کارشناسان ترک: هدف آمریکا تخریب اقتصاد ایران است

 

 

نگام ، بین الملل _ کارشناسان ترکیه ای مسائل ایران هدف آمریکا از اعمال دور دوم تحریم ها علیه تهران را ضربه زدن به اقتصاد ایران عنوان کردند.

 

به گزارش آناتولی پروفسور مراد اصلان از کارشناسان سیاسی و روابط بین الملل و همچنین مسئول هماهنگی اقتصادی مرکز مطالعات ایران در آنکارا، در ارتباط با آغاز دور دوم تحریم های آمریکا علیه ایران و همچنین معافیت موقت ۸ کشور از این تحریم ها گفت: این کشورها به رغم معافیت موقت، میزان واردات نفتی از ایران را ۳۰ درصد کاهش داده اند.

استاد دانشگاه بایزید آنکارا افزود: آمریکا کاهش واردات نفت از ایران را حسن نیت ۸ کشور مذکور ارزیابی می کند. آمارها نشان می دهد که این ۸ کشور پس از ماه می همزمان با اعلام این تحریم ها تا حدودی واردات نفتی خود از ایران را کاهش داده بودند. بنابراین با توجه به این مساله می توانیم بگوییم که آمریکا به این کشورها گفته است ‘شما رویکردتان نسبت به این مسئله را نشان دهید تا ما هم اعطای معافیت در این خصوص را ارزیابی کنیم’.

اصلان همچنین تاکید کرد: نباید فراموش کنیم که این معافیت دائمی نیست، بلکه موقتی است. این معافیت به شرط کاهش مرحله ای واردات نفت از ایران در هر دوره شش ماهه اعطا شده است. این معافیت به گونه ای است که در نتیجه، واردات این کشورها از ایران به صفر خواهد رسید.

وی با بیان این که ترکیه گزینه های زیادی در این زمینه دارد، گفت: ترکیه با کاهش تدریجی واردات نفت از ایران، می تواند نیازش را از منابع دیگر تامین کند.

اصلان ادامه داد: پالایشگاه نفتی استار در ازمیر می تواند یکی از این گزینه ها باشد. در این پالایشگاه نفت خام آذربایجان و شمال عراق پالایش می شود. همچنین از قزاقستان نیز واردات نفت صورت می گیرد. ترکیه برای جبران کاهش واردات نفت از ایران به منابع دیگر متمرکز شده است.

این کارشناس مسائل ایران با تاکید بر این که هیچ کشوی از جمله اتحادیه اروپا و ترکیه از رویکرد آمریکا برای تغییر نظام در ایران حمایت نمی کند، گفت: آنکارا و اروپا می دانند که بی ثباتی در ایران موجب ناامنی در منطقه خواهد شد. همچنین تغییر حکومت در این کشور موج مهاجرت ها در منطقه را در پی خواهد داشت. در صورت بروز بی ثباتی در ایران مانند سوریه، ترکیه و اتحادیه اروپا توان تحمل آن را نخواهند داشت.

دکتر سرحان آفاجان یکی دیگر از کارشناسان مسائل خاورمیانه و ایران نیز درباره بازگشت تحریم های آمریکا علیه تهران گفت: نفت مهمترین سرفصل این تحریم هاست. یکی دیگر نیز محدودیت های تردد کشتیهای ایرانی به بنادر خارجی و بالعکس است.

استاد دانشگاه مدنیت استانبول ادامه داد: محدودیت استفاده هواپیماهای شرکت های ایرانی از فرودگاه های بین المللی و ایزوله شدن ایران از سیستم های مالی جهانی نشان می دهد که آمریکا قصد دارد کمر اقتصاد ایران را بشکند.

 

✍️ دیدگاه شما 🙏