هرمیداس باوند مطرح کرد؛ اتحادیه اروپا و دموکرات‌ها در برخی موارد با ترامپ همسویی دارند/ مبانی اتهامات غرب، با تصحیح ساختار داخلی بی‌رنگ می‌شود

 

 

نگام ، بین الملل _ یک دیپلمات پیشین گفت: نه تنها دموکرات‌ها بلکه اتحادیه اروپا هم در برخی مسائل با جمهوری‌خواهان همسویی دارند اما اگر بتوانیم ساختار داخلی کشور را تصحیح کنیم، تمام مبانی اتهامات و ادعاها بی‌رنگ می‌شود.

 

داوود هرمیداس باوند در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، در خصوص آغاز تحریم‌های جدید در آبان ماه و در واکنش به این موضوع که برخی می‌گویند اتفاق جدید در آن مقطع رخ نمی ‌هد چرا که آمریکا هر فشاری که می‌خواست اعمال کرده است، گفت: فکر می‌کنم تحریم‌های مجدد و اعمال فشارها با این هدف آغاز شد تا جمهوری اسلامی ایران را مجاب کند برای بحث پیرامون برخی مسائل با آمریکا وارد مذاکره شود.

وی ادامه داد: البته در این شرایط مذاکره مکانیزمی است که باید در آن بدون قید و شرط با اعتماد متقابل مشکلات به بحث گذاشته و حل شود. تا زمانی هم که ما اختلافاتمان را با آمریکا براساس منافع متقابل حل و فصل نکنیم، با این مشکلات روبرو خواهیم بود.

این دیپلمات پیشین در خصوص مذاکره با نخبگان دموکرات برای فشار بر دولت ترامپ و هم افزایی برای زمان روی کار آمدن این جریان سیاسی گفت: البته این موضوع در سخنان جان کری هم بود که گفته بود باید زمان طوری مدیریت شود تا دوره جمهوری خواهان تمام شده و دموکرات‌ها روی کار بیایند اما بازخورد مشکلات اقتصادی آنقدر فوری است که جامعه تحمل ندارد تا زمان نسبتا طولانی سپری شود.

وی افزود: این نکته را هم یادآوری کنم که نه تنها دموکرات‌ها بلکه اتحادیه اروپا هم در برخی مسائل با جمهوری‌خواهان همسویی دارند و آن مساله اتهام واهی دخالت ایران در منطقه و موضوع موشک‌ها است که باید به این نگاه واقف باشیم.

هرمیداس باوند گفت: البته بنده معتقدم در حال حاضر راه حل مشکلات بین خودمان است. اگر ما بتوانیم ساختار داخلی کشور را تصحیح کنیم، تمام مبانی اتهامات و ادعاها بی‌رنگ می‌شود. کشور ما امروز با مشکلاتی در ساختار اقتصادی مواجه است که اثر تحریم‌ها نبوده و موضوعی تاریخی است.