ضرغامی به عنوان سخنگوی رهبر ایران در مورد رفع حصر : هر وقت در شورای عالی امنیت ملی برای رفع حصر رای گیری می شود رأی نمی آورد

 

 

نگام ، سیاسی _ عزت الله ضرغامی، رئیس پیشین سازمان صداوسیما  در مصاحبه با ایرنا در مورد حصر چنین می گوید: هر وقت در شورای عالی امنیت ملی برای رفع حصر رای گیری می شود رأی نمی آورد.

 

میثم بازیاری 

 

برای حصر هم کاری کردید؟
ضرغامی: حصر به وجه المصالحه تبدیل شده است. یعنی هر کسی میخواهد با حصر یک عکسی بگیرد. حصر یک مسئله ‏امنیتی بود، و الا ۲۰ ماه که حصری در کار نبود. بنده هم در جلسه شورای عالی امنیت ملی بودم البته حق رأی نداشتم. آقای ‏روحانی هم بود و بالاتفاق حصر تصویب شد. هر وقت شورایعالی امنیت ملی تشخیص دهد که حصر برداشته شود به نظر ‏من مشکلی وجود ندارد‎.‎
‏* این ذهنیت هست که برخی نمیخواهند منفعت رفع حصر به اصلاحطلبان برسد به همین دلیل دست نگه داشته شده است‎.‎
ضرغامی: فکر نمیکنم‎.‎
‏* یعنی میگویند رفع حصر در عید درست بود، اما عدهای به همین دلیل مانع شدند‎.‎
ضرغامی: نه! اگر واقع را میخواهید اینطور نیست. مسئله حصر به شورای عالی امنیت ملی سپرده شده است‎.‎
‏* یعنی در شورای امنیت ملی کسی رضایت ندارد که رفع حصر شود؟
ضرغامی: آنجا هر وقت رأیگیری میشود رفع حصر رأی نمیآورد‎.‎

 

ضرغامی: تصمیم حصر با حضور روحانی در شورای امنیت ملی گرفته شد

رئیس پیشین صدا و سیمای جمهوری اسلامی پیش تر هم گفته بود ، تصمیم حصر کروبی، موسوی و رهنورد در شورای عالی امنیت ملی و با حضور حسن روحانی گرفته شده است. به گفته ضرغامی، این تصمیم “به هیچ وجه” ربطی به  خامنه‌ای ندارد.

وی در نخستین گفت‌وگوی رسانه‌ای خود پس از پایان ریاست‌اش بر رادیو و تلویزیون حکومتی ایران، میزبان شبکه “افق” این سازمان بود.

ضرغامی در این گفت‌وگوی تفصیلی از جمله به موضوع حصر رهبران معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ نیز پرداخت و گفت: «حصر به هیچ وجه ارتباطی با مقام معظم رهبری نداشت و تصمیم شورای عالی امنیت ملی کشور بود».

او تأکید کرد که حسن روحانی نیز در جلسه این شورا برای تصمیم‌گیری درباره حصر کروبی، موسوی و رهنورد حضور داشته است.

 

حصر نه به عنوان “مجازات”، بلکه به عنوان راه حل “

گزارش‌های بسیاری در رسانه‌های داخلی ایران حاکی از آن بوده که حصر خانگی رهبران اعتراضات سال ۸۸ با نظر مستقیم علی خامنه‌ای انجام شده است.

رئیس سابق صدا و سیما اما با رد این مسئله گفت: «تا قبل از فتنه میرحسین موسوی محبوب رهبری بود».

 

به گفته ضرغامی، در جلسه شورای عالی امنیت ملی که “بیست ماه بعد از فتنه” برگزار شد، حصر نه به عنوان “مجازات”، بلکه به عنوان “راه حل” مطرح شد و به تصویب رسید. او گفت، رئیس سازمان صدا وسیما عضو شورای امنیت ملی نیست، اما در جلسات این شورا حضور دارد.

ضرغامی در سخنان خود با محاکمه علنی موسوی و کروبی نیز مخالفت کرد، زیرا چنین کاری به نظر او “امنیت کشور” را به خطر می‌اندازد.

این عضو شورای عالی فضای مجازی در عین حال در مورد مهدی کروبی گفت: «اگر دوستان امنیتی حصر را کم کم بردارند، آرام آرام نگرانی‌های موجود در مورد آشوب‌ها کم می‌شود».

تاکنون هیچ نهادی در جمهوری اسلامی رسما مسئولیت تصمیم‌گیری درباره “حصر” را نپذیرفته است. حسن روحانی در کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری ۹۶ و چهار سال پیش از آن در دوره قبل، بارها وعده رفع حصر موسوی، کروبی و رهنورد را مطرح کرده؛ وعده‌ای که تاکنون عملی نشده است.

میرحسین موسوی، همسرش زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران اعتراض‌ها به نتایج اعلام‌شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی و زیر نظر مأموران وزارت اطلاعات به سر می‌برند.

موسوی، رهنورد و کروبی از بهمن ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند

غافلگیر شدن “دستگاه امنیتی”

رئیس پیشین صدا و سیما در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اینکه “هیچ دستگاه امنیتی پیش‌بینی فتنه را نمی‌کرد”، گفت که در شب انتخابات سال ۸۸ “غافلگیر” شده و به وزارت کشور توصیه کرده که شمارش آرا را “تزریقی و کم‌کم به مردم اعلام کند”.

ضرغامی همچنین مدعی شد که پس از اعلام نتیجه انتخابات، نزد موسوی و کروبی رفته و تلاش کرده تا باطل بودن ایده “تقلب” را برای آنها توضیح دهد. او همچنین محمد خاتمی رئیس جمهور دوران اصلاحات را متهم کرد که با سکوت در برابر شعار “تقلب” به تشنج بیشتر فضا کمک کرده است. به گفته ضرغامی: «اگر خاتمی نقش مستقل خود را بازی می‌کرد و به دنبال موسوی نمی‌رفت اوضاع این گونه نمی‌شد».

ضرغامی در عین حال گفت: «خس و خاشاکی که احمدی‌نژاد در جشن پیروزی گفت، فضا را متشنج‌تر کرد».

رئیس سابق رادیو تلویزیون حکومتی ایران همچنین تصریح کرد که حاضر به دادن “آنتن زنده” به موسوی برای بیان اعتراض‌اش نشده، اما در عین حال مدعی شد که «شاید اگر ۱۰ تریبون به موسوی می‌دادیم، حرفی برای گفتن نداشت».

ضرغامی با اشاره به اینکه “فتنه ۸۸ فتنه خواص هم بود”، علی‌اکبر ناطق نوری را نیز مخالف حرکت‌های اعتراضی معرفی کرد و گفت: «او [ناطق نوری] به من گفت که علی‌رغم ناراحتی‌ام از دست احمدی‌نژاد، حرکت سران فتنه شدیدا محکوم است».