سخنگوی وزارت خارجه فرانسه: «سازوکار ویژه مالی» اروپا مختص ایران نیست/ همه کمپانی‌های اروپایی باید از تحریم‌های غیرمشروع آمریکا مصون باشند

 

 

نگام ، بین الملل _ وزارت امور خارجه فرانسه کارکرد سازوکار ویژه اروپا برای دور زدن تحریم‌های مالی علیه ایران را قابل تعمیم به همه روابط تجاری بلوک اروپا در مقابل تحریم‌های فراقانونی آمریکا خواند.

 

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، وزارت امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه گفت: سازوکار ویژه اروپا که توسط اتحادیه برای ایجاد کانالی جهت تسهیل تجارت با ایران تعریف شده، می‌تواند در موارد وسیع‌تر برای کمک به این بلوک جهت جلوگیری از دسترسی تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا مورد استفاده قرار بگیرد.

بر اساس این گزارش، در ماه سپتامبر فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایجاد مکانیزمی برای دور زدن تحریم‌های مالی آمریکا علیه ایران تحت عنوان «سازوکار منظور ویژه» خبر داد.

تصویر زیر سازوکار این مکانیزم مالی جدید را توضیح داده است.

 

9774339D-6A96-460A-B7BA-668368BAB939_w650_r0_s

تا امروز تمرکز این سازوکار تنها بر روی تهران بود اما به گفته وزیر امور خارجه فرانسه این ابزار می‌تواند از ایران فراتر رفته و همه تجارت‌‌های اتحادیه اروپا را شامل شود.

اگنس ون درمول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در این باره گفت: این سازوکار ویژه باید تراکنش‌‌های مالی همه کمپانی‌‌هایی را که می‌خواهند روابط تجاری‌‌شان را با ایران حفظ کنند را تسهیل کند. این سازوکار بر اساس قوانین اروپا کار می‌کند.

وی ادامه داد: این ابزار قرار است یک حاکمیت اقتصادی برای اتحادیه اروپا فراتر از یک مورد خاص ایجاد کند. طرح بلند مدت این است که کمپانی‌های اروپایی در آینده از تاثیر تحریم‌های فراسرزمینی و غیرقانونی مصون بمانند.