به گزارش برنا ؛ «مرتضی مبلغ»، فعال سیاسی و معاون سیاسی وزرات کشور در دولت اصلاحات، در مورد تحریم های اخیر آمریکا اظهار کرد: قبل از انقلاب رژیمی در ایران مستقر بود که تماما در راستای منافع آمریکا عمل می کرد و سیاستمداران آمریکا منافع گسترده ای را از طریق رژیم شاه در ایران دنبال می کردند. بعد از انقلاب و قطع شدن این منافع، آمریکایی ها برای انتقام گرفتن دست به اعمال تحریم های ناجوانمردانه بر علیه ایران زدند.

وی در پاسخ به ادعای سیاست مداران آمریکا که هدف آنها از تحریم فشار به رهبران سیاسی ایران است نه مردم بیان کرد: بدون تردید خسارت های این تحریم ها به طور مستقیم متوجه مردم است. آثار اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تحریم ها مستقیما بر جامعه ایران تاثیر می گذارد. سیاستمداران آمریکایی ظاهر نمایی می کنند که هدف تحریم ها فشار بر رهبران سیاسی ایران است چرا که تاثیر مستقیم این تحریم ها بر مردم ایران بوده و مردم آن را با تمام وجود حس کرده اند.

این فعال سیاسی تاکید کرد: عوامل مختلفی در تشدید یا تضعیف این وضعیت موثر بوده است. به عنوان مثال دولت ترامپ و حزبش، افراطی ترین و تندروترین جریان آمریکاست که به قدرت رسیده است. این حزب کینه جدی تر و دیرینه تری با جمهوری اسلامی ایران دارد.

وی اضافه کرد: جنبه دیگر این عوامل به رفتارهای پوپولیستی و عوام فریبانه ترامپ بر می گردد که می خواهد، با این رفتارها اعلام کند که رژیم ایران را محدود کرده و از پای در می آورد. رفتار برخی از تندروهای داخلی نیز بهانه به دست تندروهای آمریکایی می دهد و آنها راتحریک به اقدامات سو علیه ایران می کند.

مبلغ در مورد راهکاری های مقابله با چنین شرایطی گفت: اگر دیپلماسی موثرتر و سازنده تر و سیاست های داخلی همدلانه تری در کشور اتخاذ کنیم خواهیم دید که کشورهای خارجی و آمریکا مجبور می شوند در رفتار های خود انعطاف نشان دهند و سیاست های خود را معتدل تر کنند. این عوامل در فرایند تشدید و تضعیف این فشار ها موثر است.

وی در واکنش به صحبت های «پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا، که در مصاحبه ای اعلام کرده بود قصد دارد سخت ترین تحریم ها را بر علیه ایران اعمال کند، گفت: یکی از ویژگی های سیاستمداران پوپولیست دادن شعار های اغراق آمیز، مطلق، کامل و هیجانی است.  به کار بردن کلماتی مانند «سخت ترین تحریم ها» و یا «به صفر رساندن فروش نفت» تنها نشان دهنده این است که این سیاستمداران تنها اهدفی پوپولیستی و عوام فریبانه را در سر دارند.

این فعال سیاسی تصریح کرد: چهل سال است که حکومت آمریکا فشارهایی در قالب تحریم و تهدید  به ایران وارد کرده است. مردم ایران هیچ گاه به دلیل فشار های خارجی کشورهایی مانند آمریکا بر علیه حکومت خود شورش نمی کنند و به شدت از نفوذ و دخالت سلطه خارجی متنفر و بیزار هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا حضور دموکرات ها در کنگره می تواند برای ایران مفید باشد خاطر نشان کرد: سیاست خارجی حزب دموکرات و جمهوری خواه گاهی با هم تفاوت هایی دارد. به عنوان مثال اوباما که از حزب دموکرات بود وارد فرایندی دیپلماتیک با ایران شد که به برجام منتهی شد. به نظر می رسد اگر دموکرات ها روی کار بیایند حداقل این رفتار های نابه هنجار ، نابخردانه و دیوانه وار که ترامپ و اطرافیانش دنبال می کند، دیگر تکرار نخواهد شد. سیاست ها معتدل تر خواهد شد و تبعا فضای بهتری برای شروع فرایند های سازنده فراهم می شود.