صادق زیباکلام : تحریم ها چیزی جز کاغذ پاره نیست / در کابینه دوازدهم فقط “روحانی” ساز مخالف می زند/ جمله “تحریم ها اثری بر روی اقتصاد ایران ندارد” بیشتر شبیه طنز است/ هدف اصلی روحانی از بیان چنین جملاتی تنها “جلب رضایت اصولگرایان ” است

 

 

نگام ؛ سیاسی _ این استاد دانشگاه تهران درخصوص علت ناهماهنگی رئیس جمهور با اعضای کابینه خود وناموثر خواندن تاثیر تحریم ها علیه ایران اظهار کرد: هدف اصلی آقای روحانی از بیان چنین جملاتی تنها “جلب رضایت اصولگرایان ” است. رئیس جمهور چیزی مخالف خواسته اصولگرایان نمی گوید چراکه نمی خواهد حرف هایش باعث تکدر خاطر اصولگرایان شود. این همان چیزی است که نشان می دهد آقای روحانی هم همانند آقای احمدی نژاد معتقد است که “تحریم ها چیزی جز کاغذ پاره نیست.”

 

 

روز گذشته حسن روحانی، پس از دیدار مشترک با علی لاریجانی و صادق لاریجانی، روسای قوه مقننه و قضائیه، ادعا کرده است که دور جدید تحریم های آمریکا “ملت ایران را خسته تر نمی کند بلکه آماده تر می کند”.

رئیس جمهور کشورمان همچنین خاطرنشان کرد: این تحریم ها فقط جنگ روانی است و تأثیری در اقتصاد ایران نداشته است.

این در حالی است که معاون اول رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری، هفته گذشته در رابطه با شروع دور جدید تحریم ها تصریح کرد: نمی‌توانم دروغ بگویم که تحریم‌ها اثری ندارد تحریم‌ها اثر دارد ولی باید اثر آن را به حداقل برسانیم.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان هم روز گذشته درباره وضعیت اقتصادی و بحران گرانی در این کشور پیشتر گفته بود که از قیمت اجناس اطلاع دارد و شرایط خوبی در کشور حاکم نیست.

زیباکلام: روحانی، ساز مخالف با اعضای کابینه خود می زند

دکتر صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و تحلیلگر امور سیاسی، در همین خصوص و دررابطه با عدم هماهنگی بین اعضای کابینه دولت دوازدهم و رئیس آن، به خبرنگار دیده بان ایران گفت: بنده معتقدم اعضای کابینه و وزرا کاملاٌ با یکدیگر در این زمینه هماهنگ و همرنگ هستند و تنها رئیس جمهور است که ساز مخالف می زند.

جمله “تحریم ها اثری بر روی اقتصاد ایران ندارد” بیشتر شبیه طنز است

وی ادامه داد: جمله “تحریم ها اثری بر روی اقتصاد ایران ندارد” بیشتر شبیه طنز است چراکه تحریم ها از ماه ها قبل تاثیرات مخرب خود را بر روی اقتصاد و معیشت کشور به جا گذاشته است. این دقیقاٌ همان چیزی است که دانش آموز کلاس اول دبستان هم آن را می داند. بنده معتقدم آقای روحانی بیشتر به جهت خندادن مردم، روحیه دادن به آن ها و کاهش فشار روانی بر جامعه اقدام به این قبیل سخرانی هایی می کنند.

هدف اصلی روحانی از بیان چنین جملاتی تنها “جلب رضایت اصولگرایان از خود” است

این تحلیلگر امور سیاسی همچنین خاطرنشان کرد: هدف اصلی آقای روحانی از بیان چنین جملاتی تنها “جلب رضایت اصولگرایان از خود” است. رئیس جمهور چیزی مخالف خواسته اصولگرایان نمی گوید چراکه نمی خواهد حرف هایش باعث تکدر خاطر اصولگرایان شود. این همان چیزی است که نشان می دهد آقای روحانی هم همانند آقای احمدی نژاد معتقد است که “تحریم ها چیزی جز کاغذ پاره نیست.”

به جهت اعتبار و نفوذ اقتصاد آمریکا، شرکت های و یا کشورهای دیگر در زمینه تحریم ها با آنان همکاری می کنند

زیباکلام در پایان با اشاره به سرمقاله امروز علی خرم در روزنامه شرق مبنی بر این که ایران باید از آمریکا به دلیل تشدید تحریم ها در سازمان ملل شکایت کند، اظهار کرد: این موضوع از نظر تبلیغات و جلب افکار عمومی مناسب است ولی زمانی که ایران از آمریکا شکایت کند این کشور مدعی خواهد شد که هیچ کشوری را وادار به اعمال تحریم ها و همراهی با خود نکرده است. این ادعا تا حدودی می تواند درست باشد چراکه کشور و شرکت های همسو با آمریکا به جهت اعتبار و نفوذ اقتصاد آمریکا در زمینه تحریم ها آن ها را همراهی می کنند.