واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح ، دفاع از امنیت سایبری کشور یا کنترل مردم ؟

 

 

نگام ، اجتماعی _ رئیس سازمان پدافند غیرعامل درباره طرح واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح، گفت: اینها یا شایعه است یا تحلیل غلط.

 

  میثم بازیاری

 

 

به گزارش ایسنا، سردار جلالی در حاشیه همایش پدافند غیرعامل در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مبدأ تهیه این طرح مرکز پژوهش‌های مجلس است و اسم طرح نیز ساماندهی شبکه‌های اجتماعی است.

وی افزود: شورایی برای سیاستگذاری و واگذاری مجوز پیش‌بینی شده که در آن شورا قرار است سازمان پدافند غیرعامل هم حضور داشته باشد. ما تهیه کننده طرح نبودیم. موضوع دیگری که مطرح است موضوع مرزبانی سایبری است.

سردار جلالی گفت: در این طرح موضوع انحصار سازمان پدافند غیرعامل یا جای دیگر مطرح نیست. به نظر من باید به مسائل واقعی نگاه کرد.

 رئیس سازمان پدافند غیرعامل اظهار کرد: گیت‌وی‌ها مرزهای سایبری کشور هستند. مرزبانی در اختیار یک دستگاه نیست. در فضای سایبری مرزی وجود دارد که برای حفاظت از مرزها همه دستگاه‌های مسئول باید حضور داشته باشند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل با بیان اینکه در حال حرکت در شیب تند سایبری شدن هستیم، گفت: دارایی‌های فیزیکی در حال تغییر ماهیت به سایبری هستند. این یعنی باید خود را آماده کنیم.

سردار جلالی با بیان اینکه این آمادگی در دو جهت است، افزود: اول دولت باید به عنوان سیاستگذار، هدایت کننده،‌ رگولاتور و تسهیل کننده خدمات، تسهیل‌گری خدمات را انجام دهد تا خدمات در چارچوب مشخص و با رعایت خطوط امنیتی و دفاعی در اختیار مردم قرار گیرد. بخش دوم این است که دارایی‌های ما دچار تغییر ماهیت هستند و ما باید بتوانیم از این دارایی‌ها حفاظت و مصونیت کنیم و در اینجا هم وقتی دارایی‌ها تغییر ماهیت می‌یابند امنیت و دفاع در حوزه سایبری موضوعی کاملا جدی و اساسی می‌شود، چرا که امورات مردم به آن متصل است.

سردار جلالی در خصوص روندهای تاثیرگذاری که در کشور و جوامع بین‌المللی اتفاق می‌افتد، افزود: سه فرآیند عمده در حال رخ دادن است، یکی موضوع IOT یا همان اینترنت اشیاء است که به تعبیری ماهیت دارایی‌ها و سرمایه‌های کشور را از فیزیکی به سایبری یا سایبری‌فیزیکی تبدیل می‌کند و این به لحاظ شناخت ماهیت دارایی، ‌نوع مدیریت تهدیدها و فرصت‌ها دچار تحول اساسی می‌شود.

وی ادامه داد: موضوع دوم IOP یا اینترنت و مردم یا به تعبیری توسعه شبکه‌های اجتماعی است که با نسل جدیدی از شبکه‌های اجتماعی که متمرکز بر مجموعه‌ای از کارکردهای مردم در شبکه‌ها از جنس اطلاعاتی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، امنیتی،‌ اقتصادی، اشتغال،‌ بانکی، دریافت و پرداخت و ارزی است پیش می‌رود. با توجه به اینکه در این دو فرآیند نظام کنترلی در ذات فناوری پیش‌بینی شده چند قابلیت به وجود می‌اید که یکی کنترل‌گریزی در دولت‌هاست، زیرا رگولاتوری درون سیستم قرار می‌گیرد و کنترل‌های بیرونی روی آن به شدت کاهش می‌یابد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور ادامه داد: فرآیند سوم هوشمندی است،‌هوشمندی به این معنا که ترکیب ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فناوری اطلاعات با ظرفیت‌های فیزیکی به شکلی که می‌توانند آن‌ها را به حداکثر بهره‌برداری و هماهنگی و هم‌افزایی از درون برساند.

سردار جلالی با بیان اینکه در این روند باید موضوعاتی را مورد توجه قرار داد، گفت: کاهش آسیب‌پذیری، کاهش مدیریت ریسک و وابستگی متقابل، که قابلیت‌های آن نباید در کنترل کسی به جز حاکمیت جمهوری اسلامی قرار گیرد. موضوع سوم تداوم کارکردهای ضروری وابسته به فضای سایبر است و در آخر رزمایش و آمادگی است. ما باید برای همه زیرساخت‌ها طرح‌های پاسخ اضطراری داشته باشیم.

 

در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

نظر جهرمی درباره واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح

 

وزیر ارتباطات با اشاره به بررسی طرح واگذاری گذرگاه بین الملل اینترنت به نیروهای مسلح در مجلس گفت: این درخواست از سوی نیروهای مسلح مطرح نشده و اگر تصویب شود، ما ملزم به اجرای آن هستیم.

 محمدجواد آذری جهرمی در جمع خبرنگاران درباره جزئیات طرحی که از سوی یکی از نمایندگان مجلس هفته گذشته در خصوص واگذاری گذرگاه بین الملل اینترنت به نیروهای مسلح (سازمان پدافند غیرعامل) مطرح شد، توضیح داد و گفت: ما نظرات کارشناسی خود را درباره این طرح به مجلس ارائه کرده ایم اما در صورتی که این طرح تصویب شود، ملزم به اجرای آن هستیم.

وی با بیان اینکه ریشه مطرح شدن طرح واگذاری گذرگاه اینترنت بین الملل به نیروهای مسلح مربوط به این می شود که برخی اعتقاد دارند وزارت ارتباطات و اپراتورها صلاحیت لازم بر اعمال مقررات حاکمیتی و پالایش فضای مجازی ندارند، گفت: واقعیت این است که هم اکنون وظیفه پالایش فضای مجازی مطابق با ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه ای به اپراتورهای اینترنت سپرده شده است.

وزیر ارتباطات گفت: قانونگذار این موضوع را در نظر داشته که برای کیفیت ارائه خدمات نمی توان بخش پالایش و فیلترینگ را از شبکه جدا کرد. به همین علت مقرر شد کسانی که ارائه کننده خدمات هستند موضوع پالایش دسترسی را نیز بر عهده بگیرند. این وظیفه بر عهده اپراتورها قرار داده شده است و طبق یک توافق ضمنی، شرکت ارتباطات زیرساخت نیز بخشی از این مسئولیت را بر عهده گرفته است و هم اکنون در حال انتقال تجهیزات و واگذاری آن به اپراتورهای اینترنتی است تا این نظام قانونی به صورت کامل اجرایی شود.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه واگذاری حاکمیت گیت وی اینترنت به نیروهای مسلح چند نکته را به همراه دارد، افزود: اینکه هزینه های تامین تجهیزات این طرح و بار مالی آن بر عهده کدام نهاد است، یکی از این موارد است.

وی تاکید کرد: اگر این قانون تصویب شود که بار مالی این طرح بر عهده دولت گذاشته شود، شورای نگهبان با آن موافقت نمی کند. در همین حال بخشی از موضوع نظارت بر فضای مجازی و اینترنت بین الملل مطابق با اصل ۲۵ قانون اساسی در اختیار قوه قضائیه است که مقررات گذار این حوزه، متناسب با آئین دادرسی کیفری آن را در حیطه اختیارات قوه قضائیه قرار داده است و اگر بخواهند نظارت بر گیت وی اینترنت را به نیروهای مسلح بسپارند، مجلس باید در مورد اختیارات قوه قضائیه تصمیم گیری کند.

وزیر ارتباطات با اشاره به یکی از بندهای این طرح که مربوط به حمایت و ساماندهی از پیام رسان های داخلی می شود نیز گفت: در این طرح پیشنهاد شده که نرخ استفاده از پیام رسان های خارجی دو برابر و یا حتی ۱۰ برابر پیام رسان های داخلی شود و مابه التفاوت این هزینه به حسابی در صندوقی برای حمایت از پیام رسان های داخلی واریز شود. این موضوع نوعی ضد تبلیغ برای حمایت از پیام رسان های داخلی است و ما معتقدیم که اثری معکوس خواهد داشت.

آذری جهرمی تاکید کرد: جای حمایت از پیام رسان های داخلی در چارچوب قانون بودجه است و نباید در نظام معماری تعرفه گذاری، نظراتی این چنینی اعمال شود. چرا که این موضوع به لحاظ روانی مشکلاتی را به همراه دارد و باعث می شود مردم از شیوه های غیرقانونی برای استفاده از اپلیکیشن و دور زدن نحوه شمارش اقدام کنند.

وی گفت: موضوع واگذاری حاکمیت بر اینترنت بین الملل بعید به نظر می رسد که درخواست نیروهای مسلح باشد و این طرح از سوی نمایندگان مجلس مطرح شده است که ما در لایه های کارشناسی مخالفت خود را اعلام کرده ایم اما اگر تصویب شود، ملزم به اجرای آن خواهیم بود.

جهرمی در مورد آزادسازی پهنای باند اینترنت که هم اکنون در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت است با توجه به مطرح شدن طرح واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح، گفت:‌ اصل اساسی در این زمینه این است که پالایش سرویس اینترنت را براساس قانون به اپراتورها و سرویس‌دهندگان ارتباطی بازگردانیم تا زیرساخت در این خصوص وظیفه‌ای بر عهده نداشته باشد.

وی ادامه داد: اگر مسئولیت پالایش اینترنت از شرکت زیرساخت گرفته شود، مسیر برای آزادسازی پهنای باند از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت هموار خواهد شد.

وزیر ارتباطات درباره فراهم شدن امکانی برای استفاده مسئولان دولتی از گوشی های تولید داخل که از سوی رئیس سازمان پدافند غیرعامل مطرح شده است، گفت: هم اکنون نیز خط تولید گوشی داخلی در کشور وجود دارد و این گوشی ها نیز مورد استفاده مردم قرار دارد. اینکه قرار باشد مسئولان از این گوشی ها استفاده کنند موضوعی است که از سوی سردار جلالی مطرح شده و خود ایشان باید در این مورد توضیح دهند.

جهرمی درباره اینکه گوشی مورد استفاده وی چیست، گفت: از گوشی سامسونگ استفاده می کنم.

وزیر ارتباطات از تعریف ۲۰ پروژه در مجموعه سازمان فناوری اطلاعات درحوزه پدافند غیرعامل خبر داد و گفت: بخشی از این پروژه ها توسط این سازمان و بخشی نیز مطابق دستورالعملهایی است که سایر اپراتورها باید انجام دهند.

وی گفت: زمان بندی این پروژه ها ۱.۵ ساله است و سال آینده گزارشی از دستاوردها خواهیم داشت.

مساله واگذاری مدیریت گذرگاه اینترنت به نیروهای مسلح از سوی نصرالله پژمان‌فر، از نمایندگان اصول‌گرای عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم، ارائه شده است.

مقام های محافظه کار جمهوری اسلامی در حالی به دنبال تغییر در فضای سایبری جمهوری اسلامی هستند که ایران به عنوان یکی از کشورهای مهاجم سایبری شناخته می شود.

ایالات متحده بارها نسبت به حملات سایبری ایران در کنار چین و روسیه هشدار داده است.

از سوی دیگر، تنش سایبری بخصوص درباره برنامه هسته ای ایران در سالهای اخیر سابقه داشته است. چهار سال پیش نیروگاه بوشهر هدف حمله سایبری موسوم به استاکس نت قرار گرفت.

یک تلویزیون اسرائیلی روز چهارشنبه هفته پیش گزارش داد زیرساخت و شبکه های استراتژیک ایران در چند روز گذشته تحت حمله ویروسی مشابه «استاکس نت» اما به مراتب «خطرناک تر، پیشرفته تر و پیچیده تر» قرار گرفته است و مقام های اسرائیلی حاضر نیستند درباره هر گونه نقش خود در این باره اظهار نظر کنند.

این گزارش این هفته با واکنش جمهوری اسلامی روبرو شد و وزیر ارتباطات و رییس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیر ساخت ایران ادعا کردند که حمله‌ای سایبری از یک مبدا علیه ایران دفع شده است.

✍️ دیدگاه شما 🙏