 

ولیعهد عربستان متهم ردیف اول ربایش و قتل خاشقچی است

 

 

رسانه های ترکیه با درج اخباری مبنی بر قتل و یا ربایش جمال خاشقچی روزنامه نگار مشهور عربستانی، به نقل از منابع امنیتی غیر رسمی و مطبوعات آمریکایی، نوک پیکان حملات و اتهامات را به طرف محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نشانه گرفته و او را مسئول سرنوشت خاشقچی اعلام می کنند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، به رغم انتشار اخباری از رسانه های ترک به استناد ادعاهای مطبوعات آمریکایی مبنی بر ربایش و قتل خاشقچی و همچنین تداوم تحقیقات جنایی و قضایی پلیس ترکیه، هنوز اطلاع دقیقی از سرنوشت این روزنامه نگار مشهور در دست نیست و خبری رسمی درباره سرنوشت وی منتشر نشده و این موضوع همچنان محور گمانه زنی مقامات امنیتی و مفسران سیاسی ترکیه است.
خبرهای مربوط به جمال خاشقچی که در ۲ اکتبر (۱۰ مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد، طی دو هفته اخیر به ویژه دیروز و امروز در راس اخبار رسانه های ترکیه قرار گرفته و آنها با استناد به منابع امنیتی ناشناس و نیز تفسیر گزارش های مندرج در مطبوعات غربی به ویژه آمریکایی، مستقیم و غیر مستقیم محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را مسئول نهایی و اصلی پرونده خاشقچی می دانند.
روزنامه کارار با انتشار گزارشی برگرفته از واشنگتن پست تحت عنوان ‘ولیعهد عربستان، صداهای مخالف را خفه می کند’ نوشت: حاکمیت ریاض در دوران ولیعهدی بن سلمان به روش اداره امنیتی و پلیسی این کشور روی آورده و عربستان به سوی آینده ای تاریک و بغرنج در حرکت است.
این رسانه با استناد به نوشته های روزنامه واشنگتن پست افزود: کشور عربستان امروز به زندانی بزرگ تبدیل شده به طوری که بن سلمان برای تثبیت قدرت خود، بسیاری از منتقدین را وادار به سکوت و بعضی دیگر را سرکوب کرده و تاریکی مطلق بر این کشور حاکم شده است.
به نوشته روزنامه کارار، محمد بن سلمان پس از رسیدن به مقام ولیعهدی عربستان، تاکنون بیش از ۴۰۰ نفر از علمای دینی، فعال حقوق بشری و کارفرمایان را دستگیر و زندانی کرده و از سرنوشت شماری دیگر به مانند خاشقچی خبری در دست نیست.
روزنامه ینی شفق ترکیه نیز صبح امروز با استناد به اخبار منتشره در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: مقامات آل سعود تحت فشار سنگین بین المللی ناگزیر از پذیرش قتل و یا ربایش خاشقچی هستند و در این اثنا تصمیم به انتساب این جنایت به ژنرال احمد الاسیری از مسئولان بلند پایه اطلاعاتی و نزدیک به ولیعهد را گرفته اند.
این رسانه نزدیک به دولت ترکیه در ادامه با استنادی دیگر به اطلاعات مندرج در روزنامه نیویورک تایمز افزود: مقامات عربستانی برای مختومه شدن هر چه زودتر این پرونده، همه تلاش خود را به کار بسته اند و در این راستا دست به دامن آمریکا و ترکیه شده و نام این مقام بلندپایه اطلاعاتی را به عنوان عامل جنایت به مقامات واشنگتن اعلام کرده و خواهان حمایت کاخ سفید از طرح مختومه شدن این پرونده و خاتمه بحران هستند.
این رسانه همچنین افزود: جرد کوشنر داماد ترامپ نیز که رابطه حسنه ای با حکومت ریاض به ویژه با بن سلمان دارد، به رییس جمهوری آمریکا بر تداوم حمایت از ولیعهد تاکید کرده است.
روزنامه استار از دیگر رسانه های نزدیک به حزب حاکم ترکیه نیز با انتشار گزارشی تحت عنوان ‘شاهزاده بن سلمان چگونه مخالفان را حذف کرد؟ اسناد صوتی افشا و به میان آمد’ نوشت: حادثه ناپدید شدن خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول به عنوان مخالف اقدامات بن سلمان، توجه افکار عمومی و بسیاری از صاحب نظران سیاسی را بیش از گذشته به نحوه اداره کشور عربستان، حذف منتقدان حکومت ریاض با نظارت محمد بن سلمان ولیعهد این کشور و اجرای این پروژه توسط سعود القحطانی مشاور رسانه ای ولیعهد جلب کرد.
به نوشته این رسانه، روزنامه واشنگتن پست چهارشنبه گذشته مصاحبه ای را با یکی از دوستان نزدیک خاشقچی به نام عمر عبدالعزیز منتشر کرد که وی در این مصاحبه مدعی شد که نزدیکان بن سلمان در کافه ای در کانادا سعی داشتند تا وی را برای بازگشت به عربستان اقناع کنند که در این راستا، از ابزار تهدید و خشونت نیز استفاده کرده اند.
استار به نقل از واشنگتن پست نوشت: این روزنامه نگار و فعال حقوق بشری عربستانی اسناد صوتی تهدید وی توسط ماموران بن سلمان و تحت فرمان سعود القحطانی را نیز تحویل مسئولان واشنگتن پست داده است.
روزنامه استار همچنین با انتشار تصاویری از ورود تیم ۱۵ نفره عربستانی به ترکیه در روز ناپدید شدن خاشقچی و با کشیدن دایره ای اطراف دو نفر از حاضرین در این تصاویر، احتمال ارتکاب به جنایت را متوجه انها دانست.
روزنامه صباح از دیگر رسانه های نزدیک به دولت ترکیه نیز با انتشار خبری منتسب به شبکه الجزیره قطر عنوان کرد که قتل خاشقچی در ساختمان کنیسولگری عربستان در استانبول در حین شکنجه تثبیت شده است و مقامات ترکیه در چند روز آینده گزارشی رسمی و دقیق اعلام خواهند کرد.
به نوشته این رسانه با استناد به گزارش منتشره در تلویزیون الجزیره، قاتلان خاشقچی تحت امر و هدایت بن سلمان مرتکب این جنایت شده اند و مقامات امنیتی ترکیه با حساسیت ویژه ای پیگیر این ماجرا بوده و هستند.
روزنامه های کارار و ینی آکیت ترکیه نیز با درج تیتر ‘مکان قتل مشخص شد’ به نقل از شبکه الجزیره به انتشار این خبر اقدام کردند.
هنوز از سرنوشت دقیق خاشقچی که از روز دوم اکتبر(۱۰ مهرماه) به محل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست.
با انتشار خبر ناپدیدشدن خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان، موجی از خشم و واکنش های تند علیه حکومت آل سعود در سراسر جهان به راه افتاد تا جایی که سران بسیاری از کشورهای غربی خواهان پاسخی شفاف از سوی ریاض شدند.
در همین ارتباط برگزاری ‘کنفرانس سرمایه آینده ریاض’ نیز در هاله ای از ابهام قرار گرفت به طوری که بسیاری از مدعوین مشهور از شرکت در این کنفرانس خودداری کردند و حتی ‘ارنست مونیز’ وزیر انرژی آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما نیز چهارشنبه گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد که تا روشن شدن زوایای بیشتری از ماجرای ناپدید شدن و قتل احتمالی «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد برجسته عربستانی، عضویت خود در هیات مدیره پروژه مگاشهر ‘نیوم’ در عربستان سعودی را به حالت تعلیق در می آورد.
رسانه های ترکیه روز گذشته ( پنجشنبه ) ضمن معرفی پنج نفر از اتباع عربستانی به عنوان متهمان قتل خاشقچی، جزئیات بیشتری از مدارک صوتی ساعات اولیه بازداشت و قتل وی را منتشر کردند.
همه مدارک و شواهد ادعا شده در رسانه های ترکیه نشان می دهد که نزدیکان بن سلمان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود در باره بی اطلاعی از سرنوشت این روزنامه نگار کذب است.
دولت ترکیه که بررسی وضعیت خاشقچی را در اولویت کاری قرار داده، نتیجه آخرین بررسی های خود را به شکل رسمی اعلام نکرده است و مقامات این کشور روش محتاطانه ای را در اظهار نظر درباره وضعیت وی در پیش گرفته اند.

 

نیویورک‌تایمز:عربستان مشاور ارشد ولیعهد را مسئول قتل خاشقجی اعلام خواهد کرد

 

عربستان مشاور ارشد ولیعهد را مسئول قتل خاشقجی اعلام خواهد کرد

 

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا مدعی شد که عربستان سعودی، مشاور ارشد ولیعهد این کشور را مسئول کشته شدن روزنامه‌نگار منتقد سعودی اعلام خواهد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، روزنامه نیویورک تایمز آمریکا مدعی شد که عربستان سعودی آماده می‌شود که ژنرال «احمد عسیری» مشاور ارشد «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور و از کارکنان اطلاعاتی را مسئول کشته شدن «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی اعلام کند.

روزنامه مذکور در این گزارش به سه منبع آگاه از برنامه‌های در نظر گرفته شده توسط عربستان سعودی در این زمینه اشاره کرده است.

نیویورک تایمز عنوان کرده که این منابع می‌گویند که مقام‌های عربستان سعودی به دنبال آن هستند تا اعلام کنند که عسیری از محمد بن سلمان برای دستگیری خاشقجی دستور شفاهی گرفته، اما وی یا با برداشت اشتباه از این دستور یا با فراتر رفتن از محدوده آن، خاشقجی را به قتل رسانده است.

این منابع همچنین افزوده‌اند که با مقام‌های کاخ سفید نیز دیدار داشته و آنها نیز از عسیری سخن گفته‌اند.

یک منبع نزدیک به کاخ سفید نیز اعلام کرده که «جرد کوشنر» داماد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از وی خواسته که از محمد بن‌سلمان حمایت کند.

کوشنر معتقد است که فشارهای وارده بر عربستان سعودی درباره مفقودی و احتمال کشته شدن جمال خاشقجی مانند دیگر اشتباهات این کشور با گذشت زمان فراموش خواهد شد.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی، سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست روز دوم ماه اکتبر به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشده است.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج خاشقجی از کنسول‌گری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرده که همزمان با ورود او به این محل، ۱۵ مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

 

حلقه محاصره محمد بن سلمان تنگ‌تر می‌شود

 

 

حلقه محاصره محمد بن سلمان تنگ تر می شود

 

محمد بن سلمان، در مدت کوتاه حضورش در قدرت، تلاش‌های بسیار زیادی انجام داد تا از خود تصویر یک اصلاح‌طلب در غرب ایجاد کند. اما ماجرای خاشقجی به یکباره نه تنها آن تصویر را متلاشی کرد بلکه اکنون حتی تخت پادشاهی‌اش را در معرض خطر جدی قرار داده است.

فرارو- پس از انتشار گزارش های غیررسمی مبنی بر آماده شدن عربستان برای پذیرش مسئولیت قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد، و انداختن تقصیر این واقعه به گردن “عناصر خودسر”، رسانه ها بر نقش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در کشته شدن خاشقجی متمرکز شده اند.

به گزارش فرارو، ماجرای ناپدید شدن خاشقجی، که گفته می شود در دوم اکتبر در کنسولگری عربستان در استانبول تکه تکه شد، مانند توپ برفی شده است که هر چه به جلو حرکت می کند حجم آن بزرگ تر و بزرگ تر می شود.

مقامات ترکیه از همان روز های اول ناپدید شدن خاشقجی، که سعودی ها اصرار می کردند او از کنسولگری بیرون رفته، با اطمینان اعلام کردند که این روزنامه نگار در داخل کنسولگری کشته شده است. در روز های بعدی، افشاگری های مقامات ترکیه ادامه یافت. این مقامات، که بر عدم ذکر نام شان در رسانه ها اصرار می کردند، از طریق رسانه های آمریکایی و اروپایی به تدریج و به صورت مستمر جزئیات تکان دهنده ای درباره لحظات قتل خاشقجی افشا کردند. به نظر می رسد که ترکیه مایل نیست در ماجرای خاشقجی به طور صریح در برابر عربستان بایستد بلکه تلاش می کند از طریق افشای جزئیات قتل خاشقجی در رسانه های آمریکا، هم افکار عمومی جهان را علیه محمد بن سلمان بسیج کند و هم دولت دونالد ترامپ را برای اتخاذ یک موضع سختگیرانه در برابر حاکمان عربستان تحت فشار قرار دهد.

این افشاگری های مدیریت شده، محمد بن سلمان را در چنان موقعیت دشواری قرار داده که حتی برخی محافل سیاسی و رسانه ای غربی هم به طور علنی خواستار کناره گیری او شده اند. وقتی که برخی رسانه ها به نقل منابع ناشناس اعلام کردند عربستان برای پذیرش مسئولیت قتل خاشقجی توسط عناصر خودسر آماده می شود، ترکیه به طور هوشمندانه جزئیاتی افشا کرد که عملا این طرح عربستان را ناکام گذاشت. عربستان مایل بود بگوید که عناصر خودسر بدون اجازه بن سلمان اول می خواستند از خاشقجی بازجویی کند، اما به دلیل بروز اشتباه در بازجویی، خاشقجی به قتل رسید. منابع ناشناس ترکیه ای برای ناکام کردن این طرح، اعلام کردند که در بدو ورود خاشقجی به کنسولگری، او توسط تیم ۱۵ نفره ترور – که یکی از آن ها پزشک متخصص کالبدشکافی است – به قتل رسید.

در اثر افشاگری های ترکیه، این پرسش در رسانه های آمریکا مطرح شده که اگر تیم ۱۵ نفره برای ربودن یا بازجویی از خاشقجی به استانبول رفته بودند، پس چه لزومی دارد که پزشک متخصص کالبدشکافی با خود ببرند؟

مضاف بر این، برخی رسانه ها اعلام کردند که چند تن از اعضای تیم ترور، از نزدیکان بن سلمان هستند. به عنوان نمونه، سه تن از اعضای تیم ترور با نام های محمد سعد الزهرانی، طاهر غالب الحربی و ماهر عبدالعزیز مطرب، چند بار در کنار بن سلمان مشاهده شده اند. جالب آنکه الزهرانی در دیدار اخیر بن سلمان و پومپئو در ریاض هم حضور داشت. مطرب نیز که این روز ها در کانون تحقیقات ترکیه قرار دارد، به عنوان هماهنگ کننده عملیات ترور معرفی شده است. روزنامه نیویورک تایمز طی گزارش مفصلی برخی از اعضای تیم ۱۵ نفره را شناسایی کرده و گفته برخی از آن ها با بن سلمان ارتباط دارند. به گفته این روزنامه، مطرب، در چندین سفر خارجی، بن سلمان را همراهی کرده است. منابع ترکیه ای به شبکه الجزیره هم گفته اند دو هواپیمای خصوصی، که تیم ترور را به ترکیه منتقل کردند، توسط مطرب اجاره گرفته شده اند و این شخص در روز قتل خاشقجی ۱۹ تماس تلفنی گرفته که چهار تماس از آن ها با رئیس دفتر محمد بن سلمان بوده است.

به هر حال افشاگری های ترکیه ظاهرا تاثیرگذار بوده است. روزنامه نیورک تایمز در گزارش دیگری اعلام کرد آژانس های اطلاعاتی آمریکا متقاعد شده اند که بن سلمان در ناپدید شدن خاشقجی دست داشته است. حضور افراد نزدیک به بن سلمان در گروه ترور خاشقجی، به عنوان مدرکی برای مقصر دانستن ولیعهد در ترور روزنامه نگار منتقد تلقی شده است. مقامات اطلاعاتی آمریکایی به این روزنامه گفته اند با توجه به سیطره کامل بن سلمان بر دستگاه های امنیتی، بسیار بعید است که یک عملیات بدون اطلاع او انجام شود.

بخوانید: جمال خاشقجی؛ کاهی که کمرِ شتر را شکست!

آژانس های اطلاعاتی آمریکا، در حال آماده کردن ارزیابی شان درباره نقش محمد بن سلمان هستند و این ارزیابی را به دونالد ترامپ خواهند داد. ترامپ پیش از این، وزیر خارجه اش، مایک پومپئو، را به عربستان و ترکیه اعزام کرد تا راه حلی برای بحران خاشقجی پیدا کند. اما ظاهرا پومپئو نتوانسته ریاض را از این مخمصه جهانی خارج کند. یک منبع آگاه از جلسه پومپئو و بن سلمان به نیویورک تامیز گفته پومپئو به طور خصوصی به بن سلمان گفته که حتی اگر او از قتل خاشقجی اطلاعی نداشته است باید مسئولیت این واقعا را به عهده بگیرد تا کشورش را از تبعات واکنش های بین المللی رها کند.

اما پذیرش مسئولیت قتل توسط بن سلمان ممکن است برای او گران تمام شود و حتی این احتمال نیز وجود دارد که جایگاه فعلی اش را هم از دست بدهد. در حقیقت همین الآن هم برخی گزارش ها درباره احتمال کناره گیری بن سلمان از قدرت منتشر شده است. علاوه بر تحلیل هایی که در رسانه های غربی درباره امکان کناره گیری بن سلمان مطرح شده، برخی از مقامات حتی به صورت علنی این امر را بیان کرده اند. سناتور لیندسی گراهام، که قبلا مدافع عربستان بود، صریحا درباره کناره گیری ولیعهد اظهارنظر کرده است. او ضمن مقصر دانستن بن سلمان در قتل خاشقجی، گفته تا وقتی که محمد بن سلمان در قدرت است با عربستان تعامل نخواهد کرد.

پس از ناکام ماندن طرح مقصر دانستن عناصر خودسر در قتل خاشقجی و نیز تمرکز توجه جهانی بر محمد بن سلمان، اکنون برخی گزارش ها درباره زمینه سازی برای خروج بن سلمان از قدرت منتشر شده است. روزنامه لوفیگارو فرانسه به نقل یک منبع دیپلماتیک در پاریس گفته شورای بیعت عربستان، اخیرا برای بررسی امکان انتخاب یک جانشین ولیعهد جلسه برگزار کرده است. شاهزادگان و بزرگان خاندان آل سعود اعضای این شورا هستند و این اعضا هم مسئول انتخاب پادشاه و ولیعهد هستند. بنا به گفته لوفیگارو، خالد بن سلمان، برادر کوچکتر ولیعهد و سفیر عربستان در آمریکا، به عنوان گزینه جانشین ولیعهد مطرح شده است. اگر خالد به این سمت منصوب شود این بدان معناست که محمد از قدرت کناره گیری خواهد کرد، اما این نه به صورت فوری بلکه در میان مدت اتفاق خواهد افتاد.

پس از شعله ور شدن بحران خاشقجی، خالد واشنگتن را ترک کرد و به ریاض بازگشت. مقامات آمریکایی گفته اند که بازگشت خالد به عنوان سفیر به آمریکا بعید است. اگر بحران ادامه پیدا کند، شاید خاندان آل سعود تصمیم بگیرند خالد را به جای محمد سرکار بیاورند تا هم ولیعهد را از گزند پیگرد قضایی حفظ کنند و هم فشار های بین المللی بر کشورشان را کمتر کنند.

محمد بن سلمان، در مدت کوتاه حضورش در قدرت، تلاش های بسیار زیادی انجام داد تا از خود تصویر یک اصلاح طلب در غرب ایجاد کند. اما ماجرای خاشقجی به یکباره نه تنها آن تصویر را متلاشی کرد بلکه اکنون حتی تخت پادشاهی اش را در معرض خطر جدی قرار داده است.

 

بازجویی از کارکنان سرکنسولگری عربستان سعودی در استانبول

 

بازجویی از کارکنان سرکنسولگری عربستان سعودی در استانبول

 

کارکنان سرکنسولگری عربستان سعودی در استانبول در چارچوب تحقیقات پرونده ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل این کشور در دادستانی کل استانبول بازجویی می‌شوند.

به گزارش آناتولی در چارچوب این تحقیقات ۱۵ کارکن ترک این کنسولگری از جمله راننده کنسول و مسئولان ارتباطات به عنوان شاهد به دادگاه استانبول واقع در منطقه چاغلایان آمدند.

گفته شد این بازجویی ها توسط دادرسان دفتر مبارزه با تروریسم و جرایم سازمان یافته دادستانی کل استانبول انجام می شود.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست روز دوم ماه اکتبر جاری به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شده و از آن خارج نشده است.

پلیس ترکیه ضمن تایید عدم خروج خاشقچی از کنسول‌گری عربستان سعودی در استانبول اعلام کرده که همزمان با ورود او به این محل ۱۵ مقام امنیتی عربستان نیز با دو پرواز وارد این شهر شده و پس از مدت کوتاهی ترکیه را ترک کرده‌اند.

روز پنجشنبه ۱۹ اکتبر دادستانی استانبول نیز اعلام کرد که بررسی و تفحص واحدهای امنیتی و قضایی ترکیه از اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی مطابق با قوانین و معاهدات بین المللی ادامه دارد.

 

ماجرای خاشقچی و ۴ معضل جدید ترامپ در قبال ایران

ماجرای خاشقچی موضوع تحریم ایران از سوی آمریکا را به حاشیه برده است. حتی دوپینگ خبری اخیر تحریم ۲۰ بانک و شرکت ایرانی نیز تکانی در بازار داخلی ایران ایجاد نکرد.

عصرایران؛ مازیار آقازاده – ماجرای ناپدید شدن مرموز و یا قتل احتمالی “جمال خاشقچی ” روزنامه‌نگار منتقد دولت سعودی در کنسولگری سعودی در استانبول، نه تنها برای دولت سعودی بحرانی جدی در عرصه سیاست خارجی و دیپلماتیک پدید آورده، بلکه به نظر می‌رسد دردسری مشابه و بزرگ برای دونالد ترامپ و هیات حاکمه آمریکا نیز محسوب می‌شود.

عربستان سعودی دهه هاست که متحد سنتی دولت واشنگتن در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود و “شکرآب” شدن رابطه واشنگتن و ریاض هم از منظر اهمیت این رابطه برای دو طرف و هم از منظر موقعیت خاصی که هم اکنون وجود دارد، برای دولت ترامپ یک چالش عمده محسوب می‌شود.

ترامپ به اندازه کافی از منظر مشروعیت سیاسی برای اعمال تحریم‌های فلج کننده و همه‌جانبه علیه ایران در جهان تنها مانده بود؛ و حالا در معرض و خطر از دست دادن یکی از مهم‌ترین متحدان و همراهان منطقه‌ای خود در سیاست اعمال فشار حداکثری علیه ایران، قرار گرفته است.

ماجرای خاشقچی از چند منظر برای دولت ترامپ یک دردسر و چالش عمده خلق کرده است:

۱- این مساله توجه و تمرکز رسانه‌های جهانی را در دو هفته گذشته به سوی خود جلب کرده است و از این حیث موضوع تحریم‌ها علیه ایران به ویژه در آستانه “بازه زمانی روانی ۱۳ آبان” را در حاشیه قرار داده است.

این در حالی است که دولت ترامپ انتظار دارد همچنان برای اعمال فشار بر ایران، تمرکز رسانه‌های جهانی را روی موضوع ایران و تحریم‌های آمریکا علیه ایران متمرکز کندو با این کار جنگ روانی گسترده خود علیه افکار عمومی در ایران را همچنان پایدار نگه دارد. دوپینگ خبری اخیر دولت ترامپ در تحریم ۲۰ شرکت و بانک ایرانی نیز چندان موثر واقع نشد و این مساله نه تنها تکان قابل اعتنایی در بازار آشفته ایران ایجاد نکرد، بلکه توجهات جهانی همچنان متمرکز بر موضوع خاشقچی مانده است و رسانه‌ها و محافل سیاسی دنیا همه حواسشان متمرکز بر عاقبت این پرونده جنجالی است.

بنابراین به نظر می‌رسد تا اطلاع ثانوی در جنگ روانی و رسانه‌ای دولت ترامپ و متحدانش – دولت سعودی و اسراییل- علیه ایران وقفه ای جدی ایجاد شده و این مساله برای دیپلماسی ایران یک فرصت “خلق‌الساعه” خلق کرده است.

بی اعتنایی دیروز بازار ایران به خبر تحریم ۲۰ بانک و شرکت ایرانی، برای دولت ایران نشانه مثبت و خوبی محسوب می شود.

۲- چالش دیگر مساله خاشقچی برای ترامپ در زمینه به هم خوردن احتمالی رابطه با سعودی است. ترامپ برای اعمال فشار بر ایران به ویژه در مساله تحریم نفتی به همراهی و کمک دولت سعودی نیاز دارد و با ایجاد مانع “خاشقچی” و تهدیدات ضمنی دولت سعودی مبنی بر احتمال کاهش صادرات نفتی سعودی در صورت تحریم این کشور از سوی کنگره یا دولت آمریکا، ثبات بازار جهانی نفت در شرایطی که در شش ماهه سرد سال – فصل افزایش تقاضا- قرار داریم، در تزلزل خواهد بود.

دولت ترامپ و دولت سعودی هفته‌هاست تبلیغ می‌کنند که با خروج نفت ایران از بازار آب از آب تکان نخواهد خورد و قیمت‌ها بالا نخواهد رفت، چون دولت سعودی و دیگر تولید کنندگان و صادرکنندگان نفت، کمبود نفت ایران را در بازار جبران می‌کنند و حالا زمزمه‌های برهم خوردن رابطه ریاض- واشنگتن و تهدید ضمنی سعودی‌ها به واکنش شدید در قبال هر گونه تنبیه و تحریم آمریکا از طریق ابزار نفت، این اطمینان را از آینده ثبات قیمتی در بازار جهانی نفت می‌گیرد و این در حالی است که کمتر از ۳ هفته دیگر انتخابات مهم میاندوره‌ای کنگره آمریکا برگزار می‌شود و در صورت تلاطم در قیمت نفت و افزایش قیمت بنزین در آمریکا، این مساله به یک چالش جدی برای ترامپ تبدیل خواهد شد.

۳- مساله دیگر که چالشی جدی برای آمریکا ایجاد کرده، ” استاندارد دوگانه” این کشور در قبال مساله حقوق بشر است.

البته آمریکایی‌ها دهه هاست که در معرض این اتهام هستند که با موارد نقض حقوق بشر در کشورهای متحدشان به طور جدی مقابله نمی‌کنند و در عوض در برابر کشورهایی که با آنها رابطه خوبی ندارند، از ابزار حقوق بشر به عنوان چماقی برای تسویه حساب استفاده می کنند.

حالا با مساله خاشقچی چشم همه دنیا به نحوه مواجهه دولت آمریکا با دولت عربستان سعودی است. باید دید در صورت صحت فرضیه “تکه‌تکه شدن بدن یک روزنامه‌نگار منتقد با اره برقی در کنسولگری یک دولت دوست و متحد آمریکا” واکنش کاخ سفید به این مساله چه خواهد بود؟! به ویژه اینکه این مساله در صورت صحت یکی از بی‌سابقه‌ترین اشکال جنایت‌هایی خواهد بود که در تاریخ مدرن جهان به وقوع پیوسته است.

۴- چالش دیگر ترامپ در مساله خاشقچی، احتمال تشدید اختلافات او با کنگره آمریکاست. کنگره آمریکا که تحت تسلط جمهوریخواهان است لحن بسیار تندی در قبال دولت عربستان سعودی گرفته است و حتی دیروز – چهارشنبه- طرح اولیه تحریم تسلیحاتی دولت سعودی در آن مطرح شده است.

این طرح در صورت تصویب در کنگره چالشی جدی برای دولت ترامپ خواهد بود، به ویژه آنکه ترامپ پیشتر به صراحت تاکید کرده که تنبیه عربستان سعودی را از طریق برهم زدن توافقات و قراردادهای اقتصادی و تسلیحاتی نخواهد پیمود؛ اما به نظر می‌رسد جمع بزرگی از سناتورها و اعضای کنگره به ویژه در بین جمهوریخواهان حامی دولت ترامپ، نگاه دیگری دارند و می‌خواهند دولت عربستان را بسیار شدیدتر و گسترده‌تر از آنچه که ترامپ در ذهن دارد، تنبیه کنند.

ایجاد توازن بین “تنبیه عربستان سعودی” – در صورت اثبات نقش داشتن مستقیم مقامات ارشد این کشور در قتل احتمالی خاشقچی – از سویی و نگه داشتن عربستان سعودی در صدر تیم اعمال فشار علیه ایران، یکی از چالش های عمده ترامپ و دولت اوست؛ و به همین منظور شاید یک راه حل میانه برای دولت ترامپ قربانی کردن جمعی از مقامات ارشد عربستان سعودی (از جمله محمد بن سلمان) و جایگزین کردن یک فرد نزدیک به آمریکا در مقام ولایتعهدی سعودی باشد.

 

جزئیات اسناد صوتی شکنجه خاشقچی منتشر شد/ سر خاشقچی را در کنسولگری بریدند/ یکی از جنایتکارها، از اعضای دفتر بن‌سلمان است

 

شبکه خبر.۷ ترکیه اعلام کرد که ماموران امنیتی ترکیه به اسناد صوتی مبنی بر شکنجه و قتل جمال خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول دست یافته اند که حاوی جزئیات بیشتری از جنایت علیه این روزنامه نگار است.
به گزارش ایرنا ، هنوز از سرنوشت دقیق خاشقچی که از روز دوم اکتبر(۱۰ مهرماه) به محل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست، ولی منابع غیر رسمی پلیس به رسانه ها گفته اند که اسناد و شواهد نشان می دهد که وی در داخل ساختمان کنسولگری مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته و در همان جا به قتل رسیده است.
دقایقی پیش پایگاه اینترنتی شبکه خبر.۷ با انتشار گزارشی مدعی شد که بر اساس اخبار دریافتی از منابع موثق، اسناد صوتی زیادی مربوط به ضرب و شتم خاشقچی در اختیار ماموران قضایی ـ امنیتی ترکیه قرار دارد که در یکی از موارد محمد العتیبی سرکنسول عربستان از ماموران بن سلمان می خواهد که هر گونه اقدام علیه خاشقچی را بیرون از کنسولگری انجام دهند.
جزئیات اسناد صوتی شکنجه خاشقچی منتشر شد
در ادامه این گزارش آمده است که خاشقچی در داخل ساختمان کنسولگری به شدت شکنجه شده و در ادامه تیم ترور اعزامی آل سعود، ابتدا انگشتان و در نهایت سر این روزنامه نگار مشهور را به طرز وحشیانه بریده اند.
به نوشته این رسانه، در اسناد صوتی به دست آمده صدای اعتراض محمد العتیبی شنیده می شود که می گوید ‘این جنایت را بیرون از کنسولگری انجام دهید و برای من بلا و دردسر درست نکنید.’
این گزارش می افزاید: در پاسخ به اعتراضات سرکنسول، فردی با خشونت به وی می گوید’ اگر در بازگشت به عربستان قصد زندگی داری، ساکت شو.’
بنا بر اعلام شبکه خبر.۷، بسیاری از رسانه های خبری جهان با استناد به منابع امنیتی ترکیه، از ضرب و شتم خاشقچی در ساختمان کنسولگری خبر می دهند به طوری که خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود نوشت که ماموران ترکیه به اسناد جنایت در کنسولگری دست یافته اند و شبکه تلویزیونی سی.ان.ان نیز خبر از قتل و مثله کردن جنازه خاشقچی را منتشر کرد.
بنا بر ادعای این شبکه خبری ترکیه، از دیگر رسانه می توان به شبکه الجزیره قطر اشاره کرد که به جزئیاتی از حادثه خاشقچی پرداخت و نوشت: خاشقچی در اتاق کنسولگری به قتل رسیده و در هفت دقیقه توسط صلاح محمد الطبیقی متخصص کالبد شکافی مثله و تکه تکه شده است و در حین ارتکاب به این جنایت به اطرافیان خود، گوش دادن به موسیقی را توصیه کرده است.
برای تعیین سرنوشت خاشقچی، به درخواست پلیس ترکیه برای بازرسی فنی ساختمان کنسولگری و اقامتگاه العتیبی در استانبول تیم تحقیقاتی مشترک تشکیل شده و این تیم دو شب گذشته به جست و جوی ساختمان کنسولگری پرداختند.
بازرسی و تفتیش اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در شهر استانبول نیز که قرار بود شب گذشته برای مشخص شدن سرنوشت جمال خاشقچی انجام شود، ابطال شد.
شبکه ان.تی.وی ترکیه علت لغو بازرسی از اقامتگاه سرکنسول عربستان در استانبول را حضور نیافتن یکی از مقام های مرتبط عربستان در این مکان اعلام کرد.
این در حالی است که محمد العتیبی که از او به عنوان فرد کلیدی در پرونده خاشقچی نام برده می شود، دیروز عصر پس از آن که مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه خبر از احتمال بازجویی از تمام کارکنان کنسولگری را داد، از ترکیه خارج شده و به کشور خود بازگشت.
دو شب پیش تیم مشترک ۲۲ نفره پلیسی ترکیه و عربستان ساختمان کنسولگری عربستان را در استانبول به مدت ۹ ساعت مورد بازرسی قرار دادند و دیشب نیز بازرسی در این مکان ادامه یافت.
رسانه های ترکیه اعلام کردند که امروز نیز بازرسی فنی و تخصصی عوامل پلیس جنایی و قضایی دو کشور از ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ادامه خواهد داشت.
این در حالی است که رسانه های آمریکایی اعلام کردند که مقامات ترکیه در تحقیقات مربوط به ناپدید شدن جمال خاشقچی هویت پنج مظنون قتل این روزنامه نگار را مشخص کرده اند که چهار نفر از آنها به طور مستقیم با حکومت عربستان سعودی در ارتباط هستند.
به نوشته نیویورک تایمز، یکی از این افراد از دست اندرکاران دفتر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و دیگری نیز پزشک متخصص پزشکی قانونی با پست رده بالا در وزارت کشور عربستان است.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیروز طی مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد که تفتیش کنسولگری عربستان برای مشخص شدن نهایی سرنوشت جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی ناپدید شده ادامه خواهد داشت.
وی هدف از انجام تحقیقات پیرامون ناپدید شدن خاشقچی را دستیابی به ادله و شواهد محکمه پسند بیان کرد و گفت: علاوه بر ادامه جست و جوی فنی ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول، در جریان تحقیقات احتمال وجود مواد سمی نیز بررسی می شود.
وی افزود: امیدواریم که در روند تحقیقات و در زمان کوتاه به نتایج و یافته های معقول برسیم.
مولود چاووش ‌اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه نیز بعد از ظهر سه شنبه در دیدار با معاون وزیر امور خارجه بخش ترک نشین قبرس از احتمال بازجویی دادستانی ترکیه از هر فرد مظنون در کنسولگری عربستان سعودی در خصوص ناپدید شدن خاشقچی خبر داد.
وی اعلام کرد که احتمال بازجویی از کارکنان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول وجود دارد، ولی آنها ممنوع الخروج نیستند و هر کدام از کارکنان کنسولگری عربستان اجازه خروج از ترکیه را دارند.
ساعاتی پس از اعلام این اظهارات وزیر امور خارجه ترکیه، محمد العتیبی سرکنسول عربستان در استانبول که از او به عنوان فرد کلیدی در ناپدید شدن جمال خاشقچی نام برده می شود، ترکیه را ترک کرد.
هنوز از سرنوشت دقیق خاشقچی که از روز دوم اکتبر(۱۰ مهرماه) به محل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست، ولی منابع غیر رسمی پلیس به رسانه ها گفته اند که اسناد و شواهد نشان می دهد که او از ساختمان کنسولگری خارج نشده و در همان جا به قتل رسیده است.
خاشقچی ۵۹ ساله، پس از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.
دولت ترکیه که بررسی وضعیت او را در اولویت کاری قرار داده، نتیجه آخرین بررسی های خود را به شکل رسمی اعلام نکرده است و مقامات این کشور روش محتاطانه ای را در اظهار نظر در باره وضعیت خاشقچی در پیش گرفته اند.
خاشقچی روزنامه نگار مشهور عربستانی که از اعضای انجمن رسانه های ترک ـ عرب بوده است، از دو هفته پیش و از زمان مراجعه به ساختمان سرکنسولگری عربستان در شهر استانبول ناپدید شده است.
برخی منابع غیر رسمی خبری، مدعی قتل روزنامه نگار منتقد آل سعود از سوی ماموران سرویس امنیتی سعودی پس از شکنجه در کنسولگری عربستان شده اند.
بر اساس شایعه منتشر شده، خاشقچی توسط ۱۵ ماموری که در زمان حضور او در کنسولگری، از عربستان به استانبول آمده بودند، به قتل رسیده است و قاتلان نیز به کشور خود بازگشته اند.
خاشقچی در مقالاتی که در روزنامه واشنگتن پست نوشته بود، از جنگ عربستان در یمن، بحران اقتصادی با کانادا و دستگیری مدافعان حقوق زنان در عربستان انتقاد کرده بود.

مشاور اردوغان: عاملان و آمران قتل خاشقچی خودسر نبودند

 

یاسین آکتای مشاور اردوغان و معاون حقوق بشر حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه گفت: اشخاصی که مرتکب ربایش و قتل خاشقچی شده اند، بی گمان خودسر نبوده و با دستور عالی ترین مقامات سیاسی ـ امنیتی ریاض دست به چنین اقدامی زده اند

آکتای در گفت و گو با شبکه تلویزیونی بی.بی.سی ترکی به ابعاد مختلف موضوع ناپدید شدن خاشقچی پرداخت و ضمن تشریح نحوه آگاهی مقامات عالی ترکیه از این واقعه، ورود ۱۵ نفر از ماموران احتمالی ارتکاب جرم عربستان به ترکیه پیش از مراجعه خاشقچی به کنسولگری و خروج آنها از ترکیه با هواپیمای دولتی عربستان انجام شده است، دلیل این ادعا دانست.

وی تاکید کرد: البته که ترکیه در چهارچوب تحقیقات قضایی ـ امنیتی بی تردید درباره دلیل حضور ماموران دولتی عربستان در ترکیه همزمان مراجعه خاشقچی به کنسولگری و عامل اعزام آنها بررسی های دقیق و مواخذه های موثر انجام خواهد داد و شک نکنید که افکار عمومی جهان امروز خواهان پاسخگویی مقامات ریاض به این شبهات است.

این مقام ترکیه گفت: ناپدید شدن جمال خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول یک حادثه انسانی تلخ بین المللی است و ترکیه با تداوم تحقیقات قضایی ـ جنایی، بی تردید در معرفی آمران و عاملان این واقعه دریغ نخواهد کرد.

وی ادامه د اد: در آخرین دیداری که با خاشقچی داشتم، وی نگران ترور و یا قتل خود توسط ماموران سعودی نبود بلکه فقط احتمال دستگیری خود را در صورت ورود به خاک عربستان بیان کرد.

‘خاشقچی معتقد بود که حکومت آل سعود نمی خواهد با کشتن روزنامه نگاران مخالف و منتقدین سرسخت مشهور، با هزینه های سنگین بین المللی مواجه شود.’

به گفته این مقام نزدیک به رییس جمهوری ترکیه، از سخنان خاشقچی به واقع مشخص بود که وی به هیچ وجه تصور ربایش و یا قتل خود در ساختمان کنسولگری عربستان را نمی کرد و به همین دلیل برای دریافت تاییدیه طلاق به این مرکز دیپلماتیک مراجعه کرد.

آکتای در ادامه گفت و گوی خود با این شبکه تلویزیونی افزود: اگر ربایش و یا قتل خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اثبات شود، دیگر این حادثه فقط موضوعی در بین روابط آنکارا و ریاض باقی نخواهد ماند و به بحرانی بین المللی تبدیل خواهد شد و طبیعی است که دولت ترکیه در ابتدا تعرض به حق حاکمیت کشور خود و ارتکاب جرم در قلمرو ترکیه توسط یک دولت خارجی را مطرح خواهد کرد و وظیفه خود در پیگیری این حادثه تلخ تا روشن شدن حقیقت و مجازات عاملان و آمران را به جا خواهد آورد.

وی تصریح کرد: بی تردید در این مرحله از تحقیقات، معرفی نکردن فرد و یا افراد مشخصی در جریان این حادثه به عنوان متهم، دلیلی بر بی گناهی آنها نیست.

وی در پایان سخنان خود گفت: ماموران امنیتی عربستان با هواپیمای دولتی این کشور به ترکیه آمده و با هدایت حادثه ناپدید شدن خاشقچی، با همان هواپیما به کشور خود بازگشته اند که با اثبات این ماجرا، مقامات امنیتی و قضایی ترکیه در هر نقطه از جهان برای محاکمه و مجازات عاملان و آمران این جنایت در هر محکمه ای حاضر خواهند شد و از هیچ اقدامی برای روشن شدن حقیقت دریغ نخواهند کرد.

یاسین آکتای چندی پیش نیز در گفت و گو با تلویزیون خبر تورک به ابعاد گوناگون حادثه ناپدید شدن خاشقچی پرداخت و اظهار کرد: اگر چه بسیاری از دوستان عرب مشترک من و خاشقچی، بارها عدم مراجعه به مراکز دیپلماتیک عربستان را به این روزنامه نگار مشهور گوشزد کرده بودند، ولی خاشقچی به هیچ عنوان احتمال ربودن و یا سرنوشتی بدتر را باور نداشت چرا که در مراجعه اول به کنسولگری، با رفتار گرم مسئولان مواجه شده و حتی پس از خروج، همراه با بغض با نامزد خود در تمجید رفتار صمیمانه آنها صحبت کرده بود.

هنوز از سرنوشت دقیق خاشقچی که از روز دوم اکتبر(۱۰ مهرماه) به محل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست، ولی منابع غیر رسمی پلیس به رسانه ها گفته اند که اسناد و شواهد نشان می دهد که او در ساختمان کنسولگری به قتل رسیده است.

 

دادستانی ترکیه درباره پرونده خاشقجی از کارکنان کنسولگری عربستان بازجویی می‌کند

دادستانی ترکیه اعلام کرد که در چارچوب تحقیقات در خصوص ناپدید شدن «جمال خاشقچی» از کارکنان کنسولگری عربستان در استانبول بازجویی خواهد کرد.

 

پایه های قدرت محمد بن سلمان لرزان شد / ملک سلمان مدیریت بحران خاشقجی را برعهده گرفت

 

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نزدیک به خاندان سلطنتی گزارش داد که ملک سلمان شخصا مدیریت بحران خاشقچی را در اختیار گرفته و ضمن اعزام فرماندار مکه به استانبول درحال بررسی قدرت اعطایی به محمد بن سلمان است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از ۵ منبع آگاه در حکومت عربستان سعودی و یا مرتبط با خاندان سلطنتی سعودی گزارش داد که به دنبال تشدید فشارهای بین المللی درباره جمال خاشقچی، ملک سلمان پادشاه این کشور شخصا مجبور به مداخله شده است.

این گزارش می‌گوید که بحران نه تنها در میان رهبران جهانی، بلکه در درون دیوان سلطنتی نیز نگرانیهایی برانگیخته است.

براساس این گزارش، پنج شنبه ۱۱ اکتبر ملک سلمان، شاهزاده خالد الفیصل فرماندار مکه که از مورد اعتمادترین افراد وی است را برای رایزنی با مقامات ترکیه به استانبول فرستاده است تا بحران را خنثی و مدیریت کند.

رویترز در ادامه افزود؛ در طول سفر خالد الفیصل، ترکیه و عربستان سعودی با تشکیل یک گروه کاری مشترک برای بررسی ناپدید شدن خاشقچی موافقت کرده‌اند. ملک سلمان همچنین به دادستان‌های عمومی کشورش نیز دستور داده تا براساس یافته های خود یک روند تحقیقی را آغاز کنند.

یک شاهزاده سعودی نزدیک به خاندان سعودی می‌گوید، انتخاب خالد که جزء مقامات عالی سعودی است به این دیلی بوده است که او علاوه بر مورد اعتماد بودن ملک سلمان دارای روابط خوب و بسیار قوی با رجب طیب اردوغان رئیبس جمهور ترکیه است.

به گفته منابع مختلف، از زمان دیدار اردوغان و خالد، ملک سلمان به دنبال آن است تا خودش اداره امور را به دست بگیرد.

رویترز مینویسد که مقامات سعودی به صورت فوری برای تایید اینکه ملک سلمان خودش درحال نظارت بر حل بحران است، در دسترس نبودند.

یکی از این ۵ منبع به رویترز گفته است که اگر محمد بن سلمان می‌خواست این بحران را از ملک سلمان دور نگه دارد باز هم نمی‌توانست چرا که همه شبکه‌هایی عربی و سعودی که ملک سلمان آنها را تماشا می‌کند در حال پوشش اخبار خاشقچی هستند.

این منابع گفته‌اند که ملک سلمان از بن سلمان و مشاورانش شروع به توضیح درباره خاشقچی کرده است. بن سلمان به او توضیح داده و وقتی بحران جهانی شده از ملک سلمان خواسته است تا شخصا مداخله کند.

این منابع می‌گویند زمانیکه بحران از کنترل خارج شد و سر وصدا به آمریکا رسید، بن سلمان به پدرش گفته است که آنها با یک مشکل مواجه شده‌اند.

یک منبع دیگر از این ۵ منبع که دارای ارتباطات سلطنتی است گفته است حتی اگر ملک سلمان به پسرش بسیار علاقمند باشد، پادشاه نیازی دارد تا یک بررسی جامع درباره بقای خود و همچنین بقای خاندان سلطنتی بکند.

این منابع همچنین گفته‌اند که محمد بن سلمان و مشاورانش فکر می‌کردند که بحران رفع و رجوع می‌شود اما محاسبات آنها اشتباه از آب درآمده است.

 

مامور سابق سیا: محمد بن سلمان معضلی برای کاخ سفید است

 

‘روبرت بائر’ مامور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا)در مصاحبه ای با شبکه خبری سی ان ان گفت: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به معضلی برای کاخ سفید تبدیل شده و ادامه حضور وی در قدرت باعث تزلزل و پدید آمدن بی ثباتی در پادشاهی سعودی است.
به گزارش ایرنا شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد: با افزایش احتمال دست داشتن مقامات عربستان درماجرای روزنامه نگار ناپدید شده سعودی، اکنون کاخ سفید با وضعیت دشواری مواجه شده و به دنبال راه گریزی است،چرا که از یک سو نمی تواند با ریاض به عنوان تنها متحد خود درمنطقه که مناسبات سنگین تسلیحاتی ونفتی دارد، رابطه خود را قطع کند و از سوی دیگر انتقاد و فشار زیادی به واشنگتن در باره اتخاذ موضع علیه سعودی وارد می شود.

بائر(Robert Baer) در تحلیل خود به سی ان ان گفت: یکی از موضوعاتی که کاخ سفید می تواند آن را مورد ملاحظه قرار دهد، کنار رفتن محمد بن سلمان از قدرت است و اینکه خانواده سلطنتی عربستان به پادشاه بگویند که دیگر این فرد جوان باید برود.

سی ان ان از بائر پرسید: وزیر خارجه آمریکا گفته است باید چند روزی به عربستان برای تحقیقات بر سر موضوع کشته شدن خاشقچی فرصت داد و منتظر حقایق ماند و اینکه پمپئو تاکید کرده که آمریکا تاکنون روابط استراتژیک درازمدتی با پادشاهی عربستان داشته است ، آیا شما هم مانند پمپئو خوشبین به این مساله هستید که تحقیقات داخلی عربستان بر سر این قضیه پاسخی مثمر ثمر و حاوی حقایق باشد.

بائر به صراحت پاسخ داد: نه! به هیچ وجه!..من این خاندان رااز درون دیده ام و آنها هرگز راجع به مسائل داخلی به آمریکایی ها چیزی نمی گویند، اگر مشاجره وستیزه در درون خود داشته باشند و چنانچه معلوم شود که محمد بن سلمان فرمان این قتل را داده است، هرگز به آمریکایی ها آن را بروز نمی دهند.
این مامور سابق سیا در پاسخ به این پرسش که معاون رئیس جمهوری آمریکا نسبت به این موضوع واکنش شدیدتری نشان داده است،گفت: مایک پنس دریافته که محمد بن سلمان باید برود و کاخ سفید به دنبال راه گریزی است.

بائر افزود: ترامپ هم اکنون در موقعیت هولناکی قرار دارد، به موضوع نفت باز می گردم، اگر محمد بن سلمان اقدام به قطع تولید چهار تا پنج میلیون بشکه در روز کند این بدترین سناریو برای دولت ترامپ خواهد بود و بهای سوخت در آمریکا به چهار تا پنج دلار برای هر گالن خواهد رسید.

وی به سی ان ان گفت:نمی دانیم پاسخ عربستانی ها چه خواهد بود، منظورم این است که ستمگری را در عربستان داریم (محمد بن سلمان) که همه چیز را در کنترل دارد و بر این تصور است که برکناری وی به این زودی رخ نخواهد داد.

بائر اظهار داشت: آمریکا اکنون در موقعیتی قرار گرفته که هرگز دوست نداشته است،باشد.اگر عربستان دچار بی ثباتی شود ما (آمریکا) با مشکل مواجه خواهیم شد.من محمد بن سلمان را روی تخت پادشاهی در سال های بعد نمی بینم و هر چه بیشتر وی (بر سر قدرت) باقی بماند با فاجعه دیگر و با بی ثباتی پادشاهی عربستان مواجه هستیم، من پایان خوشی برای ادامه قدرت وی نمی بینم.

به گزارش ایرنا،مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روزگذشته (پنجشنبه)گفت که از کاخ سفید خواسته تا چند روز دیگر به عربستان برای تکمیل تحقیقات پیرامون ناپدید شدن روزنامه نگار سعودی فرصت دهد.
رویترز در مورخ ۲۶مهرماه گزارش داده بود: وزیر خارجه آمریکا که در روزهای اخیر به عربستان و ترکیه پیرامون ناپدید شدن«جمال خاشقچی» روزنامه نگار سعودی سفر کرده بود، خواستار ارائه فرصت بیشتری به مقام های سعودی شد.

پمپئو گفت که از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواسته که چند روز دیگر به عربستان فرصت دهند تا تحقیقات پیرامون خاشقچی را تکمیل کرده و کاخ سفید نیز درک کاملی از اوضاع به دست آورد.
درهمین حال دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روزگذشته(پنج‌شنبه)درپایگاه هوایی اندروز به خبرنگاران گفت که مرگ خاشقچی، روزنامه‌نگار ناپدید شده عربستان «به نظر قطعی» است و بسیار ناراحت کننده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد در صورتی که مرگ خاشقچی قطعی شود، واکنش آمریکا به عربستان بسیار سخت خواهد بود.

ترامپ در گفت و گوی اختصاصی با روزنامه نیویورک تایمز گزارش های اطلاعاتی درباره دست داشتن مقام های بلندپایه سعودی در قتل خاشقچی را تایید کرد.

جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی در ۲ اکتبر (۱۰مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. مقام های ترکیه گفته اند که وی در داخل ساختمان به دستور مقام های سعودی به قتل رسیده و روزنامه واشنگتن پست نیز نوشت که تصاویر ویدئویی و صدای ضبط شده ای موجود است که اثبات می کند خاشقچی پس از شکنجه، کشته شده است.

این درحالی است که نشریه آمریکایی نیویورک تایمز روز گذشته (پنجشنبه) گزارش داد که حاکمان سعودی قصد دارند برای نجات محمد بن سلمان از پرونده قتل احتمالی خاشقچی، ژنرال «احمد العسیری» مقام اطلاعاتی نزدیک به ولیعهد عربستان را متهم این پرونده اعلام کنند.

 

وزیر خارجه انگلیس:عواقب قتل خاشقچی برای عربستان بسیار جدی خواهد بود

 

وزیر امور خارجه انگلیس هشدار داد چنانچه نقش عربستان سعودی در ماجرای ناپدید شدن «جمال خاشقچی» روزنامه ‌نگار مشهور عرب محرز شود، این کشور «با عواقب بسیار بسیار جدی روبرو خواهد شد.»

به گزارش ایرنا «جرمی هانت» روز جمعه در گفت‌وگو با شبکه رادیویی ال.بی.سی بابیان این مطلب افزود: در این مقطع نمی‌توانم درباره ابعاد این عواقب صحبت کنم. بایستی تحقیقات را بررسی کنم و ببینیم واکنش عربستان چیست؛ سپس پاسخ خواهیم داد.

خاشقچی در ۲ اکتبر (۱۰ مهرماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و مقام‌های غیررسمی ترکیه اعلام کردند که وی در داخل ساختمان به دستور مقام‌های سعودی به قتل رسیده است.

روزنامه ‘واشنگتن‌ پست’ نیز نوشته که تصاویر ویدئویی و صدای ضبط‌ شده‌ای موجود است که اثبات می‌کند خاشقچی پس از شکنجه، کشته‌شده است.

خاشقچی که پس از انتصاب بن سلمان به‌عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرد و به آمریکا رفت، در روزهای اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شده بود.

وزیر امور خارجه انگلیس گفت: ماجرای خاشقچی در رابطه ما با عربستان تأثیر خواهد گذاشت. این حادثه باارزش‌های ما سازگاری ندارد؛ بخشی از آن مربوط به خشونت به‌ کار رفته در قتل او و بخش دیگر ماجرا این است که او یک روزنامه‌نگار بوده است.

هانت در پاسخ به سؤالی درباره علت تداوم همکاری‌های تسلیحاتی انگلیس و عربستان، باوجود نقش ریاض در ایجاد بحران انسانی در یمن، گفت: ما به هر قیمتی به دنبال سود نیستیم و کشورهایی زیادی هستند که با آن‌ها رابطه تسلیحاتی نداریم. به ‌طور مثال ما به چین که به ‌طور بالقوه بازار بزرگی به شمار می‌رود و یا کشورهایی که رابطه دوستانه داریم مانند عراق، لبنان و لیبی سلاح نمی‌فروشیم.

وی مدعی شد روند فروش سلاح در انگلیس از یک نظام سخت‌گیرانه برخوردار است و چنانچه احتمال نقض قوانین انسان دوستانه وجود داشته باشد، فروش سلاح انجام نمی‌شود.

انگلیس به‌عنوان یکی از تأمین‌کننده‌های اصلی تسلیحات نظامی به عربستان از سوی افکار عمومی در داخل و خارج این کشور تحت‌فشار زیادی قرار دارد.

این کشور از زمان آغاز جنگ یمن به رهبری عربستان که تاکنون موجب کشته شدن بیش از ۱۴ هزار شهروند یمنی و زخمی شدن ده‌ها هزار نفر دیگر و ویرانی این کشور اسلامی‌ شده است، مجوز فروش حدود چهار میلیارد پوند سلاح به عربستان را صادر کرده و در آموزش نیروهای سعودی نقش مهمی داشته است.

حزب کارگر انگلیس به رهبری جرمی کوربین، خواستار توقف معاملات تسلیحاتی این کشور با عربستان شده است.

رئیس جمهوری آمریکا امروز با تایید کشته شدن خاشقچی و دست داشتن مقام های بلندپایه سعودی در این قتل گفت که این موضوع یکی از جدی ترین بحران های دوره ریاست جمهوری او بوده است.

 

هدر نائورت:پمپئو فایل صوتی که اثبات‌کننده قتل خاشقجی باشد، نشنیده است

 

پمپئو فایل صوتی که اثبات‌کننده قتل خاشقجی باشد، نشنیده است

 

یک مقام ترکیه اعلام کرد که وزیر خارجه آمریکا در جریان سفر اخیر به آنکارا فایل صوتی که اثبات می‌کند روزنامه‌نگار منتقد سعودی کشته شده را شنیده است ولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این مساله را تکذیب کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از بلومبرگ، یک مقام ترکیه که نام وی فاش نشده است، گفت که «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه گذشته و در جریان سفر به آنکارا فایل صوتی که اثبات می‌کند «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی کشته شده است را شنید.

این مقام ترک که با شبکه خبری «ای‌بی‌سی» گفت‌وگو می‌کرد، افزود که خاشقجی به مدت هشت دقیقه مورد ضرب و شتم قرار گرفته و بعد از آن خفه شده است.

با این وجود، «هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش‌ها درباره این‌که پمپئو این فایل صوتی را شنیده است، تکذیب کرد.

 

وزیر خارجه ترکیه: فایل صوتی مربوط به خاشقجی را به امریکا نمی دهیم

 

وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد: موضوع تحویل فایل صوتی ازطرف ترکیه به «پمپئو» مطرح نیست و تمامی نتایج تحقیقات (درباره خاشقجی) را به اطلاع افکار عمومی جهان خواهیم رساند. این اطلاعات به کشور خاصی ارائه نخواهد شد.

مولود چاوش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه امروز جمعه در اظهاراتی اعلام کرد: موضوعی مبنی بر تحویل فایل صوتی از سوی ترکیه به «پمپئو» (وزیر خارجه آمریکا) یا دیگر مقامات آمریکایی مطرح نیست.

وزیر خارجه ترکیه در این خصوص گفت: تمامی نتایج تحقیقات (درباره خاشقجی) را به اطلاع افکار عمومی جهان خواهیم رساند. این اطلاعات به کشور خاصی ارائه نخواهد شد.

خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستانی، در تاریخ دوم اکتبر به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرده و از آن تاریخ اطلاعی از وی در دست نیست.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در هفته گذشته از کشته شدن خاشقجی از سوی یک تیم ۱۵ نفره خبر داده بود و شب گذشته نیز الجزیره گزارش داده که خاشقجی ظرف هفت دقیقه در کنسولگری عربستان به قتل رسیده و جسد وی مُثله شده است.

 

درخواست ۴۰ قانونگذار آمریکایی از ترامپ برای تحریم عربستان

 

بیش از ۴۰ نفر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از رئیس‌جمهور این کشور خواستند که عربستان را به دلیل ماجرای خاشقچی، شدیدا مورد تحریم قرار دهد.

«لوید داگت» عضو مجلس نمایندگان آمریکا دیروز پنجشنبه در صفحه توئیتر خود نامه‌ای را که بیش از ۴۰ نماینده آن را امضا کردند، منتشر کرد.

در این نامه امضا شده تاکید شده که «دولت عربستان سعودی در ترور خاشقچی دست داشته است» و این کشور باید در چارچوب «قانون ماگنیتسکی» تحریم شود.

در متن این نامه آمد است، «شواهد زیادی بدست آمده است که نشان می‌دهد که حکومت عربستان سعودی مستقیما در قتل و ناپدید شدن جمال خاشقچی دست داشته است».

در ادامه این نامه خطاب به ترامپ آمده است، «ما از اظهارات اخیر شما (دونالد ترامپ) که طبق آن پول را مهمتر از عدالت و دیگر ارزش‌های آمریکایی قلمداد کرده اید به شدت نگران هستیم».

ترامپ اخیر گفته بود که به خاطر مساله خاشقچی روابطمان با عربستان را خراب نمیکنیم چرا که این کشور خیدار اسلحه و تجهیزات نظامی ما است و متحد ما در تقابل با ایران محسوب میشود.

به گزارش روسیاالیوم، اعضای مجلس نمایندگان از کنگره خواستند که تا ۱۲۰ روز دیگر و یا زودتر از آن، تصمیمات مناسبی را در این خصوص اتخاذ کند.

امضا کنندگان این نامه می‌گویند، «ما خواستار اعمال تحریم‌های شدید علیه عربستان، در صورت مطابقت نتایج تحقیقات دولت آمریکا با گزارش‌های رسانه‌ای در خصوص مساله خاشقچی هستیم و همچنین از واشنگتن می‌خواهیم که درباره دخالت‌های آمریکا در جنگ یمن که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد بیشماری از غیرنظامیان از جمله زن و کودک بی‌دفاع یمنی شده است، توضیح دهد.»

لوید داگت در توضیح این نامه گفته که بعد از برداشتن گام اولیه آمریکا در تحریم عربستان و توقف عملیات نظامی آن در یمن، باید سفیر سعودی از واشنگتن اخراج شود و فروش سلاح به عربستان به حالت تعلیق در بیاید.

عربستان سعودی بزرگترین همپیمان آمریکا در خاورمیانه، این روز‌ها با انتقادات گسترده برخی از سیاستمداران آمریکایی به دلیل بحران خاشقچی و نقش آن در ناپدید شدن و ترور او مواجه است.

خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد سعودی است که از پارسال با اوج گرفتن اختلاف نظرش با «محمد بن سلمان»، ولی عهد سعودی، به واشنگتن مهاجرت کرد. او دو هفته پیش برای انجام برخی امور اداری به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول رفت و پس از آن دیگر دیده نشد.

دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دیشب در یک تجمع انتخاباتی در جمع خبرنگاران اعتراف کرد که احتمالا «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی کشته شده است.

او سپس در مورد اینکه اگر مشخص شود سعودی‌ها در قتل او دست داشته‌اند، با چه تبعاتی روبرو می‌شوند، گفت: «باید شدید باشد. منظورم این است که این چیز بسیار بسیار بدی است. باید ببینم که چه می‌شود.»

با این حال کشور‌های غربی تاکنون حاضر نشده‌اند که رسما از تحریم عربستان سعودی در ارتباط با مساله خاشقچی صحبت کنند. اظهارات آن‌ها بیشتر کلی و بدون مطرح کردن مصداق خاص است و مشخص نیست که چه اقداماتی قرار است در قبال عربستان بعد از تکمیل شدن روند تحقیقات انجام دهند.