قتل فرشید هکی با سناریوی سپاه به خودکشی تبدیل می شود

 

 

نگام ، حقوق بشر  _  عبدالرضا داوری در ساعت ۱۸:۳۰ عصر یکشنبه در توییتر نوشت: «خبر تکان دهنده بود. دکتر «فرشید هکی» حقوقدان و اقتصاددان عدالتخواه و مشاور علمی نشریه بررسی‌های اقتصادی، ساعاتی قبل به طرز فجیعی به قتل رسید.

 

میثم بازیاری

 

به گزارش سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران ، بر اساس فایل صوتی توضیحات یکی از همکاران فرشید هکی به نام «مدیری» که می‌گوید  : ممکن است یک خصومت شخصی و یا مربوط به پرونده‌های وکالتش بوده است.

به گفته‌ی وی ، فرشید هکی نزدیک خانه با چاقو به قتل رسیده و جسدش آتش زده شده است.

داوری ساعتی پس از انتشار این خبر در یادداشتی خطاب به دادستان نوشت که هکی «به طرز فجیعی به قتل رسیده و پس از قتل، جسد وی را مثله و به آتش کشیده‌اند». او خواسته است تا «به قید فوریت، دستور شناسایی، تعقیب و مجازات جنایتکارانی که این اقدام غیرانسانی و وحشیانه را رقم زده اند» صادر شود.

 

پلیس: مرگ «فرشید هکی» خودکشی بود

ساعاتی پس از انتشار شایعه‌ی قتل یک وکیل به نام «فرشید هکی»، پلیس در خبری با تیتر «علت مرگ جسد کشف شده در باغ فیض» اعلام کرد که جسد او روز چهارشنبه ۲۵ مهرماه پیدا شده و خودکشی از طریق خودسوزی بوده است.

به گزارش انصاف نیوز، پلیس بنابه اظهارات اعضای خانواده‌ی هکی اعلام کرده که او «بارها از وضعیت موجود در زندگی و مشکلات مالی و خانوادگی نارضایتی‌های خود را اعلام و بارها از تصمیم خود مبنی بر پایان دادن به زندگی خود خبر داده بود».

اولین بار، عبدالرضا داوری از اعضای جریان احمدی نژاد که مدیر مسوول یک مجله به نام «بررسی‌های اقتصادی» است، در ساعت ۱۸:۳۰ عصر دیروز (یکشنبه) در توییتر نوشت: «خبر تکان دهنده بود. دکتر «فرشید هکی» حقوقدان و اقتصاددان عدالتخواه و مشاور علمی نشریه بررسی‌های اقتصادی، ساعاتی قبل به طرز فجیعی به قتل رسید».

بر اساس فایل صوتی توضیحات یکی از همکاران فرشید هکی به نام «مدیری» که داوری منتشر کرده بود، او گفته بود که ممکن است یک خصومت شخصی و یا مربوط به پرونده‌های وکالتش بوده است.

به دنبال انتشار شایعه‌ی قتل او، این شایعه به صورتی بسیار گسترده در توییتر منتشر شد.

 

«فرشید هکی به قتل نرسیده است»

 

متن خبر پایگاه خبری پلیس در این باره را در زیر می‌خوانید:

«بررسی‌های انجام شده روی جسدی که از درون یک خودروی سوخته در باغ فیض کشف شد حاکی از این است که متوفی اقدام به خودسوزی کرده است.

عصر روز چهارشنبه ( ۲۵ مهر) شهروندان در محله باغ فیض تهران با صحنه آتش سوزی یک خودرو سواری مواجه شدند و بلافاصله ماموران آتش نشانی را در جریان امر قرار دادند.

پس از حضور ماموران آتش نشانی در محل مورد نظر و اطفای حریق خودرو، جسد شخصی از داخل خودرو سوخته توسط ماموران آتش نشانی به بیرون کشانده شد؛ بلافاصله موضوع به اطلاع قاضی کشیک قتل پایتخت اعلام و وی همراه با ماموران کلانتری ۱۴۰ باغ فیض بر سر صحنه حاضر شد.

با دستور قاضی کشیک قتل پایتخت، جسد متوفی جهت بررسی علت مرگ و شناسایی هویت متوفی به پزشکی قانونی منتقل شد؛ پس از بررسی های صورت گرفته و احراز هویت متوفی بنا به اعلام نظر پزشکی قانونی علت مرگ خودسوزی اعلام شد.

با اعلام نظرپزشکی قانونی مبنی بر خودسوزی متوفی تحقیقات از خانواده وی جهت روشن شدن علت خودکشی این فرد آغاز شد. بنابه اظهارات اعضای خانواده متوفی، وی بارها از وضعیت موجود در زندگی و مشکلات مالی و خانوادگی نارضایتی های خود را اعلام و بارها از تصمیم خود مبنی بر پایان دادن به زندگی خود خبر داده بود.

به همین دلیل با توجه به شواهد، دلایل و مستندات به دست آمده و همچنین بنابه نظر پزشکی قانونی هرگونه وقوع جنایت در پرونده فوت متوفی رد می شود».

 

تکذیب اظهارنظر پزشکی قانونی درباره جسد «فرشید هکی»؛حقوقدان، اقتصاددان و فعال محیط زیست

 

در پی انتشار خبری درباره اظهارنظر پزشکی قانونی درباره جسد سوخته مردی داخل یک خودرو، سازمان پزشکی قانونی هیچ اظهارنظری در مورد این پرونده نداشته است.

سرپوش اجتماعی – به گزارش ایلنا، در پی انتشار خبری درباره اظهارنظر پزشکی قانونی پیرامون جسد سوخته مردی داخل یک خودروی آتش گرفته و انتساب آن به فردی به نام فرشید هکی، به اطلاع می‌رساند سازمان پزشکی قانونی هیچ اظهارنظری در مورد این پرونده نداشته است.

 

ضمن اعلام انجام و ادامه تحقیقات تخصصی روی جسد مزبور در پزشکی قانونی استان تهران، هر نوع نتیجه و تشخیص علت فوت به قاضی پرونده اعلام می‌شود.

 

مقتضی است رسانه‌ها قبل از انتشار خبر‌هایی مبنی بر اعلام نظر پزشکی قانونی، قبلا مراتب را از روابط عمومی این سازمان هماهنگ و استعلام نمایند.

 

چرا دکتر جامعه شناس و تلاشگر سندیکالیست و سازمانگر اجتماعی دکتر فرشید هکی را درست روز سی مهر کشتند؟

همرمان با اعتصاب سراسری رانندگان،مزد بگیران ،کامیونداران و دانشجویان ایران !

حکومت میخواهد طعم شیرین پیروزی های اعتصابات و اعتراضات مردمی را به کام مردم تلخ کند. همزمانی قتل دکتر هکی با گسترش سازماندهی و اعتصابات مزدبگیران و ستمدیدگان ایران، نشان میدهد که حکومت از کجا ضربه پذیر و افتادنی است. از جایی که دکتر هکی پای آن ایستاد. انحاد بین دانشگاهیان و مزدبگیران در امر مشترک تقویت تشکیل و گسترش سندیکاهای آزاد ومستقل ! سی مهر که اعتصابات رانندگان وکامیونداران به دعوت سندیکای رانندگان وکامیونداران غرب کشور در حال گسترش است، حکومتیان این ضربه را به سازماندهندگان افکار عمومی وارد میکند، اما هزار ضربه اعتصابی و اعتراضی پاسخی است که حکومت جنایتکار، غارتگر وغیرقانونی دریافت خواهد کرد. خون دکتر هکی بر زمین نخواهد ماند.
جنبش اعتراضی و برانداز مردم ایران خواهان دستگیری و محاکمه علنی دست اندرکاران این قتل فجیع سیاسی هستند.
تلاش های فرشید هکی بی ثمر نخواهد ماند، این آخرین مطلبی بود که توانست برایم بفرستد.

بیانیه ای در بزرگداشت روز جهانی کارگر و محکومیت نقض حقوق بنیادین کار در ایران : روز جهانی کارگر نماد مبارزات عدالت خواهانه و حق طلبانه ی طبقه ی کارگر و مزدبگیران و زحمتکشان جامعه در برابر فرادستان است . عدم وجود آزادی های سندیکایی و تشکل های کارگری ، دستمزد ناعادلانه و ناکافی برای امرار معاش متناسب با کرامت انسانی و نقض حقوق بنیادین کار در ساختار اقتصاد سیاسی فاسد و رانتی و غارتی جامعه ایران ، خلاصه ای از توصیف وضعیت طبقه ی کارگر و زحمتکشان جامعه ایران است . بامید تحقق عدالت و آزادی زحمتکشان از رنج ، فقر ، بهره کشی و غارتگری . یازده اردیبهشت نود و هفت خورشیدی .
#پیشتازان_عدالت #فرشید_هکی @Pishtazanedalat برای هم افزایی در عدالت ، آزادی و انسانیت به کانال پیشتازان عدالت بپیوندید.

به دانشگاهیان ، سازماندهگان اجتماعی، سندیکالیستها ، یاران حزب پیشتازان عدالت وخانواده او صمیمانه همدردی خود را بیان میکنم.
منصور اسانلو کارگر سندیکالیست ، دبیر تشکیلات جنبش همبستگی ستم دیدگان دادخواه ،
۳۰ مهر ۱۳۹۷