سلول های بنیادی معجزه پزشکی / دریا مهرپیشه

 

 

امروزه دانش سلول های بنیادی به یک علم پیشرفته تبدیل شده است که در همه ی ابعاد جامعه نه تنها در حیطه علمی بلکه در مسایل سیاسی و اقتصادی تاثیر گذار است.

این سلول ها قابلیت های شگفت انگیزی دارند و به طور ساده قابلیت تکثیر و تمایز به انواع سلول های بدن را دارند.

سلول های بنیادی در انواع مختلف کاربرد های مختلف کاربردهای متفاوت دارد سلول های بنیادی به دو کلی سلول های بنیادی  گروه جنینی و بالغ تقسیم می شوند.

نگاه محققان در سال های اخیر به دلایل اخلاقی و مسایل دینی علی رغم ویژگی های بسیار مفید سلول های جنینی کم رنگ شده است

و استفاده از سلول های بالغ پیشرفت چشمگیری پیدا کرده است سلول های بنیادی بالغ از منابع مختلفی چون مغز استخوان خون بند ناف پوست پالپ دندان فولیکول مو عضلات مخطط و الیاف پریودنتال و شبکیه چشم بدست می اید.

در طول دو دهه ی گذشته میزان توجه زیادی به سلول های بنیادی و تکنیک های مهندسی بافت در جراحی ارتوپدی به ویژه در اسیب های اجباری و خاص در سیستم عضلانی شده است.

اسیب های اسکلتی بسیار دردآور است و همچنین یکی از مشکلات جدی بهداشت جهانی محسوب می شود در سال های ۱۳۹۰سلول های بنیادی و جراحی های بافتی به صورت قابل توجهی گسترش یافت و تاثیر ان به ویژه در اسیب های خاص در

داخل سیستم اسکلتی اثبات شده است. و تحقیقات نشان داد که منابع مختلف سلول های بنیادی برای کاربرد های ارتوپدی موثر واقع شده است.

یکی از این کاربرد ها در سلول درمانی بیماری آرتروز با استفاده از سلول های بنیادی است.

سلول ها مزانشیمال که قابلیت خود نوسازی، پتانسیل تمایز به رده های مختلف سلولی از جمله سلول های استِِوبلاست استخوانی و قدرت تکثیر را دارند با رعایت پروتکل های از قبل تهیه شده در محل اسیب دیده تزریق می شوند که حدود ۷۰

درصد از نمونه ها با موفقیت همراه بوده است.

طبق نتایج مقالات مختلف از سال ۲۰۰۸ با اخذ مجوز از سازمان غذا و داروی آمریکا محصولات حوزه سلول های بنیادی مشتق از مغز استخوان و مشتقات لیز پلاکتی را به منظور استفاده در آرتریت، آسیب های ارتوپدیک زانو، شانه، ستون فقرات،

مچ دست و پا و آرنج گسترش داده است.