به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، «باربارا اسلاوین»، کارشناس ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک، پیش بینی کرد دموکرات ها با پیروزی در مجلس نمایندگان و افزایش فشار بر ترامپ، انتخابات میاندوره ای کنگره را به نقطه تغییری در سیاست های داخلی و خارجی وی تبدیل خواهند کرد.

کارشناس ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک گفت: نظرسنجی ها حکایت از پیشتازی حزب دموکرات آمریکا در حداقل یکی از دو مجلس کنگره دارد و به احتمال زیاد، آنها در انتخابات ماه نوامبر (آبان)، اکثریت مجلس نمایندگان را از آن خود خواهند کرد. به نظر می رسد پس از انتخابات ماه نوامبر، رئیس جمهور آمریکا دست به دور تازه ای از تغییرات و برکناری ها در کابینه خود بزند. به دلیل شخصیت ترامپ، انتظار ثبات در کابینه وی توهم خواهد بود.

وی گفت: تعداد جابجایی ها در کابینه ترامپ به هیچ عنوان قابل قیاس با کابینه روسای جمهور پیشین نیست. بی تردید او تعداد دیگری را پس از انتخابات ماه نوامبر جابجا خواهد کرد؛ وزیر دفاع آمریکا هم دور از انتظار نیست. جیمز متیس، یک ژنرال با تجربه است و خروج وی از کابینه نگران کننده خواهد بود. البته او با احتیاط عمل می کند و ترامپ هم برای او حریم قائل شده است.

اسلاوین اظهار کرد: بی تردید خشم گسترده ای از عملکرد ترامپ در کشور، در میان دمکرات ها و زنان، وجود دارد. از طرف دیگر او حامیان پر و پا قرص خود را هم داراست. البته برخی از نظرسنجی ها پیش بینی می کند که دموکرات ها حداقل اکثریت یکی از دو مجلس کنگره را در اختیار خواهند گرفت.

وی در پایان گفت: همین الان کنگره چند مصوبه را پیشنهاد داده است که هرگونه اقدام نظامی علیه ایران را منوط به کسب مجوز کنگره خواهد کرد. اگر دموکرات ها اکثریت مجلس نمایندگان را در انتخابات نوامبر به دست آورند، این قانونگذاری ها و فشارها برای مقید کردن دولت ترامپ بیشتر خواهد شد که می تواند بر روی برخی سیاست های بین المللی ترامپ موثر باشد.

انتخابات میاندوره‌ای کنگره آمریکا شامل بخشی از سنا و تمام مجلس نمایندگان در ششم نوامبر (۱۵ آبان ماه) برگزار می شود.